Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- blaszkę o wymiarach 35 x 24 cm
- maszynkę do mielenia
- pędzel
- piekarnik rozgrzany do temperatury 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu)
Krok 1: Zagniatamy kruche ciasto
Mąkę przesiewamy do miski z cukrem pudrem, dodajemy zimne masło, szczyptę soli, jajko i wszystkie składniki razem zagniatamy. Jeżeli składniki nie będą chciały się połączyć, to stopniowo dodajemy po jednej łyżce zimnej wody. Ciasto dokładnie wyrabiamy (nie za długo), dzielimy w proporcjach ⅔ i ⅓, obydwie części ciasta zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na ok. 1 godzinę. Gdy ciasto będzie schłodzone, większą część rozwałkowujemy. Przekładamy na blaszkę wysmarowaną masłem i oprószoną mąką. Nakłuwamy widelcem w kilku miejscach, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu) i pieczemy przez ok. 12‑15 minut. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy.
Krok 2: Przygotowujemy masę serową
Białka oddzielamy od żółtek. Twaróg mielemy, rodzynki namaczamy w letniej przegotowanej wodzie. Masło ucieramy z połową cukru i nasionkami z lasek wanilii na puszystą masę, stopniowo dodajemy 9 żółtek oraz zmielony twaróg. Wszystko dokładnie mieszamy. Białka z 9 jajek ubijamy z pozostałą ilością cukru. Do białek dodajemy przesianą mąkę ziemniaczaną wymieszaną z mąką pszenną. Dokładnie mieszamy i stopniowo dodajemy do przygotowanej masy serowej. Wszystko ponownie dokładnie mieszamy. Masę serową przekładamy na wcześniej wystudzony spód sernika. Pozostałą część ciasta wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm, tniemy w paski o szerokości 1 cm i układamy kratkę na masie serowej. Paski smarujemy pozostałym białkiem i tak przygotowane ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160°C (termoobieg) lub 170°C (bez termoobiegu). Pieczemy przez ok. 60‑65 minut. Gdy ciasto będzie już miało złoty kolor i upłynie czas pieczenia, studzimy przy wyłączonym, uchylonym piekarniku.
Krok 3: Dekorujemy sernik
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy do momentu uzyskania konsystencji lukru. Za pomocą pędzla nakładamy na wystudzony sernik. Sernik możemy podawać wykończony lukrem lub posypany cukrem pudrem.
Zobacz podobne
przepisy
Sernik z malinami na serku mascarpone
Jesteś ciekaw, jak smakuje sernik z malinami na serku mascarpone? Wypróbuj przepis Pawła Małeckiego i przygotuj go w domu!
Delikatny włoski sernik z ricottą i malinami
Pyszny deser w stylu włoskim z malinami i prawdziwym włoskim serem. Koniecznie musisz spróbować!
Sernik na kruchym cieście z bezą
Sernik smakuje zawsze - od święta i bez okazji. Dlatego koniecznie wypróbuj przepis na sernik z chrupiącą bezą!
Sernik czekoladowo-bananowy
Pyszny czekoladowo-bananowy deser to inna wersja klasycznego sernika i słodka chwila zapomnienia.
Tradycyjny sernik krakowski – historia ciasta
Przepis na sernik krakowski uznaje się za klasyczny polski deser. Okazuje się jednak, że jego korzenie sięgają zupełnie innych obszarów, a mianowicie starożytnej Grecji i Rzymu. Podobno jeden z greckich filozofów napisał całą książkę poświęconą tajnikom wypieku tego ciasta. Co ciekawe, wówczas sernik uważano za wypiek luksusowy. Serwowano go Olimpijczykom, którzy zwyciężyli w igrzyskach!
Z kolei w Rzymie Katon Starszy w dziele De Re Rustica przedstawił przepis na libium – sernik związany z religijnymi rytuałami. W wyniku ekspansji Rzymian na całą Europę sernik stał się bardzo popularny. Kiedy nadszedł XIX wiek, przepisy na sernik dotarły do Ameryki Północnej wraz z kolonistami. W tamtym czasie powstał m.in. delikatny sernik nowojorski, który do dziś uchodzi za wyśmienity przysmak.
Sernik w Polsce pojawił się stosunkowo późno, choć twaróg to tradycyjny polski produkt znany od setek lat. Trafił na polskie stoły dopiero w XIX wieku. Tradycyjny sernik krakowski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Krakowa. Właśnie tam zdobył wielką popularność jako deser serwowany na szczególne okazje, takie jak święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc.
Sernik krakowski – przepis Kuchni Lidla
Nie da się ukryć, że sernik z kratką to dość wymagające ciasto. Musi być aksamitny, a zarazem puszysty i wysoki. Dość trudno osiągnąć taki efekt, choć jest to oczywiście możliwe przy odrobinie doświadczenia i wprawy. Przygotowanie perfekcyjnego ciasta wymaga uważności, ale dajemy słowo, że warto! Co więc wyróżnia przepis na sernik krakowski? Na pierwszy rzut oka na pewno charakterystyczna kratka z ciasta kruchego. Dodatkowo smaruje się ją jajkiem w celu nadania jej złocistego koloru po upieczeniu.
Na szczególną uwagę zasługuje także masa serowa. Przygotowuje się ją z tłustego lub półtłustego twarogu, który musi być dokładnie zmielony, aby zyskał tak pożądaną, kremową konsystencję. Dodatkowo aromatyzuje się ją skórką pomarańczową, wanilią lub cukrem wanilinowym. Klucz do sukcesu w przypadku sernika krakowskiego z kratką to wybór właściwego twarogu. Wybierz więc tłusty lub półtłusty twaróg wysokiej jakości – świeży i dobrze odciśnięty z nadmiaru wilgoci. Z twarogiem oczywiście wiąże się mielenie. Należy go zmielić przynajmniej dwa razy, aby masa stała się gładka i kremowa.
Kruche ciasto na spodzie zapewnia sernikowi stabilność, a przy tym tworzy przyjemny kontrast z aksamitnym wnętrzem. Jednak wiele osób miewa z nim problemy. Na szczęście wiemy, jak je rozwiązać! Żeby ciasto zachowało właściwą strukturę, musi być dobrze schłodzone. Dzięki temu łatwiej je rozwałkować, a przy tym zachowuje odpowiednią formę podczas pieczenia. Ponadto unikaj wyrabiania ciasta przez zbyt długi czas. Krótkie wyrabianie zapobiega mocnej aktywacji glutenu, dzięki czemu ciasto będzie kruche. Co więcej, przygotowując kratkę na wierzchu, dbaj o równe paski, aby sernik prezentował się estetycznie.
Sernik krakowski na dużą blachę dla całej rodziny
Nasz przepis na sernik po krakowsku zakłada przygotowanie go na dużej blasze. Blaszka o wymiarach 35x24 cm świetnie sprawdzi się, jeśli przygotowujesz ciasto dla całej rodziny. Dzięki temu masz pewność, że każdy będzie mógł go skosztować!
Jakich błędów unikać podczas przygotowania tego pysznego ciasta? O czym pamiętać?
- Zbyt rzadki twaróg sprawi, że sernik stanie się wodnisty i może nie dopiec się w środku.
- Zbyt długie pieczenie uczyni masę serową suchą i zbitą. Jednocześnie uważaj, aby nie wyjąć sernika zbyt szybko z piekarnika.
- Nie krój ciasta, kiedy jest jeszcze ciepłe! Grozi to zniszczeniem struktury deseru. Zaczekaj z krojeniem do momentu, aż zupełnie ostygnie, najlepiej po kilku godzinach chłodzenia. Zresztą ciasto najlepiej smakuje właśnie po schłodzeniu, kiedy masa serowa stężeje.
- Przechowuj ciasto w lodówce, koniecznie pod przykryciem, aby nie chłonęło zapachów innych potraw. Możesz przechowywać sernik w lodówce przez kilka dni.
Sernik krakowski z wiaderka
Aby uzyskać idealną konsystencję masy na domowy sernik krakowski, warto użyć twarogu wysokiej jakości i dokładnie go zmielić. Gdy używasz gotowego twarogu z wiaderka, upewnij się, że nie jest zbyt rzadki. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując sernik w kratkę? W tradycyjnym serniku krakowskim również tym z naszego przepisu, znajdują się rodzynki. Jeśli jednak za nimi nie przepadasz, możesz z nich zrezygnować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć do niego inne dodatki.
A może wybierasz rodzynki, ale chcesz nadać im wyjątkowy charakter? Mamy na to sposoby. Rodzynki staną się bardziej aromatyczne, jeśli wcześniej namoczysz je w rumie, soku pomarańczowym, herbacie lub wodzie z dodatkiem wanilii. Strzał w dziesiątkę to kandyzowana skórka pomarańczowa, która podkreśla smak masy serowej i nadaje deserowi cytrusowego aromatu. Można ją przygotować samodzielnie lub użyć gotowej. Inna opcja to drobno starta skórka cytryny, która nada ciastu nutę świeżości i delikatnej kwaskowatości. Jeśli nie przeszkadza Ci odejście od tradycji, wybierz suszone morele, żurawinę lub daktyle – dodadzą masie słodyczy. Nie zapomnij, że wcześniej należy je posiekać na mniejsze kawałki.
Co więcej, tradycyjny sernik krakowski ozdabia się lukrem. To klasyczny, najczęściej wykorzystywany sposób dekoracji. Jeśli jednak lubisz eksperymentować, możesz dodatkowo sięgnąć po skórkę pomarańczową, która nadaje ciastu świąteczny charakter. Ułóż ją na lukrze w dowolny wzór – np. paski lub fale. Zamiast lukru, możesz posypać sernik delikatną warstwą cukru pudru. Możesz też sięgnąć po kakao. Użyj sitka, aby posypać wierzch sernika cienką warstwą kakao. Sprawdzi się także gorzka czekolada starta na tarce i rozsypana na lukrze.
Wierzymy, że uda Ci się upiec perfekcyjny sernik krakowski! Ponadto zapoznaj się z innymi przepisami Kuchni Lidla. Wśród nich pojawiają się pomysły na inne smakowite wypieki, takie jak sernik czekoladowo-bananowy czy sernik na kruchym cieście z bezą. A to tylko niektóre z propozycji na fantastyczne ciasta!
Zobacz przepisy
na święta
- Babka orzechowa z polewą rumową
- Babeczki marmurkowe z czekoladą
- Drożdżowe zajączki wielkanocne
- Czekoladowe jajko z niespodzianką
- Domowa wędlina z piersi z indyka z czerwonym pesto
- Wegańska chałka
- Marmolada z pomarańczy
- Sernik na zimno z malinami
- Biała kiełbasa z kapustą kiszoną
- Serniczki na owsianym spodzie
- Zupa buraczkowa
- Sałatka jarzynowa z purée jabłkowym i majonezem
- Serniczkowe zajączki
- Ciastka pisanki
- Marmolada cytrynowa z imbirem
- Terrina z łososia z serem feta
- Odwrócona tarta z kiełbasą
- Aromatyczna babka z suszonymi owocami
- Tarta Cytrynowa
- Wegański łosoś z papryki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (12)
731 dni temu
Proszę naprawić błąd:)W przepisie na ciasto kruche jest 2 łyżki mąki a ma być 300 gram mąki:)
odpowiedz
1146 dni temu
a miał być przepis na sernik bez kratki...:-)))
odpowiedz
2815 dni temu
Nie wiem dlaczego ale przepis zamieszczony na stronie lidla różni się niż z książki. Tu jest napisane 10 jajek a w książce 9. Tu temperatura pieczenia 185 a tam 170.Jak tu nie zwariowac.Wrrrr
odpowiedz
2814 dni temu
Wszystko się zgadza - piekarnik rozgrzewamy do temperatury 175°C (termoobieg) lub 185°C (bez termoobiegu). W składnikach wpisaliśmy 10 jaj i w treści przepisu doprecyzowujemy, jak należy ich użyć. Natomiast w książce widnieje na liście składników 9 jaj + 1 białko, czyli używamy i tak 10 jaj.
1879 dni temu
Tez widze ze zniklo jedno jajko .Pisze ze posmarowac pozostalym bialkiem ( z tego 10-go ??) ale w takim razie co z 10-m zoltkiem Poza tym po co a ztyle jajek i po co to bialko z maka ! Robimy od zawsze z 3-ma calymi jajakami i sernik jest wspanialy
2842 dni temu
Jestem bardzo zawiedziona. Bardzo uważałam aby do białek nie dostało się żółtko i białka się dobrze ubiły. Białka wyszły wspaniale ubite i sztywne ale dodanie do nich mąki ziemniaczanej zmieszanej z pszenną spowodowało, że całkiem siadły 😠
odpowiedz
2900 dni temu
Czy wystarczy zmielenie sera jeden raz ?
odpowiedz
2899 dni temu
Twaróg mielemy, przynajmniej dwa razy :)
2906 dni temu
Czy zamiast masła można dodać olej?
odpowiedz
2905 dni temu
W tym przepisie nie rekomendujemy takiej zamiany :)
2914 dni temu
W którym momencie dodajemy rodzynki?
odpowiedz
2913 dni temu
Na samym końcu, gdy masa serowa jest już gotowa, mieszamy ją z namoczonymi rodzynkami :)
zobacz wszystkie