Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- blender
- tarkę o drobnych oczkach
Przygotuj wcześniej:
Buraki ugotuj, przestudź i obierz. Pokrój je w średniej wielkości kostkę.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY DRESSING
Wszystkie składniki dressingu łączymy w naczyniu blendera, miksujemy na gładki, jednolity dressing, odstawiamy na czas przygotowania sałatki.
Krok 2: PRAŻYMY ORZESZKI PINII
Orzeszki pinii prażymy na suchej, rozgrzanej patelni, aż się zarumienią.
Krok 3: PODAJEMY SAŁATKĘ
Mieszankę sałat przekładamy do miski. Dodajemy przygotowany wcześniej dressing z awokado. Mieszamy.
Dodajemy pokrojone w kostkę buraki, pokruszony w dłoniach ser feta, żurawiny oraz podprażone orzechy. Ponownie mieszamy. Całość oprószamy parmezanem startym na tarce o drobnych oczkach. Z wierzchu dekorujemy rukolą lub liśćmi botwiny.
Zobacz podobne
przepisy
Sałatka z pieczonym burakiem, szpinakiem i pomarańczą
Propozycja, która kusi nie tylko soczystymi barwami, ale też idealną kompozycją smaków – w sam raz na ciepłe dni!
Sałatka z buraków z miętą i serem
Buraki, mięta i sera. Z takich składników stworzył Karol niezwykłą i pyszną kompozycję, której musisz spróbować.
Sałatka z buraków i awokado z kawowym dressingiem
Poznaj orzeźwiające połączenie buraków, awokado i pomarańczy z ciekawym, kawowym dressingiem!
Sałatka z burakiem, gruszką i bryndzą
Lubisz proste i sprawdzone połączenia wyjątkowych składników? Spróbuj sałatki z pieczonych buraków z karmelizowaną gruszką i bryndzą!
Sałatka z burakami. Jak przygotować pyszne danie, które zachwyci Twoich gości?
Czy istnieje bardziej polskie warzywo od buraka? W tradycyjnej kuchni polskiej chyba tylko ziemniaki i cebula mogą przebić ten pełen smaku i witamin produkt. Pomimo to w wielu polskich domach burak wcale nie króluje jako główny element dania.
O ile często doskonale wiemy, w jaki sposób zrobić buraczki do obiadu, czy nawet buraki kiszone, to już sałatka z burakiem w wersji bardziej wykwintnej, którą można postawić na stole przed gośćmi, nie pojawia się w naszym repertuarze. A to ogromny błąd. Sałatka z burakiem może być naprawdę zaskakująca pod względem smaku, ale też bogactwa wspaniałych składników. Bo o ile większość wie, że burak lubi się z orzechami i białym serem, takim jak feta, to już połączenie go z awokado i…białym winem, wcale nie jest tak oczywiste. Sałatka z buraka w takim wykonaniu to eksplozja smaku i naprawdę pięknie prezentujące się danie. Jak je zrobić?
Sałatka z buraka nie jest skomplikowana – przygotowanie jej zajmie Ci zaledwie 25 minut. Musisz jednak pamiętać o tym, by buraki ugotować wcześniej. Powinny być miękkie bądź prawie miękkie, stawiające opór zębom. To, jak je przygotujesz, zależy od Ciebie i tego, w jakiej postaci lubisz buraki najbardziej. Możesz skorzystać też z już ugotowanych warzyw, które znajdziesz w każdym Lidlu w ilości idealnej do tego, by zrobić dwie porcje pysznej sałatki.
A skoro jesteśmy już przy zakupach, które warto zrobić do sałatki – przyda Ci się także mix sałat. Najlepiej taki, w którym znajduje się rukola. Dzięki niej sałatka z burakiem będzie bardziej wyrazista, lekko pikantna. Zresztą warto dodać akurat ten składnik do miksu, gdyż burak bardzo lubi się z rukolą, dlatego im jej więcej, tym lepiej.
Oprócz tego na liście zakupów powinien znaleźć się ser feta – zapewniający słony smak i delikatną konsystencję – a także żurawina suszona. Chociaż może Ci się wydawać, że sałatka z burakami nie potrzebuje już dodatkowej słodyczy, żurawina to nie tylko cukier, ale też kwasowość. Przepis na sałatkę z burakiem dopełniają orzechy – w tym przypadku piniowe, choć świetnie sprawdzą się też orzechy włoskie. Najważniejsze, by ich smak był wyrazisty. Czy jeszcze jakieś produkty pasują do buraka i fety?
Co pasuje do sałatki z burakiem i fetą?
Sałatka z burakiem gotowanym to doskonały pomysł na elegancką przystawkę lub zdrową kolację. W tym wykonaniu jest sycąca i niezwykle smaczna, ale przecież do buraka i fety pasuje tak wiele produktów! Co jeszcze sprawi, że sałatka z burakami będzie intensywnie smakować i pięknie się prezentować?
Ciekawym dodatkiem z pewnością będą soczyste cytrusy – słodkie pomarańcze bądź gorzki grejpfrut. Zwłaszcza ten ostatni, obrany z błonek, będzie doskonałym dodatkiem do buraka i fety. Sałatka z buraka gotowanego może zostać wzbogacona także o grzanki – ten dodatek nie tylko zmieni smak dania, ale przede wszystkim jego fakturę. Chrupiące grzanki ziołowe to coś w sam raz na ząb. A orzechy? Wspomnieliśmy już, że możesz dodać do sałatki nie tylko orzeszki piniowe, ale też orzechy włoskie. Dobrą opcją są również nasiona, takie jak dynia czy słonecznik. Jak zatem widzisz, z sałatką z burakiem możesz dowolnie eksperymentować. A jest tak prostym daniem!
Co można zrobić z buraków czerwonych? Kilka pomysłów na sałatki i nie tylko
Jeśli masz więcej buraków i zastanawiasz się, co możesz z nich przygotować, mamy dla Ciebie kilka pomysłów. Nasza sałatka z gotowanych buraków to oczywiście jeden z nich. Ale przecież takie sałatki z burakiem niejedno mają imię. Możesz sporo z nimi eksperymentować. I nie mówimy tu wyłącznie o śledziach pod pierzynką, czyli chyba najbardziej tradycyjnej sałatce z buraczanym elementem.
Sałatka z buraków gotowanych może wyglądać odrobinę inaczej niż w tym przepisie. Zamiast fety użyj sera pleśniowego typu camembert bądź tego z niebieską pleśnią, jeśli wolisz bardziej intensywne smaki. Już ta zmiana jest w stanie sprawić, że sałatka z gotowanymi burakami będzie zupełnie innym daniem. Dodaj do niej figi i dressing na bazie cytryny – zobaczysz, że Twoi goście zakochają się w tym daniu. Sałatka, burak i owoc oraz ser to połączenie doskonałe.
A co oprócz lekkiej sałatki możesz zrobić z buraków gotowanych? Pyszne tosty z serem pleśniowym, zapiekane w piekarniku z odrobiną tartych buraków i oliwą z oliwek, czy prostą pastę do chleba z dodatkiem czosnku i twarogu. Ugotuj buraki, dodaj czosnek, oliwę, sok z cytryny, przyprawy oraz twaróg, a później zmiksuj całość na gładką masę. Proste, a jak smaczne! Idealny sposób na to, by dostarczyć sobie niezbędnych witamin i minerałów, nie zapominając o mnóstwie smaku.
Jaki sos do sałatki z burakiem? Awokado to jego tajny składnik!
Przepis na sałatkę z buraków byłby niepełny bez interesującego pomysłu na dressing. Sos do sałatki z burakiem zwykle bazuje na soku z cytryny – to on dodaje kwasowości niezbędnej do podkreślenia smaku wszystkich składników.
W tym przypadku nie jest inaczej. Jednak to nie cytryna stanowi najważniejszy element dressingu. Jest nim awokado. To ono jest źródłem niezbędnego tłuszczu, którego w sosie nie może zabraknąć. Zwykle jest nim oliwa z oliwek, warto jednak przełamać ten schemat i sprawić, że sos do sałatki z buraka stanie się czymś oryginalnym i tak pysznym, że będzie go można zajadać nawet bez głównego dania!
W tym przepisie, oprócz awokado, może zdziwić Cię również obecność wina. To kolejny kwaskowy element, którego możesz użyć zamiast octu winnego. Dzięki niemu dressing jest wyrazisty, bardzo lekki i świetnie pasujący do dania, jakim jest sałatka z gotowanym burakiem. Szeroki wybór win znajdziesz na stronie Winnica Lidla.
Możesz jednak śmiało wykorzystać ten sos do innych sałatek. Zwłaszcza że jego ogromną zaletą jest prostota przygotowania. Wystarczy, że wszystkie składniki włożysz do blendera kielichowego. Zmiksuj je na gładki sos i polej nim przygotowane wcześniej danie. Sałatka z gotowanego buraka nie potrzebuje już nic więcej.
Burak to naprawdę jedno z najbardziej znanych niedocenionych warzyw. Zapomnij więc o nudnych pomysłach na tarte buraczki i postaw na coś orzeźwiającego, oryginalnego i po prostu smacznego.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pyszne ciasto gryczane
- Podudzia z kurczaka w cytrynie z sałatką z buraków i fety
- Kiszone buraki z anyżem i goździkami
- Ciasto kawowe z kremem z awokado
- Odwrócone ciasto z ananasem
- Warzywna zapiekanka z serem feta
- Wegańskie pączki z kremem czekoladowym
- Nerkowce w kruchym karmelu (cashew brittle)
- Sałatka z tuńczykiem i makaronem – przepis
- Herbata śliwkowo-czekoladowa
- Śniadaniowe tacos z jajecznicą
- Tosty z awokado i jajkiem
- Puszysty omlet na słodko
- Kurczak duszony w piwie
- Croissanty z truskawkami i serem brie
- Golonka indyka w sosie musztardowym
- Whoopies
- Panna cotta z karmelizowanymi pomarańczami
- Klopsiki z sosem borówkowym
- Poduszeczki brzoskwiniowe
- Bułeczki wielkanocne
- Odrywana wieprzowina
- Czekoladowy tort wegański z domowym kremem orzechowym
- Schab w cieście piwnym z kaszą jaglaną z karmelizowanymi jabłkami
- Scaccia z serami i salami
- Dorsz w razowej panierce z sałatką z brokułów i paprykową salsą
- Pascha czekoladowa
- Kawałki piersi kurczaka w sosie balsamicznym
- Grillowane szaszłyki z klopsików z serem halloumi
- Mazurek pomarańczowy
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)