zobacz film Sylwestrowa pasta z bakłażana i krokiety ziemniaczane

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
  • blender ręczny
  • blachę do pieczenia
  • papier do pieczenia
  • łyżkę cedzakową
  • ręcznik papierowy
  • tłuczek do ziemniaków

Przygotuj wcześniej:

Ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie, a następnie rozgnieć przy użyciu tłuczka aż powstanie purée i przetrzyj przez sitko, aby było gładkie. Gotowe purée przestudź.

Pasta z bakłażana (à la baba ganoush)

Krok 1: PIECZEMY BAKŁAŻANY

Bakłażany przekrawamy na pół, końcówki odcinamy. Miąższ nacinamy w kratkę, tak by nie przeciąć skórki. Oprószamy 1 szczyptą soli, skrapiamy dużą ilością oliwy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy ok. 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180-190°C. Skórka powinna mocno się pomarszczyć, a miąższ powinien nabrać brązowego koloru.

Gdy bakłażany lekko przestygną, oddzielamy miąższ od skórki za pomocą łyżki.

Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY PASTĘ

Miąższ bakłażanów łączymy w naczyniu blendera z pastą z orzeszków ziemnych, czosnkiem, pieprzem, sokiem z cytryny i suszonymi pomidorami. Blendujemy na gładką, jednolitą masę.

Następnie stopniowo, małymi porcjami, dolewamy olej po suszonych pomidorach, cały czas blendując, aż pasta osiągnie kremową konsystencję. Pod koniec blendowania doprawiamy 1 szczyptą soli.

Krok 3: PODAJEMY PASTĘ

Pastę podajemy w miseczce. Dekorujemy czosnkiem pokrojonym w plasterki i polewamy z wierzchu olejem po suszonych pomidorach.

Krokiety ziemniaczane

Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY MASĘ NA KROKIETY

Purée ziemniaczane łączymy w misce z roztrzepanym jajkiem. Dodajemy odsączone i drobno posiekane kapary, posiekany szczypiorek i łososia pokrojonego w drobną kostkę. Dokładnie mieszamy, by rozprowadzić składniki w masie.

Doprawiamy pieprzem. Dodajemy mąkę kukurydzianą i ponownie mieszamy.

Krok 2: PANIERUJEMY I SMAŻYMY KROKIETY

Mąkę kukurydzianą przesypujemy na blat i układamy na niej masę ziemniaczaną, tworząc rulonik. Rulonik wałkujemy, by w całości obtoczyć go w mące.

Odcinamy niewielkie krokieciki i smażymy je na głębokim oleju na złoty kolor.

Krok 3: PODAJEMY KROKIETY

Usmażone krokiety wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej i odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy z pastą z bakłażana.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (3)

Avatar
  • Sylviana Sylviana
    443 dni temu
    Witam, Czy puree łączymy z jajkiem na gorąco czy czekamy aż troszkę przestygnie? Troszkę się boję że jajko nie przetrwa gorąca. Pozdrawiam

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    440 dni temu
    Tak jak Karol wspomina w załączonym do przepisu odcinku, purée ziemniaczane powinno być przestudzone. Również pozdrawiamy!
  • AP AP
    1089 dni temu
    Rewelacyjne danie

    odpowiedz


Pasta z bakłażana – przepis à la baba ghanoush

Baba ganoush (lub baba ghanoush) to tradycyjne bliskowschodnie smarowidło przygotowywane z pieczonego bakłażana i pasty sezamowej, które swoją historią sięga setki lat wstecz. Źródła nie są zgodne co do tego, gdzie dokładnie powstała ta pyszna pasta z bakłażana. Wiadomo jednak, że sama nazwa wzięła się z języka arabskiego i oznacza psotnego/przekomarzającego się ojca.

Oryginalna wersja baba ghanoush przygotowywana jest z mocno upieczonych bakłażanów, czosnku, soku z cytryny, oliwy z oliwek i pasty sezamowej, która często bywa niedostępna w sklepach. Marzy Ci się kremowa pasta baba ghanoush? Żaden problem! Wraz z Karolem Okrasą przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na pastę z bakłażana ala baba ghanoush z dodatkiem masła orzechowego i odrobiny suszonych pomidorów, którą robi się w niecałe 30 minut.

Jak dobrą zrobić pastę z ala baba ghanoush? Zacznij od odpowiedniego przygotowania bakłażanów, które stanowią podstawę całej pasty. Owoc umyj, a miąższ przetnij w kratkę tak, aby nie uszkodzić przy tym skórki. Jeśli chcesz pozbyć się goryczki z bakłażana, natrzyj go solą i odstaw na kilka minut, a potem dokładnie wypłucz. Gotowego bakłażana ułóż na blaszce, posyp solą, skrop oliwą i wsadź do pieca. Wraz z czasem pieczenia owoc nabierze więcej aromatu i smaku.

Po upieczeniu wydrąż miąższ, a skórkę wyrzuć. Uwierz nam — skóra będzie gorzka i twarda nawet wtedy, jeśli potraktujesz ją blenderem. Miąższ z bakłażana zblenduj ze wszystkimi suchymi składnikami. Swoją pastę przygotuj na bazie orzeszków ziemnych lub innych lubianych przez Ciebie orzechów. Karol wspomina w filmie o orzechach włoskich, ale równie dobrze mogą to być pistacje, orzeszki piniowe, brazylijskie lub migdały. Pamiętaj jednak, że każde masło orzechowe charakteryzuje się odmiennym smakiem i aromatem, który będzie dość wyczuwalny w bakłażanowej paście.

W przepisie Karola na pastę ala baba ghanoush znajdziesz również drugi nietypowy składniki, czyli suszone pomidory wraz z zalewą. Lekko pomidorowa nuta doskonale koresponduje ze słodką orzechowością. Nie przepadasz za suszonymi pomidorami? Do pasty możesz dodać pesto bazyliowe, ulubione zioła albo pokruszony ser feta — w końcu każdy eksperyment kulinarny kończy się czymś pysznym!

Pasta z pieczonego bakłażana – z czym podawać?

Z czym podawać pastę z pieczonego bakłażana ala baba ghanoush? Kremowa, aromatyczna pasta z bakłażana pieczonego pasuje nie tylko do chleba! Doskonale spisuje się w roli dipu do sylwestrowych krokietów i klopsików, a także kotletów i sznycli. Pastę możesz potraktować także jako dodatek do frytek i pieczonych ziemniaczków lub element sałatki, czy bowla. Możliwości są praktycznie nieograniczone! Już dziś sprawdź, które połączenie smakuje Ci najbardziej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!