Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek
- ostry nóż
- widelec
- stolnicę
- miskę
- wałek
- patelnie
- sitko
- kubek
- folię spożywczą
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Upiecz w piekarniku dynię w 180 stopniach C i zblenduj ją na purée.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
RAVIOLI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SUCHE SKŁADNIKI
Do dużej miski przesiej mąkę, a potem dodaj sól i wymieszaj ze sobą.
KROK 2: DODAJEMY MOKRE SKŁADNIKI
Do miski wbij jajko, a potem dolej oliwę i znowu wymieszaj.
KROK 3: WYRABIAMY CIASTO
Gdy wymieszasz ze sobą wszystkie składniki, możesz przejść do wyrabiania ciasta. Postaraj się je dobrze zagnieść i nawilżyć, jeśli będzie zbyt zwarte i suche.
KROK 4: FORMUJEMY KULKĘ
Podsyp stolnicę mąką, a następnie połóż na niej ciasto. Wyrabiaj je przez chwilę, a potem uformuj z niego kulkę. Kulę owiń folią i odstaw na ok. 40 minut w ciepłe miejsce.
KROK 5: WYCINAMY I FORMUJEMY RAVIOLI
Po upływie wyznaczonego czasu wyciągnij ciasto z foli i rozwałkuj je cienko. Ciasto przekrój na równe prostokąty. Możesz także wyznaczyć delikatną linię przechodzącą przez środek widelcem, by ułatwić sobie późniejsze nakładanie farszu na jeden z boków.
NADZIENIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Do miski przełóż purée, a następnie dodaj parmezan, gałkę, sól oraz pieprz.
KROK 2: MIESZAMY SKŁADNIKI
Wymieszaj składniki dokładnie, tak, aby stworzyły gładką masę.
KROK 3: NADZIEWAMY RAVIOLI
Gotowe nadzienie przełóż na każdy z prostokątów, tak aby znalazło się na środku jednego z kwadratów (jednej połowy prostokąta). Powtórz tę czynność, aż wykończysz całe nadzienie, a następnie zamknij każdy pierożek i zaklej brzegi. Widelcem ozdób każdy z rantów, aby utworzyć charakterystyczny wzorek.
KROK 4: GOTUJEMY RAVIOLI
Do garnka wlej ok. 1,5 litra wody i zagotuj ją. Gdy będzie bliska wrzenia, dodaj do niej sól i wrzuć pierożki. Ravioli powinny gotować się przez 3-4 minuty, aż będą al dente. Następnie odlej trochę wody z gotowania do kubka, a resztę wylej. Gotowe pierożki odstaw na bok.
SOS:
KROK 1: MIESZAMY SKŁADNIKI
W rondelku rozpuść masło, a następnie dodaj liście szałwii. Podsmażaj przez 1-2 minuty, aż liście zaczną uwalniać swój aromat. Dodaj śmietankę i poczekaj, aż się zagotuje, a następnie zmniejsz ogień.
KROK 2: DOPRAWIAMY SOS
Dodaj do sosu parmezan, wodę z gotowania ravioli, pieprz oraz sól i wymieszaj.
KROK 3: WYKAŃCZAMY SOS
Pod sam koniec gotowania dodaj orzechy i wymieszaj z sosem.
KROK 4: SERWUJEMY RAVIOLI
Gdy sos będzie gotowy, dodaj na patelnię ravioli. Podsmażaj przez 2-3 minuty, a następnie przełóż na głębokie talerze i podaj gościom. Możesz dodatkowo posypać je resztką uprażonych orzechów lub parmezanem.
Zobacz podobne
przepisy
Ravioli ze szpinakiem — przepis, który pokochasz
Ravioli ze szpinakiem to połączenie, które skradło serca tłumów na całym świecie. Aromatyczne pierożki z pszenicy durum nadziane świeżymi liśćmi z dodatkiem czosnku i innych pyszności doskonale odzwierciedlają ducha włoskiej kuchni. Jak przygotować ravioli, które skradnie i Twoje serce? Poznaj nasz przepis na ravioli ze szpinakiem robione od podstaw!
Ravioli z mięsem
Ravioli z różnymi nadzieniami to jeden ze specjałów kuchni włoskiej, który pokochali miłośnicy smaku na całym świecie. Jak przygotować pyszne, aromatyczne pierożki z nadzieniem z mięsa i z czym je podać? Poznaj nasz sposób na ravioli z mięsem!
Ravioli z grzybami – przepis na włoski przysmak
Włoską kuchnię cechuje prostota i miłość do dobrych, naturalnych składników. Nie dziwi zatem, że korzystają z wszystkiego, co dała matka natura (np. z grzybów) i wykorzystują je do przyrządzania wyśmienitych past oraz pierożków. Przygotowaliśmy dla Was przepis na ravioli z grzybami, który przeniesie Cię swoim smakiem do beztroskich lasów Italii. Zapraszamy do lektury!
Ravioli con uovo – przepis na ravioli z płynnym żółtkiem
Wyrafinowanych dań w kuchni włoskiej nie brak, a każde z nich cechuje piękno smaku i aromatu. Jednym z takich dań są kultowe ravioli con uovo, które urzekają swoim delikatnym smakiem i wypływającym z ciasta żółtkiem. Przygotuj się na prawdziwą ucztę dla podniebienia — poznaj przepis na ravioli z płynnym żółtkiem!
Ravioli z dynią – inna odsłona klasyki
Historia narodzin ravioli sięga czasów średniowiecza, w których to do ciasta w formie farszu trafiały resztki mięs, serów lub warzyw. Przez lata danie to coraz bardziej udoskonalano, aż w końcu w wielu kręgach zaczęto przygotowywać jego luksusowe wersje (np. z truflami). Dziś ravioli znane jest na całym świecie jako jedno z elementarnych dań kuchni włoskiej.
Niewątpliwą zaletą tych pierożków są ich różnorodne nadzienia — od klasycznych mięsnych i serowych, aż po te mniej oczywiste, takie jak ravioli z dynią. Dynia została sprowadzona do Europy już za czasów pierwszych odkryć geograficznych i stała się nieodłączną częścią kuchni europejskiej, także włoskiej, nic więc dziwnego, że trafiła także do ravioli. Chcesz poznać tajniki przygotowywania pysznych pierożków nadziewanych dynią? Koniecznie sprawdź dalszą część tego tekstu.
Jak przygotować ciasto na ravioli?
Jak zrobić sprężyste ciasto na ravioli? Sztuka przygotowywania ravioli to przede wszystkim cierpliwość — zarówno w stosunku do procesu, w którym powstaje ciasto, jak i nadzienie czy sos. Musisz wiedzieć, że w każdym włoskim domu przepis na ciasto na ravioli jest nieco inny, jednakże są pewne punkty wspólne, których trzyma się każda gospodyni lub gospodarz.
Jednym z nich jest dobór mąki — do pierożków zawsze dobiera się mąkę z pszenicy durum, ponieważ ma ona nieco mniej glutenu, dzięki czemu ciasto jest gładsze i delikatniejsze. Ważne są także proporcje, a dokładniej odpowiedni stosunek jajek do ciasta, by zachować jego jędrność.
Niezwykle istotne są też dalsze kroki takie jak wyrabianie ciasta oraz jego odpoczywanie. Po wyrobieniu ciasto musi odpocząć, inaczej podczas wałkowania ciasto będzie się przyklejać i rozpadać. Po rozwałkowaniu staraj się zostawiać ciasto pod przykryciem, żeby nie wyschło. Gotowe ravioli można wrzucić do wrzątku i gotować maksymalnie 5 minut, najlepiej do stopnia al dente. Rozgotowane pierożki po prostu się rozpadną.
Z czym podawać ravioli z dynią?
Nie wiesz, z czym podawać ravioli z dynią? Aksamitne pierożki z nadzieniem dyniowym można serwować w sposób tradycyjny z różnymi sosami oraz w formie dodatku do sałatki, obiadu lub kolacji.
Poza wspomnianym przez nas wyżej sosem z szałwią dynia genialnie komponuje się z sosami serowymi, pomidorowymi oraz maślanymi. Jeśli chcesz zaskoczyć wszystkich nieoczywistym smakiem, połącz je z sosem maślano-cytrynowym. Ten smak z pewnością uwiedzie wszystkich siedzących przy stole.
Ravioli z dynią świetnie pasują do sałatek z dużą ilością zielonych liści i wyrazistym, lekko kwaśnym sosem oraz prażonymi orzechami. Możesz je także śmiało zaserwować w formie dodatku do grillowanych warzyw lub mięsa.
Włoskie pierożki z dynią — ravioli
Chcesz przygotować iście mistrzowskie ravioli z dynią? Zadbaj o to, aby przygotować jak najlepsze ciasto. To ono stanowi klucz do sukcesu całego dania. Nie zapomnij także o porządnym podpieczeniu dyni, by wydobyć cały jej smak. Najlepiej piecz ją razem ze skórką i ściągnij ją dopiero przed przygotowywaniem purée. Możesz pokusić się o dodanie odrobiny przypraw korzennych, by jeszcze bardziej podkręcić smak. Zdradzimy Ci jeszcze jeden sekret — spróbuj podać swoje pierożki z dodatkiem straciatelli i oliwy. Piorunujące wrażenie murowane!
Zobacz wszystkie
przepisy
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)