Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotowanie
Cebule kroimy w kostkę i szklimy na oliwie. Czosnek siekamy i dodajemy razem z oregano do cebuli. Po minucie smażenia dodajemy kmin oraz mielone mięso. Smażymy na wolnym ogniu, aż mięso zmieni kolor. Wlewamy na patelnię pomidory wraz z zalewą oraz wodę lub bulion. Doprawiamy posiekaną w kostkę papryczką chili, solą i pieprzem cayenne. Dusimy na małym ogniu 20 min. Paprykę kroimy w kotkę 1x1 cm, dodajemy do całości i gotujemy następne 5 min. Przekładamy odsączoną z zalewy czerwoną fasolę, i gotujemy na małym ogniu ok. 4 min, delikatnie mieszając.
Jak podawać
Serwujemy z podgrzanymi na suchej patelni plackami tortilli lub z ryżem.
Zobacz podobne
przepisy
Potrawka z wieprzowiny w cytrynach z przyprawami
Łatwe do przygotowania, ale wyrafinowane w smaku danie. Wypróbuj przepis na potrawkę z wieprzowiny w aromatycznym sosie.
Lasagne z mozzarellą i suszonymi pomidorami
Lekka, smaczna i szybka lasagna to świetny pomysł na obiad.
Pulpeciki wieprzowo-wołowe w sosie azjatyckim
Przygotuj się na egzotyczne pulpeciki w azjatyckim sosie z mleczkiem kokosowym, imbirem i pomidorami.
Zupa gulaszowa z kminkiem i pieczoną papryką
Bardzo sycąca, klasyczna węgierska zupa. W tym przepisie wzbogacono ją orzeźwiającym smakiem skórki cytrynowej.
Chili con carne – kwintesencja kuchni meksykańskiej
Chili con carne to popularny fastfood w meksykańskich i teksańskich barach, który możesz przygotować również we własnej kuchni. Jego przyrządzenie okazuje się zaskakująco proste, dlatego koniecznie musisz spróbować! Z czego składa się to klasyczne danie meksykańskie z mięsem mielonym? Obowiązkowo muszą się w nim znaleźć papryki chili, cebula, czosnek, pomidory oraz wspomniane mięso mielone – najlepiej wołowina lub wieprzowina. Ważną rolę odgrywają tu przyprawy, dlatego meksykańskie chili con carne należy sowicie doprawić kminem rzymskim oraz pieprzem. Co jeszcze może trafić do tej uwielbianej na całym świecie potrawy? Kukurydza czy fasola to tylko niektóre z godnych uwagi dodatków. Co ciekawe, poza nimi większość składników chili należy drobno posiekać lub dokładnie rozetrzeć. Kolejny krok to krótkie duszenie lub smażenie. Najczęstsze sposoby podania zakładają zawinięcie chili w tortille lub serwowanie go z ryżem. Przy czym warto dodać, że osoby podchodzące ortodoksyjnie do kulinariów, rezygnują z dodatku pomidorów i kukurydzy, dosłownie traktując nazwę dania, a zatem pozostawiając jedynie mięso oraz chili.
Przepis na chili con carne – pochodzenie meksykańskiego specjału
Wokół przepisu na chili con carne krąży sporo legend. Choć nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością, bywają ciekawe i zaskakujące. Przykładowo jedna z nich mówi, że oryginalny przepis na chili con carne otrzymała hiszpańska zakonnica Maria z Ágredy podczas jednej z wizji, które regularnie ją nawiedzały. Zgodnie z legendą jej duch wędrował wówczas przez Atlantyk, aby szerzyć chrześcijaństwo wśród Indian. Właśnie wtedy otrzymała przepis od pogan, który z czasem rozprzestrzenił się niemal na całym świecie. Pomijając jednak legendy, podania historyczne wskazują, że pierwsze przepisy na chili con carne pojawiły się już w 1850 roku. Aczkolwiek ówczesna wersja niekoniecznie przypadłaby Ci do gustu, ponieważ bazowała na łoju wołowym z dodatkiem suszonej wołowiny, ostrych papryczek chili oraz soli. Dopiero z czasem skromna receptura przerodziła się w znany dziś przepis na chili con carne.
Jak zrobić chili con carne? Cenne wskazówki
Mówiąc o tym, jak zrobić chili con carne, nie sposób nie wspomnieć o bazie całej potrawy, czyli bulionie. Naszym zdaniem najlepszy wybór to bulion warzywny o delikatnym smaku, który stanie się idealnym tłem dla wyrazistych składników. Możesz mieć pewność, że nie zdominuje on smaku potrawy. Mamy dla Ciebie wskazówki, dzięki którym ugotujesz smaczny bulion warzywny. Zacznij więc od przygotowania warzyw: cebuli, marchwi, selera, pietruszki, pora, selera naciowego i ziół; liści laurowych, ziela angielskiego, świeżej natki pietruszki oraz tymianku. Nie zapomnij też o soli, pieprzu i zagotowanej w garnku wodzie.
Kolejny (ale nieobowiązkowy) krok to obranie warzyw. Dzięki temu uzyskasz klarowny bulion. Następnie pokrój warzywa, dokładnie je umyj, po czym umieść w garnku z gotującą się wodą. Użyj około 2-3 litrów wody na każdy kilogram warzyw. Dodaj również zioła i przyprawy według własnych upodobań. Doprowadź bulion do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj go na wolnym ogniu przez około 1-2 godziny. Im dłużej gotuje się bulion, tym intensywniejszy zyskuje smak. Podczas gotowania na powierzchni wody może pojawić się piana, którą łatwo usuniesz łyżką cedzakową. Gdy bulion będzie gotowy, odcedź go, aby oddzielić warzywa i zioła od płynu za pomocą drobnej siatki bądź gazy. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać bulionu od razu, możesz trzymać go w lodówce przez kilka dni lub zamrozić w niewielkich porcjach do późniejszego użycia.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Sekretem każdego dobrego chili jest dobór mięsa o odpowiedniej, czyli dość niskiej zawartości tłuszczu. My sugerujemy Ci użycie wieprzowiny, lecz dobrej jakości wołowina również świetnie się nada. Możesz także sięgnąć po różne rodzaje mięsa, aby uzyskać bardziej zróżnicowany smak dania. A jeśli lubisz potrawy z dużą ilością warzyw, zwiększ ilość papryki, cebuli, czosnku, pomidorów czy papryczki chili. Dobry pomysł to też dodatek żółtej, zielonej czy czerwonej papryki, dzięki którym chili nabierze apetycznego kolorytu. Wszystko to sprawi, że danie zyska wyrazistość oraz atrakcyjną konsystencję.
Weź również pod uwagę, że im dłuższy czas gotowania, tym intensywniejszy smak dania. Jednocześnie zbyt długie pozostawienie chili na ogniu może spowodować rozpad mięsa i warzyw, a także nadmierną redukcję sosu. Miłośnikom gęstego chili polecamy dodatek większej ilości mięsa lub krojonych pomidorów. Wolisz chili o płynnej konsystencji? Dolej do garnka więcej bulionu lub wody. W uzyskaniu idealnego efektu pomoże Ci kontrolowanie smaku potrawy podczas gotowania i dostosowanie go do osobistych preferencji. Często mała ilość dodanej przyprawy może diametralnie zmienić smak potrawy. Uwzględnij, że sekretem smaku chili jest równowaga pomiędzy słodyczą, kwasowością i ostrością.
Z czym podawać chili con carne?
Z pewnością zastanawiasz się, z czym jeść chili con carne, aby w pełni wydobyć jego smak oraz nie zatracić oryginalnego charakteru dania. Mamy dla Ciebie kilka propozycji! Zatem z czym podawać chili con carne? Tradycyjnie jada się je z gotowanym białym ryżem, który doskonale komponuje się z pikantnym sosem, a przy tym po prostu zwiększa objętość dania. Równie często serwuje się chili con carne z tortillą, której używa się do zawijania nadzienia jak burrito lub do maczania w sosie. Ponadto chili znakomicie smakuje z chrupiącymi nachosami. Do takiego zestawu warto dodać także stopiony ser, guacamole, kwaśną śmietanę oraz posiekaną cebulę.
Masz ochotę na nieco zaskakujące połączenie z polskim akcentem? Ułóż chili con carne na plackach ziemniaczanych! A z czym podawać chili con carne, aby osiągnąć lżejszą potrawę? Dobrym wyborem może okazać się sałatka. A jeśli nie masz pod ręką nic z wymienionych dodatków, sięgnij po prostu po pieczywo. Kawałki chleba lub bułeczki do maczania w sosie na pewno zdadzą egzamin. W zasadzie możesz eksperymentować z różnymi dodatkami i samodzielnie zdecydować, z czym podawać chili con carne. Wierzymy, że bez trudu dopasujesz je do swojego gustu kulinarnego!
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zaskakująco prosty przepis na chili con carne. Zaliczyliśmy go do kategorii łatwych, dlatego poradzisz sobie, nawet jeśli zamierzasz przygotować je po raz pierwszy. Co więcej, chili fantastycznie sprawdzi się jako danie dla osób, które nie miały do tej pory okazji skosztować kuchni meksykańskiej. Spora zaleta chili con carne to również uniwersalność. Wyśmienicie spisuje się jako smakowity obiad czy syta kolacja. To również znakomite danie na domowe przyjęcia, zwłaszcza kiedy jest serwowane z tortillą, na którą goście sami nałożą dowolną ilość farszu.
Jak z pewnością się domyślasz, chili con carne to tylko jedna z propozycji Kuchni Lidla. W naszej bogatej kolekcji przepisów znajdziesz także potrawy inspirowane kulinariami z różnych stron świata. Karol Okrasa proponuje m.in. zupę gulaszową z kminkiem i pieczoną papryką. Jeśli lubisz eksperymenty z różnymi składnikami i przyprawami, to coś dla Ciebie.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Pieczona ryba po grecku
- Sałatka gyros
- Pierniki
- Wegańska ryba po grecku
- Śledzie po kaszubsku
- Kompot z suszu z cytryną
- Domek z piernika
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Wigilijny makowiec
- Sernik piernikowy
- Zupa grzybowa z makaronem
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (45)
1668 dni temu
Kurde, jutro to robię na obiad!
odpowiedz
1740 dni temu
bez kukurydzy???
odpowiedz
1739 dni temu
Kukurydza w chili con carne to opcjonalny składnik. Możemy ją dodać, możemy pominąć. W tym przepisie jej nie ma, ale zapewniamy, że danie jest pyszne! :)
2034 dni temu
To nie jest danie Mexykanskie. Amerykański wymysł.
odpowiedz
2124 dni temu
20 minut gotowania to za mało. W przepisie okrasy jest 1-1,5 godziny i wychodzi o wiele lepsze chilli
odpowiedz
2124 dni temu
20 minut gotowania to za mało. W przepisie okrasy jest 1-1,5 godziny i wychodzi o wiele lepsze chilli
odpowiedz
2258 dni temu
kminek to nie jest kmin rzymski, polecam zapamiętać
odpowiedz
2305 dni temu
Swietne danie. Bardzo proste, chodz kminek polecam mielony. ;D
odpowiedz
2320 dni temu
super
odpowiedz
2466 dni temu
No to ja polecam jeszcze w takim wydaniu 😉 https://www.alemeksyk.eu/przepisy-meksykanskie/wszystkie-inne/inne/item/820-chili-con-carne-dobry-przepis-na-pyszna-wolowine.html
odpowiedz
2466 dni temu
No to ja polecam jeszcze w takim wydaniu 😉 https://www.alemeksyk.eu/przepisy-meksykanskie/wszystkie-inne/inne/item/820-chili-con-carne-dobry-przepis-na-pyszna-wolowine.html
odpowiedz
2467 dni temu
Pycha
odpowiedz
2496 dni temu
Pyszne! zrobiłem raz, ale na jednym razie się nie skończy! :DD
odpowiedz
2555 dni temu
Bardzo dobre, rozgrzewające i sycące danie :)
odpowiedz
2679 dni temu
Bardzo dobre jedzonko
odpowiedz
2866 dni temu
przepyszna, pozdrawiam z gorącego Konga cebulaczki :* :) Pjona
odpowiedz
2866 dni temu
ja z Etiopii
2919 dni temu
Bardzo dobry przepis. Korzystam regularnie, sprawdzony.
odpowiedz
2973 dni temu
lipa nie przepis
odpowiedz
2974 dni temu
Chili con carne- rewelacja. Dziękuje za przepis 😄
odpowiedz
3075 dni temu
Czy na pewno dodać tylko 250 g mięsa? Na 4 porcje? Nie za mało?
odpowiedz
3074 dni temu
Tak, w przepisie używamy 250 g mięsa. Pamiętaj jednak, że dochodzi tutaj duża ilość warzyw :)
3124 dni temu
bardzo często robię, świetne danie i przepis :D
odpowiedz
3142 dni temu
Kolego w oryginalnym chili meksykanskim nie ma kukurydzy, takze to Twoj przepis jest przekoloryzzowany, gratulacje dla autora, świetny dań 😎
odpowiedz
2680 dni temu
Ale "oryginalne chili meksykańskie" nie istnieje, przecież to przepis wymyślony w Teksasie...
3240 dni temu
Wasz przepis na "Chili con carne" jest niepełny, bo brakuje w nim kukurydzy.
odpowiedz
3240 dni temu
Właśnie, bo bez kukurydzy to danie wygląda mdło i nijako. Mało apetyczne.
3224 dni temu
sam jesteś niepełny.
3216 dni temu
W oryginalnym przepisie nie ma kukurydzy, ona może być dodatkiem ale nie jest głównym składnikiem :)
3145 dni temu
nigdy nie jadlam chilli con carne z kukurydza? to typowo po meksykansku?
3305 dni temu
włąsnie się prychci :)
odpowiedz
3392 dni temu
Danie świetne, bardzo aromatyczne. Dodałabym więcej mięsa, ok. 400 g.
odpowiedz
3392 dni temu
Jakby ktoś miał problem z kminem rzymskim to zapewne znajdzie go w sklepie ze zdrową żywnością dzisiaj obleciałem pół Koszalina żeby go znaleźć a chili wyszło znakomicie
odpowiedz
3790 dni temu
Można użyć zwykłego kminku, to jest powszechnie stosowana przyprawa w kuchni meksykańskiej. Robiłem i polecam (chociaż nie robiłem dania dokładnie wg. tego przepisu).
odpowiedz
3216 dni temu
Z braku laku można zamienić, ale tą przyprawę można dostać w każdym większym markecie. Należy też pamiętać, że kumin/kmin rzymski znacznie różni się smakiem i zapachem od zwykłego kminku.
3845 dni temu
Niesamowite, robię już to 2 raz. Bardzo dobre danie w takim stylu meksykańskim. Ciezko tylko dostac kumin i papryczki chilly (o tej porze roku)
odpowiedz
3864 dni temu
Dzisiaj zrobiłam, wyszło pyszne! Na pewno często będę je przyrządzała :)
odpowiedz
4293 dni temu
można dodać nasiona fenkułu - w każdej aptece koperek - herbatka z kopru włoskiego :) bo przecież chodzi o aromat
odpowiedz
4320 dni temu
no tak troche jednak slabo polecac przepis ze skladnikiem ktorego nie ma sie w sprzedazy, moze by tak sie zaopatrzyc...?
odpowiedz
4322 dni temu
Cudowna potrawa ! polecam wszystkim tym, którzy lubią ostre smaki
odpowiedz
4326 dni temu
Zrobiłam. Pyszne, chodź dodałam nieco mniej ostrej papryki. Zachowałam przepis na przyszłość.
odpowiedz
4326 dni temu
Świetne - często robię. Fasola nie musi być czerwona - dobrze smakuje też biała. Zamiast świeżej papryczki można kupić halapenios w zalewie :) - zamiast placków tortila użyć gotowych Tacos. Można też z boku przygotowac sosy - guacamole + kwaśna śmietana (śmietanę dodaje się do każdego kęsa lub do tortili)
odpowiedz
4329 dni temu
W Lidlu jest kmin rzymski? Chyba muszę się uważniej przyglądać bo nie widziałam. Spotkałam jedynie w almie ale w całości, a nie zmielony :(
odpowiedz
4331 dni temu
Pyszne
odpowiedz
zobacz wszystkie