zobacz film Surówka z młodej kapusty

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • obieraczkę do warzyw

 Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY MARYNATĘ

Ocet jabłkowy łączymy w rondelku z cukrem i solą. Dodajemy świeży rozmaryn. Zagotowujemy.

Krok 2: KROIMY KAPUSTĘ

Kapustę kroimy na ćwiartki, a następnie szatkujemy na paski. Przekładamy do miski i zalewamy gorącą marynatą. Wyjmujemy rozmaryn. Mieszamy, studząc marynatę. Odstawiamy, by kapusta skruszała.

Krok 3: KROIMY POZOSTAŁE SKŁADNIKI SURÓWKI

Marchewkę kroimy w cienkie, podłużne plastry za pomocą obieraczki do warzyw. Plastry marchwi kroimy w cienkie paseczki i dodajemy do kapusty. Dodajemy dymki pokrojone w piórka.

Jabłka ze skórką kroimy na ćwiartki, pozbawiamy gniazd nasiennych, a następnie kroimy na duże, niejednorodne cząstki. Dodajemy do surówki.

Krok 4: PODAJEMY SURÓWKĘ

Dodajemy drobno posiekaną papryczkę chili, dokładnie mieszamy i skrapiamy olejem słonecznikowym. Ponownie mieszamy i podajemy surówkę.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (2)

Avatar
  • kiki kiki
    1118 dni temu
    rany boskie.. ile cukru! To juz nie surówka, to cukierek

    odpowiedz

  • Aleksandra Aleksandra
    915 dni temu
    hej, dodaj erytrol

Surówka z młodej kapusty autorstwa Karola Okrasy

Surówka z kapusty jest powszechnie uwielbiana. Zwłaszcza gdy mowa o surówce z młodej białej kapusty! Młode główki kapuściane kuszą łagodnym smakiem i przyjemną chrupkością. Wyróżniają je delikatne liście, nieco mniej zbite niż w przypadku dojrzałej kapusty. Warto więc czekać cierpliwie na sezon, w którym stają się łatwo dostępne. Możesz poszukiwać ich już w maju! Zaliczają się do tzw. nowalijek, czyli młodych warzyw zbieranych tuż po zimie, wiosną. Na szczęście kapusta jest zwykle dostępna jeszcze w czerwcu, a czasami nawet w lipcu.

Z młodej kapusty przygotujesz mnóstwo smakowitych potraw, które z pewnością dobrze znasz. Wśród nich trzeba wymienić choćby bigos, gołąbki, kapuśniak czy kapustę zasmażaną. Tym razem jednak Karol Okrasa podpowiada, jak zrobić najlepszą surówkę z białej kapusty! To klasyczny przepis z twistem, który pozytywnie Cię zaskoczy. O czym mowa? Zaskakujący element to marynata z rozmarynem o kuszącym, intensywnym smaku. Ponadto ziołowy akcent nadaje daniu wyjątkowe walory zapachowe, czyniąc ją niezwykle apetyczną! W surówce ze świeżej kapusty znalazły się ponadto klasyczne akcenty w postaci marchewki i jabłka, ale żeby nie było zbyt nudno, towarzyszy im pikantna papryczka chili. Jej wyraziście czerwona barwa urozmaica wygląd dania. Prawdziwa wisienka na torcie w przypadku tej wyśmienitej sałatki to cebula dymka, która jest zdecydowanie łagodniejsza od białej odmiany.

Z czym radzimy serwować ten wiosenny przysmak? Surówka z białej kapusty do obiadu to niezawodny klasyk. W takich okolicznościach zwykle pojawia się w towarzystwie kotleta schabowego i ziemniaków. To zestaw o ponadczasowym uroku, który ma wierne grono zwolenników, czemu zresztą trudno się dziwić. Ale sałatka z kapusty białej świetnie smakuje także z mięsem z grilla. Pasuje do karkówki, żeberek, a nawet lekko przypieczonych kiełbasek. To znakomity dodatek do ryb, czy to smażonych, czy właśnie grillowanych. Surówka z białej młodej kapusty może również trafić do domowych wrapów. Ponadto wspaniale smakuje solo – potraktuj ją jako świeży lunch czy lekką kolację.

Surówka z młodej kapusty i marchewki – jak ją zrobić?

Podany przepis na surówkę z młodej kapusty jest banalnie prosty. Określamy go mianem łatwego, a zatem każdy sobie z nim poradzi! Wystarczy, że wcześniej zgromadzisz odpowiednie produkty oraz akcesoria niezbędne do wykonania surówki. Listę składników już znasz, ale co z narzędziami? Potrzebujesz oczywiście dużej miski, ale i niewielkiego rondelka, w którym zagotujesz sos. Przygotuj również ostry nóż, deskę do krojenia oraz obieraczkę do warzyw. To wszystko, więc do dzieła!

Sałatka z kapusty – przydatne triki

Jak zrobić surówkę z młodej kapusty szybko i sprawnie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę. O czym należy pamiętać?

  • W podanym przepisie na surówkę z białej kapusty marchewkę radzimy Ci pokroić w cienkie, podłużne paski za pomocą obieraczki, a następnie dodatkowo posiekać je w jeszcze cieńsze paseczki. To technika zwana julienne, która okazuje się dość wymagająca dla niedoświadczonych kucharzy. Jednak spokojnie, mamy poradę, dzięki której poradzisz sobie z tym zadaniem. Zamiast kroić marchewkę nożem, użyj wyłącznie obieraczki do warzyw. Dzięki niej uzyskasz idealne paski. Istnieją też specjalne noże do krojenia warzyw i owoców techniką julienne – przypominają zwyczajną obieraczkę, ale pozwalają szybko uzyskać pożądany efekt. W ostateczności zetrzyj marchewkę na tarce, na oczkach, które najbardziej Ci odpowiadają.
  • W przepisie na surówkę z białej kapusty radzimy, aby pokroić jabłko na niewielkie, niekoniecznie równe kawałki. Gdyby jednak taki sposób jego obróbki Ci nie odpowiadał, zetrzyj je na tarce na średnich lub małych oczkach tak samo jak wspomnianą marchewkę.
  • Surówka ze słodkiej kapusty uda się również z innym olejem niż słonecznikowy. Najważniejsze, aby miał on łagodny smak i neutralny aromat, które nie przytłoczą subtelnego smaku kapusty. Dobry wybór to oliwa z oliwek, zwłaszcza extra virgin. Warto wypróbować różne rodzaje olejów, aby znaleźć ten, który najlepiej podkreśla smak i aromat surówki z młodej kapusty, a jednocześnie odpowiada Twoim preferencjom smakowym.
  • Jakie jabłka wybrać? Do surówki z młodej kapusty najlepiej dodać chrupiące, kruche owoce o słodko-kwaśnym smaku, które zapewnią kompozycji zarówno świeże, jak i słodkie akcenty. Poza tym sprawią one, że każdy kęs surówki stanie się prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jeśli tekstura posiłków ma dla Ciebie duże znaczenie, poświęć wyborowi jabłek szczególną uwagę.
  • Postaraj się nie przechowywać surówki zbyt długo – najlepiej zjadać ją od razu, gdy pozostaje jeszcze świeża. Jeśli wiesz, że nie zjesz całości od razu, ale zechcesz uraczyć się nią również kolejnego dnia, przygotuj w całości wyłącznie marynatę, a świeże składniki pokrój i wymieszaj dopiero na chwilę przed podaniem.
  • Cebulę dymkę możesz w razie potrzeby zastąpić innym wariantem tego popularnego warzywa. Doskonale sprawdzi się tutaj czerwona cebula. Ma ona intensywny smak i kolor, który może dodać surówce wyrazistości. Pokrój ją w cienkie plasterki lub drobno posiekaj. Do surówki z młodej kapusty często dodaje się por. Pokrojony w cienkie plasterki jest dobrym zamiennikiem dla cebuli dymki. Ma delikatnie cebulowy smak i apetyczny aromat. Wnosi też atrakcyjny akcent kolorystyczny.
  • Wybierz idealną główkę młodej kapusty. Powinna mieć przylegające do siebie liście, bez spękań czy widocznych uszkodzeń. W Lidlu znajdziesz starannie wyselekcjonowane warzywa bez zanieczyszczeń, wolne od uszkodzeń spowodowanych przez czynniki środowiskowe.

Jaki sos do surówki z młodej kapusty?

Surówka z kapusty młodej według pomysłu Karola jest wyjątkowo aromatyczna i wyrazista. Ale przecież to tylko jedna z opcji, z których możesz skorzystać w sezonie na młodą kapustę. Zrobiona z niej surówka dobrze smakuje w wielu rozmaitych wydaniach. Jakich? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, dzięki którym pozornie zwyczajna surówka z białej kapusty do obiadu zyska nowe oblicze.

  • Lubisz jogurtowe smaki? Zatem przypadnie Ci do gustu połączenie jogurtu naturalnego z drobno posiekanymi świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki, koperek, szczypiorek czy estragon.
  • Surówka z młodej kapusty znakomicie smakuje z sosami na bazie majonezu. Oto pomysł na prosty dip – 2 łyżki majonezu wymieszaj z drobno posiekanym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sokiem z cytryny oraz szczyptą soli i pieprzu.
  • Mamy coś specjalnego dla wielbicieli azjatyckich inspiracji. Połączenie octu ryżowego, sosu sojowego, brązowego cukru, czosnku i imbiru stworzy sos o smaku słodko-kwaśnym to strzał w dziesiątkę. Do tego dressingu warto dodać szczyptę sezamu bądź garść orzeszków ziemnych.
  • Niezawodny sos, który pasuje do większości surówek, a przy tym jest powszechnie znany, to francuski winegret. Do jego przygotowania potrzebujesz 3 łyżek octu winnego, 6 łyżek oliwy z oliwek extra virgin, 1 łyżeczki musztardy dijon, 1 ząbku czosnku, a także soli i świeżo zmielonego pieprzu do smaku. W małej miseczce lub słoiku połącz ocet winny z musztardą dijon. Następnie dodaj drobno posiekany ząbek czosnku dla wzmocnienia smaku sosu. Stopniowo dolewaj oliwę z oliwek, ciągle mieszając, aby uzyskać gładką emulsję – zrób to za pomocą trzepaczki lub po prostu wstrząsając słoiczkiem. Dopraw winegret solą oraz pieprzem do smaku. Spróbuj i dostosuj ilość przypraw, aby otrzymać pożądaną kompozycję.
  • Surówka ze słodkiej kapusty zachwyci również z dodatkiem domowego sosu majonezowego o smaku słodkiego chili. Czego potrzebujesz do jego wykonania? Przygotuj 1 łyżkę sosu chili, 1 łyżkę majonezu, 1 łyżeczkę sosu sojowego, 1/2 łyżki octu ryżowego, winnego lub soku z cytryny, a także sól i pieprz. W tym wypadku wykonanie jest banalnie proste, ponieważ wystarczy wymieszać wszystkie składniki.

Nasza surówka z białej kapusty do obiadu, kolacji czy grilla zawiera składniki przewidziane dla 4 osób. Wartość energetyczna dla 4 porcji wynosi          878,4 kalorii, a porcja to zaledwie 219,6 kalorii. Możesz więc bez obaw się nią zajadać, nawet będąc na diecie! Koniecznie zapoznaj się też z innymi przepisami z Kuchni Lidla! Wśród nich znajdziesz nie tylko surówki, ale i zupy, dania główne czy desery.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!