Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- papier kuchenny
- rondel do smażenia w głębokim tłuszczu
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY KLOPSIKI
Ciecierzycę odcedzamy, dobrze płuczemy i odsączamy. Cebulę i czosnek obieramy, grubo siekamy. Listki kolendry obrywamy. Wszystko miksujemy i doprawiamy odrobiną soku z cytryny, solą, pieprzem i kminkiem. Dodajemy jajko i bułkę tartą, zagniatamy. Formujemy ok. 16 owalnych klopsików i wstawiamy je do lodówki.
KROK 2: DOPRAWIAMY ŚMIETANKĘ, KROIMY WARZYWA
Śmietankę doprawiamy curry, odrobiną soku z cytryny i solą. Sałatę kroimy w paski. Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych i również kroimy w cienkie paski. Pomidory kroimy w plasterki.
KROK 3: SMAŻYMY FALAFEL
W garnku rozgrzewamy olej (jeśli po włożeniu drewnianej łyżki pojawią się pęcherzyki, to znaczy, że olej jest odpowiednio rozgrzany). Falafel smażymy porcjami, na złotobrązowy kolor. Odsączamy na papierze kuchennym.
KROK 4: NAPEŁNIAMY CHLEB PITA
Chleb pita dzielimy na cztery części (można go lekko podpiec). W każdej części robimy małą kieszonkę, którą następnie napełniamy odrobiną sałaty, papryki, pomidorów i sosem śmietanowym. Na koniec dodajemy falafel i tahini. Podajemy.
Zobacz podobne
przepisy
Zupa harira
Zupa w stylu marokańskim w interpretacji Karola Okrasy - niezapomniany rozgrzewający smak na chłodne dni!
Warzywa z hummusem i salsą pomidorową
Pieczone warzywa sezonowe, do tego aromatyczny, domowy humus i salsa pomidorowa. Talerz pełen warzyw o doskonałym smaku.
Stir-fry z ciecierzycy z ryżem
Warzywa, dzięki szybkiemu smażeniu, są nadal chrupiące i zachowują pełnię smaku. A smak ten Kinga Paruzel podkreśliła jeszcze sokiem z pomarańczy.
Ciecierzyca z mielonym mięsem i imbirem
Spróbuj połączenia ciecierzycy z mięsem mielonym i aromatycznymi przyprawami! Smakuje wyśmienicie z chrupiącą bagietką.
Falafel – co to takiego i skąd pochodzi to danie?
Falafel — co to? Odpowiedź na pytanie, co to jest falafel i z czego jest zrobiony, jest niezwykle prosta! Falafel to przysmak pochodzący z Bliskiego Wschodu. Przygotowuje się go z ciecierzycy i tahini i ma postać kotlecików lub klopsików. Falafel najczęściej przygotowuje się poprzez usmażenie uformowanych kulek w głębokim tłuszczu, jednakże zjeść go można także w nieco zdrowszej, upieczonej formie.
Historia falafela sięga jeszcze czasów starożytnych — według źródeł historycznych danie to narodziło się w Egipcie, skąd w ekspresowym tempie rozprzestrzeniło się na wszystkie ościenne krainy. Falafel szybko stał się tradycyjnym daniem kuchni arabskiej i izraelskiej, a wraz z rozprzestrzenieniem się diety wegetariańskiej trafił także do Europy Środkowej.
Dziś falafel cieszy się międzynarodową popularnością i można spotkać go na ulicach miast na całym świecie — zarówno w restauracjach, jak i fast foodach. Przyrządzanie tej potrawy jest bajecznie proste, jeśli ma się dobry przepis. Postępując zgodnie z naszą recepturą, z pewnością wyczarujesz na swoim talerzu prawdziwą, bliskowschodnią ucztę!
Przepis na idealny falafel
W jaki sposób przygotować pyszny falafel? Zacznij od wybrania dobrej jakościowo ciecierzycy — suszonej lub z puszki. Suszoną ciecierzycę należy porządnie wymoczyć (najlepiej przez całą noc), a dopiero potem można przejść do przyrządzania falafeli. Jeśli chcesz użyć ciecierzycy z puszki, zadbaj o to, aby oczyścić ją ze słonej zalewy. Takiej soczewicy nie trzeba moczyć, dlatego doskonale sprawdzi się w przepisie na falafel na szybko.
Gwarantem uzyskania idealnych kotlecików jest dokładne wymieszanie składników. Najlepiej używać do tego blendera — ważne, aby składniki były zmiksowane na gładką masę i dobrze przyprawione. Wykorzystaj świeże zioła (najlepiej kolendrę), różne papryki i kumin, by nadać falafelowi charakterystycznego, egzotycznego smak.
Gotową masę na falafele uformuj w kulki, a potem usmaż na głębokim oleju. Najlepszą temperaturą do smażenia falafeli z naszego przepisu jest 170-180 stopni C. Gdy kotleciki nabiorą złotego koloru, wyciągnij je z oleju, dokładnie odcedź z jego nadmiaru i podaj w podgrzanej picie z dodatkiem sałaty, pomidora i innych składników.
Jak szybko zrobić falafel z ciecierzycy?
Zastanawiasz się, jak zrobić falafel w tempie ekspresowym? Wykorzystaj do tego ciecierzycę z puszki! Przygotowanie falafeli z ciecierzycy z puszki zajmie Ci nie więcej niż 30 minut. Ciecierzycę należy opłukać z zalewy i wrzucić do blendera wraz z wybranymi składnikami, przyprawić, dodać tahinę i zblendować.
Z gładkiej masy na falafele z ciecierzycy należy uformować kotleciki, a potem usmażyć je w tłuszczu i gotowe! Falafel z ciecierzycy z puszki należy smażyć nieco krócej niż wersję zrobioną z suszonych strączków z uwagi na jego delikatniejszą strukturę i miękkość. Jeśli zależy Ci na mocno chrupiącej skórce, obtocz go w mące przed smażeniem.
Falafel w picie – popularna opcja podania
W jakiej formie podaje się falafel? Dania z falafelem zwykle serwuje się w cieście pita albo na talerzu, jednakże istnieje wiele kreatywnych form jego podania, które są równie smaczne. Ostatnimi czasy falafel stał się niezwykle popularnym dodatkiem do bowli oraz sałatek — lekkie, odświeżające i syte kompozycje z dodatkiem świeżych warzyw to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie dobrze zbilansowane posiłki.
Falafel można podać w picie, tortilli, a nawet w bułce. W fast foodach można także spotkać opcje kanapkowe z falafelem w środku. Do środka kanapki można dodać wiele różnych składników – ostry sos, ogórki, sałatę, sery i inne pyszności. Jeśli chcesz przyrządzić falafel na obiad, gorąco polecamy opcję na talerz z dodatkiem surówki i frytek lub w wersji nieco lżejszej dla żołądka — z kaszą kuskus lub ryżem i gotowanymi na parze warzywami. Nie zapomnij podlać wszystkiego sosem na bazie jogurtu z dużą ilością ziół (np. mięty i koperku). Wypróbuj różne opcje i odkryj, która z nich smakuje Ci najbardziej. Życzymy udanych eksperymentów kulinarnych!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Jajka po rosyjsku
- Tarta z morelami i kremem lawendowym
- Pieczona ryba po grecku
- Granita truskawkowa
- Ciabatta z wegańskimi klopsikami
- Łosoś z kremem musztardowym w chlebie pita
- Krem szparagowo-ogórkowy
- Kapusta z klopsikami faszerowanymi serem
- Baba ghanoush
- Gyros z jagnięciny z chlebkiem pita
- Pity z falafelami
- Wegańskie florentynki
- Pieczony łosoś z komosą ryżową i świeżymi warzywami
- Japońska kanapka onigirazu
- Klopsiki z ciecierzycy w wegańskim sosie à la pieczeniowym
- Grillowany burger teksański
- Pieczony kurczak piri-piri
- DESER SZAMPAŃSKI
- KARNAWAŁOWE CAŁUSKI
- MINIROLADKI Z KREMEM LIMONKOWYM
- Kakaowo-śmietankowe ciasto puzzle
- Jesiotr parzony w maśle z sokiem z kiszonej kapusty i smażoną dynią
- Pieczeń z dzika w sosie myśliwskim z pyzami i kapustą
- Tartaletki z waniliowym twarożkiem i jabłkami
- Sałatka z kaszy jaglanej z mandarynką i granatem
- Quiche z pomidorami, papryką, kozim serem i kindziukiem
- Crème brûlée z trawą cytrynową, wiśniami i imbirem
- Babka z niespodzianką
- Pizza rzymska
- Kurczak z farszem z żytniego chleba i rozmarynem
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
1018 dni temu
Niestety falafel rozpada się podczas smażenia. Smażąc w garnku z dużą ilością oleju kotleciki rozkleiły się całkowicie.
odpowiedz
2456 dni temu
O mateńko, od kiedy do falafala dajemy jajko i bulke tartą to jakaś maskarada kuchenna. Do tego falafel robi się nie z ciecierzycy z puszki lecz sypkiej namaczanej.
odpowiedz
2177 dni temu
Jak najbardziej się zgadzam! Można mieć swoje wariacje na ten temat jednak to już nie Falafel. Ten jest jeden orginalny.