Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- dużą miskę
- czystą ściereczkę
- duży garnek z grubym dnem o pojemności co najmniej 3,5 l z pokrywką
- kubek
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Obieramy udziec ze skóry i kroimy go na mniejsze kawałki. Dodajemy do miski.
KROK 2: PRZYPRAWIAMY UDZIEC
Do mięsa dodajemy wszystkie przyprawy (poza liściem laurowym i zielem) i mieszamy dokładnie, aby wszystkie przyprawy sypkie pokryły całą powierzchnię indyka.
KROK 3: ODKŁADAMY MIĘSO
Miskę z indykiem przykrywamy czystą ściereczką i odkładamy na bok na ok. 40 minut, aby mięso nabrało aromatu przypraw.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA
Cebule obieramy z łupiny i kroimy w pióra. Paprykę oraz marchew myjemy. Marchew obieramy i kroimy w drobną kostkę. Paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego, a potem kroimy w większe, okazałe kawałki.
KROK 5: PODSMAŻAMY MIĘSO
W garnku rozgrzewamy olej, a potem wkładamy do niego całego indyka. Podsmażamy na średnim ogniu przez 12 minut, co jakiś czas mieszając.
KROK 6: DODAJEMY WARZYWA
Do garnka dodajemy cebulę, paprykę oraz marchew. Całość smażymy przez 10 minut, mieszając co kilka minut.
KROK 7: DODAJEMY WINO
Dodajemy wino do garnka i czekamy, aż się zredukuje.
KROK 8: DODAJEMY BULION
Wlewamy bulion i przykrywamy garnek pokrywką. Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Mieszamy. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez pół godziny.
KROK 9: DODAJEMY POMIDORY
Gdy bulion się zredukuje, dodajemy pomidory z puszki i wszystko ze sobą mieszamy. Gotujemy przez kolejne pół godziny.
KROK 10: ZAGĘSZCZAMY GULASZ
Pod koniec gotowania gulaszu do kubka wlewamy ok. 100 ml wywaru z garnka i dodajemy do niego mąkę ziemniaczaną. Całość mieszamy i dolewamy do gulaszu. Ponownie wszystko mieszamy i czekamy, aż gulasz zgęstnieje. Tak przygotowany gulasz ściągamy z kuchenki i podajemy w towarzystwie ziemniaków, klusek, chleba lub kaszy.
Zobacz podobne
przepisy
Fasolka po bretońsku
Dania jednogarnkowe to zawsze dobry pomysł na szybki obiad! Poznaj przepis na fasolkę po bretońsku z boczkiem i kiełbasą.
Chilli sin carne
Wypróbuj odchudzone chilli con carne według Darii – bez mięsa, za to z mnóstwem warzyw i aromatycznych przypraw!
Wegański gulasz z ciecierzycą
Ilu kucharzy, tyle gulaszów! A ten jest wyjątkowy, bo w 100% roślinny. Poznaj recepturę Kingi i przygotuj wegański gulasz z dynią i ciecierzycą – idealny na jesień!
Gulasz z chorizo i krewetkami
W tym gulaszu spotykają się smaki słonecznego południa: chorizo, owoce morza i warzywa, które razem tworzą sycącą i apetyczną całość. Idealna propozycja obiadu w stylu hiszpańskim!
Gulasz z indyka — przepis na obiad, który lubi cała rodzina!
Gulasz indyczy to danie, które zachwyca nie tylko wyjątkowym smakiem i nietypowym składem. Skąd w ogóle wziął się gulasz? Gulasz to potrawa posiadająca bogatą historię, sięgającą głęboko w historię kulinarną Węgier. Gulasz znany również jako pörkölt, to nieodłączny element kuchni narodowej. Nazwa "pörkölt" wywodzi się od słowa pergelt, które dawniej oznaczało przypieczony lub przyrumieniony, co doskonale oddaje charakter tego dania.
Składniki wykorzystywane do przyrządzania gulaszu, takie jak mięso, cebula, papryka i aromatyczne przyprawy, tworzą bardzo sycącą kompozycję, która rozbudza zmysły i rozgrzewa od środka. Wśród tradycyjnych potraw węgierskich gulasz zajmuje szczególne miejsce, będąc symbolem gościnności i wspólnych spotkań przy stole. Podobnie jak wiele innych dań, gulasz ewoluował przez wieki, adaptując się do zmieniających się gustów i preferencji kulinarnych. W taki sposób powstał gulasz z kurczaka czy tytułowy gulasz z udźca indyka.
Historia gulaszu (także tego z mięsa z indyka) jest historią nie tylko kulinarną, lecz także społeczną. Początkowo był daniem pasterskim, przygotowywanym przez rolników i pasterzy. Z biegiem lat zyskał on popularność w całym kraju, stając się nieodłącznym elementem wielu świątecznych i okolicznościowych celebracji. Gulasz szybko znalazł swoich fanów także za granicami Węgier i stał się jednym z bardziej cenionych dań obecnych na polskich stołach. Jak przyrządzić gulasz z udźca z indyka? Poznaj wszystkie ciekawostki z tym związane!
Gulasz z indyka — przepis
W każdym domu przepis na gulasz z indyka wygląda nieco inaczej, jednakże jest kilka elementów, które je łączą — w każdym gulaszu znajdziesz mięso z indyka, paprykę oraz sporą dawkę przypraw. Przygotowanie tradycyjnego gulaszu z indyka nie musi być skomplikowane. Kluczowym składnikiem gulaszu jest oczywiście mięso (najlepiej z uda indyka), które należy pokroić na kawałki i podsmażyć z cebulą na patelni lub w garnku, aby uzyskać intensywny smak. Do gulaszu możesz użyć także innej partii z indyka np. fileta lub podudzi, jednakże to wersja na udku ma w sobie najwięcej smaku.
Podstawą każdego, nawet tego najprostszego przepisu na gulasz z indyka są przyprawy — tych nie można szczędzić. Do tej potrawy warto wrzucić zarówno zioła, jak i różne rodzaje papryki mielonej, aby nadać mu wyjątkowego smaku i aromatu. Można również dodać do gulaszu warzywa, takie jak marchew, papryka, cukinia, ogórki kiszone czy pieczarki, aby wzbogacić jego treściwość i konsystencję. W ten sposób można łatwo przygotować pyszny i sycący obiad, który zachwyci całą rodzinę.
Prosty gulasz z indyka
Poznałeś już przepis na nasz prosty gulasz z indyka, ale czy można go jakoś jeszcze bardziej uprościć? Ależ oczywiście! Jeśli chcesz szybko przyrządzić gulasz z indyka np. dla dzieci, wystarczy, że wykorzystasz do tego bulion zrobiony na wywarze z indyka i dodasz do niego passatę pomidorową oraz odrobinę mielonej papryki. Bulionu nie powinno być jednak zbyt dużo, by nie zrobiła się z tego zupa.
Taki gulasz z indyka w sosie własnym możesz zaprawić pomidorami, ale możesz też z nich zrezygnować, dodając więcej papryki. Z czym podawać gulasz z indyka? Gulasz z indyka może być również świetną okazją do wzbogacenia posiłku o dodatkowe składniki, takie jak kasza czy warzywa. Dodatek kaszy do gulaszu z indyka wzbogaci nie tylko jego smak, ale także uczyni danie bardziej treściwym i sycącym. Jeśli przyrządzasz potrawę dla dzieci, lepiej unikaj ostrych przypraw oraz dodatku wina, a zamiast tego dodaj do gulaszu więcej warzyw np. cukinię.
Jak zrobić dobry gulasz z indyka? Pomocne triki
Jak zrobić gulasz z indyka? Przygotowanie pysznego gulaszu na mięsie indyczym można ułatwić sobie, stosując kilka trików, które pomogą uzyskać soczyste i aromatyczne danie. Po pierwsze, ważne jest odpowiednie przygotowanie mięsa z indyka. Należy je pokroić na nieduże kawałki, starając się zachować równomierne wielkości, co umożliwi jednolite i szybkie ugotowanie mięsa. Polecamy usunąć z niego skórę i nadmiar tłuszczu, dzięki czemu gulasz będzie równie szlachetny, ale mniej tłusty.
Kolejnym kluczowym krokiem jest odpowiednie przyprawienie mięsa i podsmażenie go na patelni lub w garnku. Podczas duszenia mięsa warto dodać do gulaszu odpowiednią ilość płynu, na przykład bulionu lub wody oraz wino, które nada mu głębi smaku (o ile grono smakujących może sobie pozwolić na dodatek alkoholu). Warto także wzbogacić smak gulaszu poprzez dodanie większej porcji warzyw, takich jak cukinia, pieczarki, kiszonki, które nadadzą potrawie nie tylko smaku, ale koloru. Dzięki tym prostym wskazówkom, można szybko przygotować pyszny gulasz z indyka.
Jakie przyprawy do gulaszu z indyka?
Gulasz z indyka to potrawa, która oferuje wiele możliwości eksperymentowania z różnymi przyprawami, które mogą nadać mu wyjątkowego smaku i aromatu. Jakie przyprawy pasują do gulaszu z indyka? Tradycyjnie do gulaszu z indyka często dodaje się paprykę słodką i ostrą, liście laurowe oraz ziele angielskie, które nadają potrawie charakterystyczny smak. Jednak istnieje wiele innych niecodziennych przypraw, które mogą doskonale komponować się z indykiem.
Jakie to przyprawy? Do gulaszu z indyka można dodać curry, które nada mu lekko pikantny smak i egzotyczną nutę. Cynamon natomiast nada potrawie delikatną słodycz i rozgrzewające właściwości. Dodatek kuminu, czyli kminu rzymskiego, może dodać gulaszowi wyrazistego smaku. Warto eksperymentować z różnymi mieszankami przypraw, takimi jak garam masala, harissa czy za’atar, które wyniosą to danie na nowy poziom. Dzięki eksperymentowaniu z niecodziennymi przyprawami można stworzyć gulasz z indyka, którego jeszcze nie jadłeś!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto marchewkowe
- Ciasto na pierogi
- Pieczona ryba po grecku
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Kapusta z grochem
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Śledzie po kaszubsku
- Domek z piernika
- Piernik staropolski
- Kompot z suszu z cytryną
- Sernik piernikowy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)