Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- ręcznik kuchenny
Krok 1: Ścieramy składniki
Dynię hokkaido obieramy, kroimy na pół, nasiona i włókniste wnętrze usuwamy. Miąższ ścieramy na tarce o średnich oczkach. Dymkę oczyszczamy, imbir obieramy, oba składniki drobno siekamy. Mieszamy z dynią, jajkami i mąką i doprawiamy solą i cynamonem.
Krok 2: Smażymy placki dyniowe
Z masy smażymy placki jeden po drugim na odrobinie gorącego oleju przez ok. 3 minuty z każdej strony. Osączamy na papierze kuchennym i trzymamy w cieple.
Krok 3: Gruszki mieszamy z twarogiem
W międzyczasie twaróg mieszamy z miodem i skórką cytryny. Gruszki obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w małą kostkę. Dodajemy do twarogu i mieszamy, podajemy z plackami.
Zobacz podobne
przepisy
Dyniowe tortellini z masłem ze szczypiorkiem i ementalerem
Ręcznie robione pierożki z dyniowym farszem to przepyszna, czeska wariacja na temat klasyki włoskiej kuchni.
Zupa z batatów i dyni
Dynia piżmowa, lekko orzechowa, słodkie bataty, a do tego wyrazista kolendra i imbir. Idealne połączenie!
Zupa dyniowa z imbirem
Nic bardziej nie rozgrzewa niż dynia, a imbir jest znany na całym świecie ze swoich właściwości leczniczych. Połącz te składniki i przygotuj pyszną zupę.
Babeczki dyniowe
Jak wykorzystać dynię? Upiecz pyszne muffiny według pomysłu Pawła Małeckiego!
Placki z dyni – proste i wyjątkowo smaczne
Polecane placuszki z dynią można nazwać potrawą o wyjątkowo jesiennym charakterze. To specjały kulinarne, które pełnymi garściami czerpią z jesiennych skarbów – majestatycznych dyni i soczystych gruszek. W Kuchni Lidla zawsze namawiamy do korzystania z owoców i warzyw sezonowych. Polecane placki z dynią stanowią kreatywną propozycję wykorzystania ich w ramach kompozycji kulinarnej, której nie sposób się oprzeć. O czym musisz pamiętać?
Przepis na placki dyniowe pozwoli Ci nie tylko przyrządzić pyszne danie, ale też zapewni Ci wyjątkowo przyjemne rozgrzanie. Wszystko za sprawą nieodłącznego w tym przypadku imbiru! Korzeń tej wywodzącej się z dalekiej Azji byliny wzbogaca nasze tradycyjne smaki o odrobinę egzotyki, gwarantując wrażenie, które trudno zatrzeć. Jednak skąd bierze się rozgrzewająca moc imbiru? To zasługa aromatycznych olejków eterycznych, w które zawiera. To właśnie dzięki nim umieszczony w gorącej herbacie imbir dodatkowo napełnia ciepłem przemarzniętych spacerowiczów. Podobnie spektakularne efekty osiąga w naszych plackach z dyni!
Co z pewnością Cię ucieszy – prezentowany przepis na placki dyniowe okazuje się bardzo łatwy. Oznacza to, że poradzisz sobie z nim, nawet gdy w kuchni nie czujesz się bardzo pewnie. Wykorzystując wymienione składniki i trzymając się naszych wskazówek, na pewno z łatwością przygotujesz pyszne placki z dynią. Co ważne – to przepis nie tylko prosty, ale i szybki. Pozwoli Ci przyszykować placuszki z dynią w mniej niż godzinę, a dokładnie w zaledwie 45 minut!
Jak zrobić smaczne placki z dyni?
W naszym przepisie opisujemy sprawdzony sposób, w jaki możesz przygotować placki z dyni hokkaido. Cóż to za dynia? To niewielka odmiana tego warzywa wywodząca się z Japonii. Jej uniwersalny charakter i cenne walory smakowe czynią ją wymarzonym składnikiem potraw o bardzo zróżnicowanym charakterze – zarówno tych wytrawnych, jak i słodkich deserów. Cechuje się intensywną żółtą barwą i charakterystyczną twardością. Jej miąższ jest jednak cudownie miękki i bardzo aromatyczny. Znawcy wyczuwają w nim nawet nuty orzechowe! Co lepsze, nie musisz jej obierać, bo ma miękką, jadalną skórkę.
Przygotowując placuszki z dyni, w pierwszej kolejności musisz więc zająć się samą dynią. Zgodnie z przepisem na placuszki z dyni Kuchni Lidla obierz ją, przekrój na pół i pozbądź się nasion oraz włókien ze środka. Do dzielenia dyni na części wykorzystaj długi, masywny i ostry nóż. Miąższ możesz wydobyć za pomocą łyżki. Uwaga – pestki warto wysuszyć i w przyszłości wykorzystać jako pyszną przekąskę lub dodatek do innych potraw.
Co dalej? Chwyć po tarkę o średnich oczkach i dokładnie zetrzyj miąższ dyni. Teraz pora na cebulę dymkę oraz imbir. W przypadku dymki wystarczy, że przekroisz ją na pół i pozbędziesz się wierzchniej warstwy. Nieco bardziej musisz natrudzić się z imbirem do placuszków z dyni – najlepiej obrać go z użyciem obieraczki. Gdy oba składniki będą gotowe do dalszych działań, pokrój je bardzo drobno. Teraz nadchodzi pora na pierwsze mieszanie placuszków z dyni. Do miski z miąższem dyni dodaj, oprócz wymienionych składników, dwa jajka i trzy łyżki mąki, sól oraz imbir.
Nadchodzi kluczowy etap przygotowania placuszków z dyni – ich smażenie. Własnoręcznie uformuj placuszki o okrągłym kształcie i po kolei wrzucaj je na rozgrzaną patelnię z olejem. Na każdą ze stron przeznacz trzy minuty smażenia. Po ściągnięciu z patelni placuszki z dyni połóż na ręczniku kuchennym lub papierze kuchennym. Przykryj je miseczką, żeby nie wystygły!
Równolegle do smażenia placuszków z dyni zajmij się twarogiem. Także i w tym przypadku nic nie powinno sprawić Ci najmniejszych trudności. Kostkę twarogu rozdrobnij i dodaj dwie łyżeczki miodu oraz odrobinę skórki cytryny. Wszystko wymieszaj. Pora zająć się gruszkami. W naszym przepisie na placuszki z dyni nie sprecyzowaliśmy, o jakie dokładnie chodzi. Masz tu więc pewną dowolność. A zatem po jakie pyszne gruszki możesz sięgnąć, aby usmażyć placuszki z dyni?
Placuszki z dyni i gruszkami – jakie owoce wybrać?
W zależności od pory jesieni możesz znaleźć wiele rodzajów gruszek. Z którymi z nich placuszki z dyni będą najlepsze? Otóż w tej kwestii możesz pozwolić sobie na pełną dowolność. Kieruj się swoimi upodobaniami.
Radzimy jednak postawić na rozwiązanie środku. W tym akurat przypadku chodzi nam o tym, by do twarogu, którym wzbogacisz smak placków z dyni hokkaido, wybrać owoce średnio dojrzałe. Wszystko dlatego, że niedojrzałe będę zbyt twarde, przejrzałe – zbyt miękkie. A musisz je przecież pokroić w drobną kosteczkę (po uprzednim oczyszczeniu). Ta czynność również nie powinna sprawić Ci kłopotów. Obierz gruszkę w preferowany sposób, przetnij ją na pół i pozbądź się gniazda nasiennego. Teraz pokrój owoc w plastry wzdłuż, obróć go o 90 stopni i tnij ponownie w tym samym kierunku. W ten sposób uzyskasz kostki. Te natomiast, zgodnie z naszym przepisem na placuszki z dyni, wrzuć do twarogu i dokładnie wymieszaj całość. Teraz pozostało Ci już tylko ozdobić gruszkowym twarogiem świeżo usmażone placuszki dyniowe. Smacznego!
Placuszki z dyni – znane i lubiane
Nasz przepis na placuszki z dyni jest wypróbowany – zarówno przez naszych mistrzów kulinariów, jak i samych smakoszy. Jaki inne inspiracje kulinarne mogą jednak przekonać Cię do dalszych eksperymentów? Miłośnicy dyni z pewnością rozsmakują się też w plackach z dyni piżmowej. Przygotowując placki z dyni na słodko, masz też święte prawo wzbogacić twaróg swoimi ulubionymi dodatkami. W sąsiedztwie gruszek, albo też jako ich godne zastępstwo, odnajdą się kawałeczki jabłka, rodzynki czy maliny. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić nasz przepis na placki z dyni twarożkiem z dodatkiem bananów, truskawek czy borówek. Placuszki z dyni warto posypać cukrem pudrem, syropem, a nawet ulubionym dżemem.
Placuszki dyniowe – poznaj inne inspiracje!
Przywołany powyżej pomysł to oczywiście niejedyny przepis na placuszki dyniowe goszczący w Kuchni Lidla. Jakie inne receptury gorąco polecamy wszystkim wielbicielom tych pysznych darów jesieni? Z pewnością rekomendowane przez Karola Okrasę puszyste dyniowe placuszki z płatkami owsianymi doprawione cynamonem i okraszone jogurtem naturalnym. Inna propozycja nie do odrzucenia to dyniowe pancakes z karmelizowanymi bananami Pawła Małeckiego. A co jeśli masz ochotę raczej na puszyste racuchy z dyni? W takim razie sugerujemy Ci skorzystanie z któregoś z przepisów Kuchni Lidla i zmodyfikowanie go pod kątem racuszków z dynią. Alternatywę dla racuszków dyniowych mogą stanowić też świetne ciasta dyniowe polecane przez naszych ekspertów!
Wskazówki Kuchni Lidla
Na sam koniec jeszcze kilka wskazówek, które pozwolą Ci przygotować placuszki dyniowe marzeń!
Z czym jeść placki z dyni?
Opcji nie brakuje – poza wspomnianym już twarogiem sprawdzą się też jogurt, dżem, owoce w syropie, różnego rodzaju posypki. A co w sytuacji, gdy preferujesz placki dyniowe na słono? W takim razie możesz nieco inaczej je doprawić (np. pieprzem czy ostrą papryką zamiast imbiru) i potraktować je jak placki ziemniaczane. Odpowiednie towarzystwo zapewnią im zatem sosy (np. pomidorowy, pieczeniowy czy grzybowy), warzywa czy gulasz. I to nimi właśnie zastąp twarożek z gruszką z naszego przepisu na placki dyniowe.
Jak długo smażyć placki z dyni?
Zgodnie z naszym przepisem należy smażyć każdy placek dyniowy łącznie przez sześć minut – po trzy minuty z każdej strony. Oczywiście najważniejsze są Twoje obserwacje. Skróć lub wydłuż ten czas według uznania. Pilnuj, by placek nabrał pięknych rumieńców i nie przypalił się!
Wypróbuj nasz sprawdzony przepis na placuszki dyniowe. Poznaj najciekawsze smaki jesieni!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Soczysty łosoś z sosem z rukoli
- Polędwiczka wieprzowa w sosie czekoladowym z gorgonzolą
- Pizza z gruszką i serem roquefort podawana z rukolą
- Marchewkowe smoothie z mango i imbirem
- Kawa o smaku pomarańczy z pianką imbirową
- Rozgrzewające herbaty na 3 sposoby
- 3 sposoby na jesienne śniadanie
- Smażony łosoś z zapiekanką z dyni i pora
- Tajine dyniowy z indykiem i jabłkiem
- Zapiekanka z ziemniaków z gruszkami, fasolą i boczkiem
- Kokosowe curry z krewetkami
- Masło kasztanowe
- Gulasz z pomarańczami i dynią
- Wegański makaron z sosem z pieczonej papryki
- Roladki z bakłażana z farszem orzechowym
- Naleśniki z farszem
- Stek z udźca jelenia z rozmarynem
- Sałatka w stylu panzanella
- Makaron z szynką parmeńską i sosem pomidorowym
- Pasta z bakłażana i marchewki
- Risotto ze szpinakiem i smażoną rybą
- Pesto z papryki
- Tatar wołowy w omlecie sojowym
- Pilaw z kaszy bulgur z dorszem
- Konfitura z rabarbaru z suszonymi figami
- Kawa z borówką, rozmarynem i białą czekoladą
- Domowy zakwas na żurek
- Cytrynowy sernik w słoiku
- Roladki z gładzicy z nadzieniem krabowym
- Ciasto na pizzę z suchych drożdży
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (15)
78 dni temu
Mam nast. uwagę co do waszych przepisów ( i większości w ogóle). Dlaczego utrudnia się korzystanie z nich wypisując potrzebne składniiki losowo a nie w kolejności ich używania? Złośliwość czy bezmyślność (głupota)? A może celowość:D???
odpowiedz
1487 dni temu
To prawda, te placki to katastrofa, w środku mazia, niesmaczne, no tragedia 🤦
odpowiedz
1809 dni temu
Placki beznadziejne, rozlatują się i są niesmaczne. Jedno wielkie rozczarowanie 😪 tylko sos smaczny
odpowiedz
1815 dni temu
A dlaczego nie zrobić zdrowszych? Można mąkę pszenną zastąpić jakąś zdrowszą i upiec w piekarniku!
odpowiedz
1815 dni temu
Oczywiście, możesz tak zrobić :)
78 dni temu
bravo!
1820 dni temu
Nie wolno smażyć na oleju słonecznikowym - ma on niski punkt dymienia i szybko tworzą się związki toksyczne dla zdrowia. Smażyć powinno się wyłącznie na oleju rzepakowym, oliwie z oliwek lub maśle klarowanym.
odpowiedz
1392 dni temu
Co za bzdury.. Nie wolno smażyć na oliwie z oliwek, używa się ją tylko na chłodno, do sałatek itp. Podgrzana oliwa z oliwek wytwarza toksyczne związki, które są bardzo szkodliwe ;)
1392 dni temu
Sprawa ze smażeniem nie jest taka jednoznaczna i prosta. Wszystko zależy od czasu smażenia oraz punktu dymienia. Oliwa z oliwek ma bardzo wysoki punkt dymienia, dlatego przy krótkotrwałej obróbce termicznej jest odpowiednia, a nawet lepsza, niż niektóre oleje :)
2601 dni temu
Słabe, bardzo słabe te placki
odpowiedz
2938 dni temu
Do przepisu używamy 1 dymki :)
odpowiedz
2609 dni temu
a twaróg jaki ?
2607 dni temu
doskonale sprawdzi się półtłusty :)
2938 dni temu
Placki dyniowo- imbirowe... Gdzie w składnikach jest dymka??? Też ten błąd zauważyłem.
odpowiedz
2938 dni temu
w składnikach nie ma dymki, a w wykonaniu tak, czy na pewno ma ten składnik? jeśli tak to ile? Pozdrawiam
odpowiedz
zobacz wszystkie