Risotto ze szpinakiem i smażoną rybą
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Krok 1: Gotujemy ryż na risotto

Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy z ryżem na 1 łyżce rozgrzanego masła aż do zeszklenia. Rozcieńczamy białym winem i dusimy, aż płyn prawie całkowicie się wchłonie. Dodajemy małymi porcjami bulion. Ryż gotujemy, od czasu do czasu mieszając, przez ok. 25 minut. Bulion cały czas dolewamy małymi porcjami, gdy poprzednia porcja się całkowicie wchłonie.

Krok 2: Przygotowujemy szpinak

Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Szpinak dobrze odciskamy. Oba składniki, mieszając, podsmażamy na 2 łyżkach gorącej oliwy przez 2-3 minuty. Doprawiamy skórką otartą ze sparzonej cytryny, solą i pieprzem.

Krok 3: Smażymy rybę

Filety rybne myjemy i osuszamy. Doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Smażymy na pozostałej gorącej oliwie przez 2-3 minuty z każdej strony.
Szpinak wraz z pozostałym masłem dodajemy do gotowego risotto i pozostawiamy pod przykryciem na 3 minuty. Podajemy z filetami rybnymi.
 

 

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (2)

Avatar
  • Gość Gość
    803 dni temu
    Nawet dobre to danie, zrobiłam na obiad, było smaczne

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2801 dni temu
    Dziękuje za doskonały pomysł! Mąż i syn zjedli cały obiad. Pyszne!!!

    odpowiedz


Risotto ze szpinakiem – o czym warto pamiętać?

Risotto to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej! Twoje pierwsze skojarzenia z Italią to pizza i makaron? Zapewniamy, że w północnych Włoszech ryż trafia na stoły równie często jak makaron na południu. Czas więc zdobyć umiejętność przyrządzania tej wyśmienitej potrawy. Wierzymy, że nasz przepis na risotto z rybą i szpinakiem przekona Cię do tego dania. Przy czym to tylko jedna z odmian potrawy, które właściwie trudno zliczyć. Wśród nich można wymienić choćby risotto alla milanese, risotto alla parmigiana, risotto ai frutti di mare. Niezwykłe walory smakowe wyróżniają również risotto verde – nazywane tak od swojego pięknego zielonego koloru, który zawdzięcza szpinakowi. Jak zapewne się domyślasz, właśnie ono jest bazą naszej propozycji.

Aby jednak nasz przepis na risotto ze szpinakiem okazał się strzałem w dziesiątkę i zadowolił najbardziej wymagających smakoszy, pamiętaj o kilku zasadach. Szczególną uwagę zwróć na konsystencję potrawy – powinna być gęsta, aksamitna i cudownie kremowa. Dzięki tym cechom risotto podbija serca poszukiwaczy nowych smaków. Jak osiągnąć taki efekt?

  1. Aby Twoje risotto ze szpinakiem miało prawdziwie włoski charakter, wybierz odpowiedni ryż. Zapomnij o długoziarnistych odmianach takich jak basmati, tajskiej czy jaśminowej! W tym wypadku potrzebujesz ryżu o dość dużych ziarnach i owalnym kształcie. Powinien mieć biały, subtelnie opalizujący środek. Dobrze sprawdzi się Arborio o dużych ziarnach lub drobniejszy wariant Carnaroli.
  2. Kolejna kwestia to białe wino. Szczególnie polecamy Ci wariant wytrawny. Jeśli przygotowujesz risotto szpinakowe jako zwyczajny obiad, sprawdzi się po prostu dowolne wino stołowe. Kiedy jednak masz zamiar serwować je w towarzystwie i zależy Ci na oczarowaniu gości, zdecyduj się na wino z wyższej półki, które możesz podać również do kolacji lub obiadu.
  3. Dobre risotto nie obędzie się bez bulionu. Właśnie on w dużej mierze decyduje o smaku potrawy. Możesz sporządzić go samodzielnie – takie rozwiązanie zresztą najbardziej polecamy. W tym celu przygotuj 2 spore marchewki, 2 pietruszki, ½ selera, por, cebulę, liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego i opcjonalnie 2-3 liście kapusty. Wszystkie składniki przez około godzinę gotuj w 2 litrach wody na niewielkim ogniu. Kiedy jednak bardzo zależy Ci na czasie, użyj gotowego bulionu, w ostateczności nawet takiego z kostki.
  4. Przygotowanie risotto ze szpinakiem i rybą wymaga cierpliwości oraz spokoju. Choć wcale nie jest trudne, uda się tylko pod warunkiem, że będziesz postępować dokładnie według przepisu. Zatem, zanim przejdziesz do dodawania płynów, każde ziarno ryżu powinna otaczać cienka warstwa tłuszczu. Gdy tak się stanie,  nadchodzi czas na dodanie wina. Nigdy nie wlewaj bulionu od razu! Klucz do sukcesu to stopniowe dodawania kolejnych porcji płynu, dopiero kiedy poprzednia zostanie całkowicie wchłonięta.
  5. Przyłóż się do mieszania ryżu. Do tego najlepiej nadaje się drewniana łyżka, ewentualnie trójzębny widelec. Co ważne, staraj się nie mieszać zbyt energicznie, aby przypadkiem nie zgnieść ziaren.

Szpinakowe risotto nie tylko z dorszem!

Powyższy przepis na risotto z dorszem swój urok zawdzięcza nie tylko kompozycji smaków, ale również konsystencji. Włoski ryż z rybą w formie filetu kusi maślanymi akcentami, a przy tym wspaniale rozpływa się w ustach. Zresztą nawet sam ryż ze szpinakiem to zachwycający, kremowy duet. Prawdziwą wisienką na torcie jest dodatek cebuli, wina oraz czosnku. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ryż i ryba w takiej odsłonie nie mają sobie równych.

Czy to oznacza, że jakiekolwiek zmiany zepsują nasz przepis? Oczywiście, że nie! Dajemy słowo, że wszelkie wariacje na temat składników są tu mile widziane. Dotyczy to zwłaszcza ryby. Otóż godna uwagi propozycja to również mintaj ze szpinakiem. To ryba blisko spokrewniona z dorszem, dlatego bez obaw możesz wykorzystać ją w zastępstwie polecanego przez nas filetu. W takim wydaniu ryż i ryba o łagodnym lekko słodkim smaku mają wielu zwolenników!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!