zobacz film Zupa nic z kluskami leniwymi

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • trzepaczkę do jajek
  • chochlę
  • łyżkę cedzakową

 

Przygotuj wcześniej:

Mrożone wiśnie przełóż na patelnię i gotuj, mieszając od czasu do czasu, do momentu uzyskania gęstej konfitury.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: GOTUJEMY MLEKO Z PRZYPRAWAMI

Mleko przelewamy do rondelka i gotujemy na średnim ogniu. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż i czubkiem noża wyjmujemy ze środka ziarenka, które dodajemy do mleka. Dodajemy cynamon. Całość mieszamy i dalej gotujemy.

KROK 2: UCIERAMY ŻÓŁTKA Z CUKREM

Żółtka wbijamy do miski. Dodajemy brązowy cukier i energicznie ucieramy trzepaczką do jajek na puszysty krem.

KROK 3: ŁĄCZYMY MLEKO Z ŻÓŁTKAMI

Połowę zagotowanego mleka dodajemy powoli do żółtek cienkim strumieniem za pomocą chochli, cały czas delikatnie mieszając krem (w ten sposób hartujemy żółtka).

Zahartowane żółtka przelewamy do pozostałej części mleka i wstawiamy na gaz. Gotujemy ok. 7-10 minut, cały czas mieszając (nie możemy pominąć mieszania, bo powstaną grudki!). Zestawiamy z gazu i odstawiamy do lekkiego wystudzenia.

KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY TWARÓG NA KLUSKI

Zmielony twaróg przekładamy na głęboki talerz. Dodajemy białka i dokładnie mieszamy za pomocą widelca.  

Dodajemy mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną, cynamon i cukier wanilinowy. Całość ponownie mieszamy.


KROK 5: FORMUJEMY KLUSKI

Blat oprószamy mąką. Ser rozwałkowujemy i formujemy wałek o grubości ok. 3 cm. Kluseczki odkrawamy ukośnie, wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy ok. 1,5 minuty.  


KROK 6: PODAJEMY ZUPĘ

Gdy kluski wypłyną na powierzchnię, wyjmujemy je łyżką cedzakową i układamy na głębokich talerzach. Zupę nalewamy chochlą. Dodajemy konfiturę wiśniową i porwane na kawałki listki mięty.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Zupa nic — tradycyjny przepis, który powstaje praktycznie z niczego!

Zupa nic — co to jest? Tytułowa zupa nic, nazywana także zupą mleczną (chociaż nie do końca poprawnie), to danie, które stanowi interesujące połączenie dania głównego z deserem. Jej wyjątkowy charakter zawdzięcza się świeżemu mleku, jajkom oraz nutce wanilii, które pod wpływem ciepła zmieniają się w prawdziwy przysmak. Dziś przepis na zupę nic jest trochę zapomniany, a danie to nie cieszy się taką popularnością, jak w ubiegłych wiekach, jednakże zupa nic należy do zaszczytnego grona klasycznych dań, które korzeniami sięgają XIX-wiecznych tradycji kulinarnych.

Pierwsze materiały źródłowe, które wspominają o zupie z nic, pochodzą jeszcze z XIX wieku. Niestety przez wzgląd na charakter tej potrawy dokładne daty czy konkretne początki są trudne do ustalenia. Zupa nic została wymyślona na potrzeby gospodyń domowych, które chciały w kreatywny sposób wykorzystać produkty, które zawsze znajdą się w spiżarni. Gospodynie, starając się nie marnować żadnych składników, wymyśliły sposób na wykorzystanie zarówno białka, jak i żółtek jajek w jednym daniu, a do tego dodały trochę cukru oraz mleka i tak powstał przepis, z którego narodziła się zupa nic.

W oryginalnej zupie nic pływają „nice”, czyli pianki białkowe, które powstają poprzez sparzenie białka jajek. Następnie na parze uciera się żółtka z cukrem, tworząc kremową i słodką bazę zupy, do której dolewa się gorące mleko. Dzięki prostocie składników i łatwości przygotowania danie to stało się popularne, szczególnie w okresie, gdy dostępność składników była ograniczona. Przepis Karola Okrasy na zupę nic nieco różni się od tradycyjnej wersji, ale uwierzcie nam — ta zupa z kluskami leniwymi, zrobiona według jego sposobu, to po prostu prawdziwa poezja smaku!

Warto wspomnieć o tym, że zupa z mleka, jajek i wanilii występuje pod wieloma postaciami także poza granicami Polski. Przepis na podobną zupę można znaleźć w tradycji francuskiej, włoskiej, czy w Rumunii. We Francji podobne danie narodziło się mniej więcej w podobnym okresie. Nazywano je „île flottante” (dryfującą wyspą), a w jego składzie znaleźć można było sparzone białko jajka podawane w waniliowym sosie. We Włoszech z kolei przygotowywano „zuppe” — danie bazujące na mleku i jajkach, które przybierało różne formy, deseru i zupy, a w środku często zamiast pianek pływał ryż. W Rumunii przyrządzano „clătitele”, czyli puszyste naleśniki podawane z nadzieniem z zupy nic, czyli jajek, cukru i mleka.

Wszystkie te potrawy odzwierciedlają XIX-wieczną potrzebę wykorzystywania dostępnych składników. To, co wyróżnia zupę nic, to specyficzne połączenie sparzonego białka jajek, żółtek, cukru i wanilii, które tworzą potrawę na pograniczu deseru i zupy, łatwą do przyrządzenia i zaserwowania na wiele różnych okazji. Zupa nic to doskonała baza do modyfikacji i eksperymentów kulinarnych, np. takich jak wersja z kluseczkami od Karola Okrasy. Wystarczy tylko odrobina fantazji i ulubione składniki, a w kilka chwil da się przyrządzić coś przepysznego!

Zupa nic — jak ją zrobić? Kilka wskazówek

W przeszłości słodka zupa nic często gościła na stołach w okresie świątecznym lub podczas uroczystości rodzinnych. Tradycyjny przepis bazował na skromnych składnikach dostępnych na co dzień, takich jak mleko, cukier i wanilia. Z biegiem lat, przepis ulegał wielu modyfikacjom, a do zupy z mleka zaczęto dodawać różne dodatki, nadając jej nowe smaki i tekstury.

Przepis na zupę mleczną różni się w zależności od regionu Polski. Niektóre warianty mogą zawierać owocowe dodatki jak jagody, karmelizowane jabłka, morele, truskawki czy maliny. W niektórych domach spotkać można wersję wzbogaconą o orzechy, takie jak migdały czy orzechy laskowe. Jeśli pragniesz nadać zupie bardziej treściwego, sytego charakteru, koniecznie wypróbuj wersję z kluskami leniwymi od Karola Okrasy.

Podczas przygotowywania zupy nic, warto pamiętać o kilku trikach, dzięki którym ta prosta potrawa z mleka zaprawionego żółtkami, cukrem i wanilią stanie się jeszcze lepsza i zdecydowanie bardziej wykwintna. Jak zrobić zupę mleczną? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie proporcje pomiędzy składnikami, aby zupa miała idealnie wyważony smak i aromat oraz określoną gęstość.

Pianki z białka są kluczowym elementem zupy nic. Upewnij się, że białka są dobrze ubite na sztywno, co zapewni puszystość i lekkość. Białka najlepiej sparzyć za pomocą gorącej wody, ale nie wrzątku. Woda powinna być ledwie ciepła, aby delikatnie ściąć białka. Zbyt gorąca woda może sprawić, że pianki będą twarde. Warto także kontrolować konsystencję zupy, dodając mleko stopniowo, już do gotowej bazy z żółtek i cukru. Jeśli chcesz, aby Twoja zupa smakowała jak z najlepszej restauracji, koniecznie dodaj do niej prawdziwą wanilię zamiast ekstraktu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!