zobacz film Kulebiak z kapustą i grzybami

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • termorobota MC Smart
  • bawełnianą ściereczkę
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
  • papier do pieczenia
  • keksówkę o wymiarach 30 x 10 cm

Przygotuj wcześniej:

80 ml wody zagotuj i mniej więcej 3 godziny przed przygotowaniem potrawy zalej nią suszone grzyby. Nie wylewaj wody pozostałej po namoczeniu grzybów, będzie składnikiem dania.

Masło wyjmij z lodówki na tyle wcześnie, aby w momencie użycia było miękkie.

Sposób przygotowania:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY ZACZYN

Do misy termorobota MC Smart wlewamy mleko, dodajemy drożdże i cukier. Wybieramy program gotowanie na własnych zasadach/3 minuty/prędkość 3/37°C/obroty w prawo. Gotowy zaczyn odstawiamy na ok. 10 minut, aby miał szansę odpocząć.

KROK 2: WYRABIAMY CIASTO DROŻDŻOWE

Do zaczynu dodajemy mąkę i żółtko. Zamykamy pokrywę urządzenia i wybieramy program ugniatanie/ciasto miękkie/4 minuty. Po tym czasie dodajemy miękkie masło i sól, a następnie ponownie wybieramy program ugniatanie/ciasto miękkie/4 minuty. Dość dużą miskę smarujemy oliwą, umieszczamy w niej ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

KROK 3: SIEKAMY WARZYWA

W misie urządzenia umieszczamy marchew i wybieramy program gotowanie na własnych zasadach/5 sekund/prędkość 7/obroty w prawo. Następnie wyjmujemy marchew, a do urządzenia dodajemy cebulę, ustawiając program gotowanie na własnych zasadach/3 sekundy/prędkość 8/obroty w prawo.

KROK 4: SZKLIMY CEBULĘ

Cebulę pozostawiamy w urządzeniu, aby ją zeszklić. Wybieramy program gotowanie na własnych zasadach/3 minuty/120°C/prędkość 1/obroty w prawo, zdejmujemy nakładkę na otwór do napełniania i dolewamy oliwę, nie otwieramy pokrywy.

KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY FARSZ

Namoczone grzyby kroimy na mniejsze kawałki. Do misy urządzenia dodajemy grzyby, wodę, która pozostała po ich namoczeniu, marchew, krem grzybowy, sos sojowy i kiszoną kapustę. Śliwki pozbawiamy pestek i również umieszczamy w misie. Następnie dodajemy piramidkę smaku oraz wodę i zamykamy pokrywę urządzenia, wyjmując nakładkę na otwór do napełniania, aby para powstająca podczas gotowania mogła wydostać się na zewnątrz. Wybieramy program gotowanie na własnych zasadach/30 minut/100°C/prędkość 1/obroty w prawo.

Po zakończonym gotowaniu wyjmujemy piramidkę smaku. Następnie wybieramy program siekanie/10 sekund/prędkość 4/obroty w prawo. Tak przygotowany farsz dusimy jeszcze, wybierając program gotowanie na własnych zasadach/10 minut/100°C/prędkość 1/obroty w prawo. Gotowy farsz studzimy, aby w momencie formowania ciasta nie był gorący.

KROK 6: FORMUJEMY KULEBIAK

Ciasto drożdżowe rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm, pilnując, aby dłuższy bok nie miał więcej niż 30 cm. Na środek ciasta wykładamy gotowe nadzienie, wzdłuż wszystkich brzegów pozostawiamy pas ciasta nie pokryty nadzieniem (ok. 2-3 cm). Zakładamy brzegi ciasta na nadzienie, następnie zawijamy ciasto wzdłuż dłuższego boku i przekładamy je do foremki łączeniem do dołu. Tak przygotowane ciasto przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na ok. 30 minut, aby podwoiło swoją objętość.

KROK 7: PIECZEMY I PODAJEMY KULEBIAK

Wyrośnięte ciasto nacinamy w poprzek ok. 4 razy. Jajko roztrzepujemy i smarujemy nim kulebiak. Tak przygotowane ciasto wkładamy do piekarnika na ok. 45 minut.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (2)

Avatar
  • Gość Gość
    723 dni temu
    Czy jest również przepis bez robota? pozdrawiam

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    723 dni temu
    Niestety nie. Możesz go natomiast odtworzyć bez robota Monsieur Cuisine Smart, chociaż zajmie to więcej czasu i będzie wymagało więcej pracy. Ciasto drożdżowe wyrabiamy wtedy ręcznie, marchew ścieramy na tarce; cebulę kroimy w małą kostkę i podsmażamy na patelni. Następnie farsz kapuściany przygotowujemy według instrukcji w kroku 5, gotujemy w garnku na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, przez ok. 35-40 minut. Po ugotowaniu z farszu wyjmujemy piramidkę smaku, studzimy go i dość drobno siekamy przy użyciu noża lub rozdrabniacza. Ostatnie dwa kroki przepisu pozostają bez zmian.

Kulebiak – potrawa z historią

Kulebiaki kojarzą nam się przede wszystkim z potrawą wigilijną. Czy wiesz, że historia ciasta kulebiak sięga aż średniowiecza? Poznaj kilka ciekawostek związanych z ciastem kulebiak.

Zacznijmy od pochodzenia kulebiaka. Kulebiak to tradycyjna potrawa kuchni wschodnioeuropejskiej. Znana jest nie tylko w Polsce. Ze smakiem jedzą ją także nasi sąsiedzi z Ukrainy, Rosji, czy Białorusi. Nazwa potrawy „kulebiak" wywodzi się prawdopodobnie od tatarskiego słowa „kulebyaka", które oznacza „ciasto z farszem". Pierwszy przepis na kulebiak powstał już w średniowieczu. Kulebiaki były wtedy potrawą, którą brali ze sobą w długą drogę podróżnicy. Dlaczego? Ciasto na kulebiak oraz tradycyjny mięsny farsz są niezwykle sycące.

Do dziś najbardziej charakterystycznym elementem tej potrawy jest ciasto na kulebiak. Jest drożdżowe, wytrawne, zawijane i wyjątkowo smaczne. A farsz? Chociaż w Wigilię tradycyjnie przygotowujemy kulebiak z kapustą lub kulebiak z kapustą i grzybami, to kulebiaki mogą być także wypełnione mięsem, rybą, kaszą i warzywami.

Przepisy na kulebiak różnią się w zależności od regionu. Warto wiedzieć, że początkowo kulebiaki były wypełniane głównie mięsem. Z upływem czasu składniki stały się bardziej urozmaicone. W Polsce popularność zyskał przede wszystkim kulebiak z kapustą i grzybami. W Ukrainie potrawa ta ma więcej wariantów, od mięsnych, poprzez rybne, aż do warzywnych.

Dziś po przepis na kulebiak najczęściej sięgamy przed świętami Bożego Narodzenia. Czy w każdym polskim domu ta potrawa smakuje tak samo? Oczywiście, że nie! Współcześnie kulebiaki mają nie tylko różne farsze. Niektóre osoby wolą kruche, francuskie ciasto na kulebiak. Naszym zdaniem to tradycyjne, drożdżowe ciasto na kulebiak jest najpyszniejsze.

Jak zrobić kulebiak – praktyczne porady do przepisu

Jak zrobić kulebiak? Tradycyjnie do przygotowania kulebiaka wigilijnego potrzebny jest prosty sprzęt kuchenny, który jest w większości domowych kuchni. Drewniana deska do wałkowania ciasta, wałek, łyżki do mieszania, miska do farszu, patelnia… Jeśli w przepisie na kulebiak odstrasza Cię liczba sprzętów i wizja ich mycia – rozwiązaniem jest robot kuchenny. Dziś drożdżowy kulebiak z kapustą i grzybami lub innym farszem praktycznie robi się sam!

Kulebiak – przepis tradycyjny możemy ocenić jako danie o średnim stopniu trudności. Aby kulebiak wigilijny się udał, musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach. Jak zrobić kulebiak, aby ciasto drożdżowe z farszem smakowało Tobie i Twoim najbliższym?

Twoja praktyka w przygotowywaniu ciasta drożdżowego z kapustą i grzybami nie jest duża? Najlepszym sposobem, aby potrawa wyszła wyśmienicie, jest odpowiednie przygotowanie.

W przepisie na tradycyjny kulebiak mamy farsz z kapustą i grzybami. Przygotuj wcześniej wszystkie warzywa – posiekaj je, zeszklij cebulę, a całość dopraw i wymieszaj. Dzięki temu smak warzyw i przypraw lepiej się przegryzie. W efekcie ciasto drożdżowe z kapustą i grzybami będzie miało głębszy, bogatszy smak. Pamiętaj, że w naszym przepisie na kulebiaka potrzebujesz ostudzonego farszu.

Tradycyjny przepis na kulebiak nie obejdzie się bez drożdży. Tu kluczowy jest zaczyn. Nie spiesz się, wykonując ten krok przepisu na kulebiak. Gotowy zaczyn potrzebuje około 10 minut, zanim połączysz go z mąką i resztą składników.

Aby przepis na kulebiak udał się, pamiętaj także o odpowiednim ułożeniu farszu. Co to znaczy? Kulebiak z kapustą i pieczarkami lub grzybami jest potrawą, która ma warstwy. Aby całość pozostała zwarta, nie możesz nałożyć bardzo dużo farszu. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której farsz wypada w czasie składania ciasta lub wkładania go do piekarnika, nałóż cieńszą warstwę. Pamiętaj też o tym, by w przepisie na kulebiaka pozostawić wolny pas ciasta (około 2-3 cm) niepokryty nadzieniem.

W przepisie na kulebiaka jednym z decydujących momentów jest zawijanie ciasta. W końcu nie tylko smak, ale również forma tej potrawy cieszy oczy i przywodzi na myśl najpiękniejsze, rodzinne chwile.

Jak zrobić kulebiak, aby cieszył także wzrok? Załóż delikatnie brzegi ciasta na nadzienie, a potem zawiń ciasto drożdżowe z kapustą i grzybami wzdłuż dłuższego boku. Nie zapomnij o szczelnym zamknięciu kulebiaka. Dzięki temu farsz w czasie pieczenia się nie wysuszy. Po uformowaniu kulebiaka ważny jest czas. Mimo że nasz kulebiak wigilijny wygląda na gotowy, aby włożyć go do piekarnika, daj mu około 30 minut. Odłóż kulebiak w ciepłe miejsce. Dzięki temu ciasto podwoi swoją objętość, będzie delikatne, puszyste i smaczniejsze.

Przepis na kulebiaka zakłada około 45 minut pieczenia. Pamiętaj jednak, że każdy piekarnik jest inny. Co zrobić, aby kulebiak wigilijny był upieczony, ale nie spalony lub przeciwnie – surowy? Po około 40 minutach pieczenia zajrzyj do piekarnika i oceń potrawę na oko. Drożdżowy kulebiak z kapustą i grzybami powinien być złocisty i chrupki.

A z czym podać tradycyjny drożdżowy kulebiak z kapustą i grzybami? Najlepiej smakuje z kleksem kwaśnej śmietany, podsmażoną cebulką, kiszoną kapustą, sosem grzybowym lub filiżanką ciepłego barszczu.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!