Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- patelnię
- papier do pieczenia
- tarkę do sera
- miseczkę
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI NA FARSZ
Pieczarki umyj, a następnie osusz i pokrój w drobne plastry. Cebulę i czosnek obierz, a następnie pokrój w drobną kostkę.
KROK 2: SMAŻYMY SKŁADNIKI
Na patelni rozgrzej olej, a potem dodaj też masło. Wsyp cebulę i czosnek i podsmażaj je przez około 1 min, a potem dodaj także pieczarki. Smaż je przez 8-9 minut, aż staną się miękkie, a sok odparuje. Grzyby powinny stracić swoją objętość. W międzyczasie dopraw je solą i pieprzem i porządnie wymieszaj. Po usmażeniu odłóż patelnię na bok i wystudź farsz.
KROK 3: ŚCIERAMY SER
Zetrzyj ser na tarce wprost do małej miseczki.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY PIECZYWO
Bagietkę przekrój na wzdłuż na pół. Każdą część ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem.
KROK 5: NAKŁADAMY FARSZ
Na powierzchnię bagietki nałóż równomiernie pieczarkowy farsz.
KROK 6: DODAJEMY SER
Obie bagietki posyp obficie startym serem.
KROK 7: PIECZEMY ZAPIEKANKI
Wstaw blaszkę do pieca. Piecz zapiekanki przez 10-15 minut, aż ser się roztopi i lekko zarumieni.
KROK 8: PODAJEMY ZAPIEKANKI
Gotowe zapiekanki przełóż na talerze i posmaruj ketchupem.
Zobacz podobne
przepisy
Grillowane grzanki z serem
Dzieci też mogą polubić dania z grilla, gdy przygotujesz dla nich pyszne grzanki z mozzarellą.
Zapiekana bagietka ze szpinakiem
Chrupiące pieczywo z rumianą skórką wypełnione lekko pikantnym farszem. Pięknie pachnie i smakuje doskonale!
Zapiekanki w stylu meksykańskim
Zapiekanki według przepisu Karola to prawdziwa podróż dookoła świata! Te pyszne, zapiekane z serem cheddar kromki chleba podane ze świeżym guacamole i pomidorkami zachwycą na każdej imprezie lub będą wyjątkowym śniadaniem.
Zapiekanki z grillowanym kurczakiem
Zapiekanki z grillowanymi warzywami i kurczakiem, pełne żółtego sera i sera feta. To pomysł na niesamowicie sycącą, pyszną przekąskę, której trzeba spróbować!
Zapiekanka z pieczarkami – sycąca przekąska na każdą okazję
Domowa zapiekanka z pieczarkami to smaczna, rodowicie polska przekąska, która jest szybka i łatwa do przygotowania. Prostota przepisu na domowe zapiekanki z pieczarkami sprawia, że nawet osoby niezbyt biegłe w kuchni mogą stworzyć tę wyjątkową kompozycję. Zaledwie kilka składników i chwila w piekarniku wystarczą, aby na talerzu pojawiła się chrupiąca, aromatyczna bagietka z grzybowym farszem i ciągnącym się serem.
Jedną z zalet, jakimi charakteryzują się zapiekanki z pieczarkami zrobione własnoręcznie, jest możliwość świadomego wyboru składników. Chociaż sklepowe zapiekanki kuszą swoim smakiem, to jednak domowe przygotowanie daje Ci pewność tego, że wiesz, co jesz. Korzystając z najświeższych pieczarek, dobrego chleba i sera, możesz stworzyć pyszną przekąskę dla siebie, domowników, a także gości i to w zaledwie 15 minut!
Zapiekanki z pieczarkami to danie niezwykle elastyczne, które można modyfikować według własnych upodobań oraz dostępnych składników. Dodając do zapiekanki inne warzywa, zmieniając rodzaj sera czy eksperymentując z dodatkami, można tworzyć niezliczone warianty tego chrupiącego przysmaku. Zapiekanki domowe z pieczarkami to nie tylko szybkie rozwiązanie na codzienny posiłek, ale również inspirujące pole do kulinarnych eksperymentów, które mogą zaskoczyć swoim smakiem i aromatem.
Jak zrobić zapiekanki z pieczarkami na bagietce? Kilka wskazówek.
W jaki sposób przyrządzić pyszne zapiekanki z bagietki? Czy to jedyny rodzaj pieczywa, na którym można zrobić zapiekanki? Wybór odpowiedniego pieczywa ma kluczowe znaczenie dla smaku, wyglądu oraz struktury zapiekanki. Oprócz tradycyjnej zapiekanki z bagietki, warto rozważyć także inne rodzaje chleba, takie jak swojski chleb razowy, pszenny lub wieloziarnisty czy bułki. Te rodzaje pieczywa będą równie smaczne, co wersja z bagietką i nadadzą zapiekance ciekawą formę. Wolisz tradycyjne smaki? Postaw na klasykę i przygotuj proste zapiekanki z pieczarkami na bagietce.
Niezwykle istotnym składnikiem w tytułowym przepisie na zapiekanki z bagietki z pieczarkami są same grzyby. Przyrządzając bagietkę z pieczarkami, zwróć uwagę na świeżość grzybów i dokładnie je umyj. Możesz także delikatnie obrać je z wierzchniej warstwy, by mieć pewność, że nie umkną Ci żadne zanieczyszczenia. Grzyby należy dokładnie pokroić na cienkie plastry, co pozwoli na łatwiejsze rozprowadzenie ich na chlebie. Jeśli masz ochotę nieco pokombinować, spróbuj zetrzeć je na tarce lub drobno posiekać, a potem podsmażyć na patelni wraz z cebulą i ziołami do tego stopnia, by całkiem zredukować wyciekające z grzybów soki — w ten sposób stworzysz prawdziwie francuskie duxelle.
Aby zapiekanka z bagietki była soczysta i aromatyczna, warto pamiętać o dodaniu sporej ilość sera. Wybierz ser, który dobrze się topi, a po upieczeniu tworzy kremową i gładką masę na powierzchni zapiekanki. Możesz eksperymentować z różnymi rodzajami sera, takimi jak ser cheddar, gouda czy mozzarella, aby uzyskać odmienny smak. Dla odważnych polecamy połączenie pieczarek z serem pleśniowym — nasz lazur doskonale sprawdzi się w takiej kompozycji!
O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowywania zapiekanki z bagietki z pieczarkami? Rzecz jasna o równomiernym rozprowadzeniu składników na kromkach chleba. Spróbuj wzbogacić zapiekankę, dodając do niej dodatkowe składniki, takie jak cebula, papryka, suszone pomidory czy oliwki, które nadadzą jej nie tylko bardziej zróżnicowanego smaku, ale i koloru. Nie zapomnij także o sosie - wybierz ketchup, sos czosnkowy, ostrą srirachę koperkowo-jogurtowy albo musztardę słoneczną i nadaj zapiekance więcej charakteru!
Ile i jak piec domową zapiekankę z bagietki? Aby uzyskać idealnie zrumienioną i chrupiącą wierzchnią warstwę zapiekanki, warto na koniec włączyć funkcję grill w piekarniku. Kontroluj czas i temperaturę pieczenia, aby uniknąć przesuszenia zapiekanki, a będziesz mógł cieszyć się smakiem pysznego, idealnie chrupkiego domowego przysmaku.
Jak przygotować farsz do zapiekanek z pieczarkami?
Jak zrobić dobry farsz do zapiekanek? Przygotowanie pieczarek do zapiekanki rozpocznij od wyboru grzybów. Powinny być świeże, mieć jasny kolor i jak najmniej wgnieceń oraz zasinień. Skórka powinna być lśniąca i sprężysta. Takie dorodne pieczarki należy oczyścić i osuszyć, a następnie pokroić je na drobne kawałki. Ważne jest, aby nie moczyć pieczarek za długo przed krojeniem, ponieważ mogą one wchłonąć nadmiar wody i stracić swój smak.
Pieczarki na zapiekanki powinny być dobrze przyprawione, aby wydobyć z nich jeszcze więcej smaku i aromatu. Oprócz soli i pieprzu, warto dodać do grzybów przyprawy takie jak suszony tymianek, oregano, estragon, rozmaryn czy papryka w proszku. Jeśli lubisz potrawy na ostro, możesz dodać do nich także odrobinę wędzonej papryki wymieszanej chilli. Aby dodać różnorodności, można połączyć pieczarki z innymi rodzajami grzybów, takimi jak shiitake czy kurki. Takie połączenie różnych gatunków grzybów nada farszowi bogatszy i bardziej złożony smak.
Co jeszcze można zrobić, aby udoskonalić farsz pieczarkowy do zapiekanek? Spróbuj dodać do niego kilka nietypowych składników takich jak suszone pomidory, podpieczony bakłażan, kukurydza, fasola, cukinia czy siekany i podsmażony z czosnkiem szpinak. Dodaj do farszu to, co lubisz, a na pewno wyjdzie z tego coś pysznego!
Podczas łączenia składników farszu nie zapomnij o zachowaniu równowagi pomiędzy smakami. Dobrze zbilansowany farsz powinien zawierać zarówno intensywne, jak i delikatne smaki oraz różnorodne tekstury, aby każdy kęs był pełen przyjemności. Eksperymentowanie z różnymi kombinacjami składników pozwoli stworzyć wyjątkowy farsz, który zachwyci Twoje kubki smakowe. Już dziś wypróbuj różne wersje zapiekanek z pieczarkami, a kto wie — może niedługo spróbujesz przygotować farsz także z czegoś innego — np. pomidorów, szpinaku, cukinii?
Zobacz wszystkie
przepisy
- Świąteczne pierniczki
- Ryba po japońsku
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Błyskawiczne pierniczki
- Kompot z suszu z cytryną
- Sernik piernikowy
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Zupa grzybowa z makaronem
- Pieczona ryba po grecku
- Uszka z grzybami
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)