Przepis na włoską babkę Panettone

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • 2 papierowe foremki do panettone o średnicy 13 cm
  • piekarnik z funkcją termoobiegu rozgrzany do temperatury 150°C
  • folię spożywczą
  • długie patyczki do szaszłyków
  • 2 głębokie garnki

Przygotuj wcześniej:

Masło wyjmij z lodówki tak, aby w momencie użycia było bardzo miękkie.

Wszystkie inne składniki wyjmij z lodówki tak, aby w momencie użycia miały temperaturę pokojową.

Sposób przygotowania:

Panettone, chociaż wymaga spędzenia na jego przygotowaniu stosunkowo niewielkiej ilości czasu, wyrasta i stygnie przez wiele godzin. Warto wziąć to pod uwagę, podejmując się wykonania tej pysznej babki, i zacząć pracę wieczorem, najlepiej przed dniem wolnym.

ZACZYN

Składniki zaczynu dokładnie mieszamy, przykrywamy, aby zaczyn nie wysechł, i odstawiamy go na ok. 12 godzin.

CIASTO STARTOWE

KROK 1: ZAGNIATAMY CIASTO

Do zaczynu dodajemy jajko, żółtka, rum, cukier i mąkę. Ciasto zagniatamy, aż nabierze konsystencji przypominającej kruszonkę.

WSKAZÓWKA! Ciasto startowe na tym etapie powinno być raczej suche, w razie gdyby się kleiło, najlepiej dodać odrobinę mąki, aż osiągniemy odpowiednią konsystencję.

KROK 2: WYRABIAMY CIASTO

Do zagniecionego ciasta dodajemy stopniowo miękkie masło. Po dodaniu całego masła ciasto wyrabiamy, aż będzie gładkie i elastyczne.

Gotowe ciasto formujemy w kulę, przenosimy do wysmarowanej tłuszczem miski, przykrywamy, aby nie wyschło, i odstawiamy, aż podwoi objętość (ok. 4 godzin w temperaturze pokojowej).

CIASTO WŁAŚCIWE

KROK 1: WYRABIANIE CIASTA WŁAŚCIWEGO

W misce dokładnie mieszamy wszystkie składniki poza masłem i ciastem startowym. Tak przygotowaną masę dodajemy do wyrośniętego ciasta startowego i zagniatamy. Gdy oba ciasta się połączą, zaczynamy stopniowo dodawać miękkie masło. Kiedy połączymy ciasto z masłem, należy zacząć je wyrabiać, co może potrwać dość długo. Ciasto powinno być elastyczne, gładkie i nie może się kleić.

KROK 2: FORMOWANIE CIASTA

Rodzynki, owoce żurawiny i kandyzowaną skórkę pomarańczową zalewamy rumem.

Ciasto rozpłaszczamy na blacie, nadajemy mu kształt prostokąta i pokrywamy odsączonymi z rumu bakaliami. Następnie ciasto przekrawamy na pół w pionie i jedną połowę kładziemy na drugiej. Całość zawijamy w roladę i lekko zagniatamy, aby składniki równomiernie rozłożyły się w cieście.

Tak przygotowane ciasto dzielimy na pół i z obu części formujemy kulki, które następnie umieszczamy łączeniem do dołu w foremkach do panettone.

WSKAZÓWKA! Jeśli nie masz foremek do panettone, możesz wykorzystać klasyczne tortownice o średnicy 13 cm, ustawiając wewnątrz foremek wysoki komin stworzony z papieru do pieczenia.

KROK 3: WYRASTANIE CIASTA

Obie foremki do panettone dokładnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy, aż ciasto potroi swoją objętość. Ostatnie wyrastanie ciasta trwa bardzo długo i w temperaturze pokojowej może zająć ok. 8 godzin, musimy je wtedy bacznie obserwować, aby nie dopuścić do przerośnięcia.

Kiedy ciasto osiągnie pożądaną wielkość, zdejmujemy folię i odstawiamy je na dodatkowe 15 minut, aby skórka miała szansę odrobinę wyschnąć. Przed pieczeniem panettone wycinamy w nim kształt krzyża i na środku kładziemy po 15 g masła.

KROK 4: PIECZENIE PANETTONE

Na spodzie piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem. Kratkę do piekarnika umieszczamy na najniższym możliwym poziomie, aby panettone mogło swobodnie rosnąć. Ciasto pieczemy przez ok. 40 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 150°C. Po tym czasie sprawdzamy za pomocą patyczka, czy panettone się upiekło. Jeśli patyczek będzie suchy, wyjmujemy ciasto z pieca.

WSKAZÓWKA! Jeśli ciasto zaczyna zbyt szybko nabierać koloru, należy przykryć je folią aluminiową.

KROK 5: STUDZENIE PANETTONE

W podstawę ciast wbijamy z dwóch stron długie patyczki do szaszłyków. Następnie ciasta wieszamy do góry nogami, opierając je o brzegi głębokich garnków. Jest to zdecydowanie najbardziej skomplikowana część wykonania tego wyjątkowego ciasta, dzięki której panettone uzyskuje niezwykłą puszystość. Ciasto to musi stygnąć w takiej pozycji minimum 10 godzin.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (7)

Avatar
  • Gość Gość
    12 dni temu
    Serio, zaczyn robiony jest tutaj bez użycia cukru?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    9 dni temu
    Jeśli zaczyn (tak jak w tym przepisie) ma szansę pracować przez wiele godzin, nie trzeba używać cukru.
  • Gość Gość
    12 dni temu
    ??:&:&;

    odpowiedz

  • Ewelina Ewelina
    17 dni temu
    W jakiej temperaturze pieczemy panettone ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    17 dni temu
    Ewelino, babkę pieczemy w temp. 150°C :)
  • Gość Gość
    47 dni temu
    O co chodzi? W składnikach, ciasto właściwe jajko 2 sztuki, jajko 1 sztuka. W sposobie przygotowania jajka i żółtka? W składnikach, ciasto startowe: jajko 1 sztuka, jajko 1 sztuka. W sposobie działania: jajko, żółtka? Czyli czego ile?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    44 dni temu
    Dziękujemy za uważne czytanie przepisu! Na listkę składników wkradł się błąd i żółtka zamieniły się w jajka. Teraz wszystko powinno być na swoim miejscu, życzymy udanego pieczenia! :)

Jak zrobić formę do Panettone?

Wypiekanie Panettone wiąże się z posiadaniem odpowiednio wysokiej formy (w przypadku wypiekania w niskiej formie istnieje ryzyko zakalca), jednakże nie w każdym domu jest ona w kuchennym wyposażeniu. Da się temu zaradzić na kilka sposobów! Jak zrobić formę do Panettone z tego, co ma się w szafkach?

Formę można zrobić z odpornego na wysokie temperatury rondelka lub nałożonych na siebie tortownic wyłożonych papierem do pieczenia. Gdy w domu brakuje także tych elementów wyposażenia, można pokusić się o użycie dużej puszki (takiej mieszczącej w sobie 2-2,5 kg zawartości) i wyścielenie jej papierem do pieczenia. A jeśli myślisz o uzupełnieniu swojej kuchni, zajrzyj do naszego sklepu online i sprawdź naczynia Ernesto.

Istnieje także inny sposób, wymagający odrobiny umiejętności manualnych, polegający na samodzielnym wycięciu formy z grubej kartki lub kartonu i przytwierdzeniu ich do siebie sznurkiem albo złożeniu ich na zakładkę. Taką formę należy wcześniej naszkicować na papierze, a dopiero potem przejść do wycinania i składania. Gotową formę należy wyścielić papierem do pieczenia, by uniknąć przywierania babki do papierowych ścianek foremki.

Sprawdź oryginalny przepis na Panettone

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda oryginalny przepis na babkę Panettone? Prawdziwy przepis na świąteczną babkę prosto z Italii nie różni się wiele od tego, który zamieściliśmy na początku tego tekstu.

Babka ta wzięła się od rzymskiego chleba miodowego, który ochoczo przygotowywano w czasach Imperium Rzymskiego. Sama nazwa wzięła się od słowa „panetto”, które oznacza mały chleb. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą Ci zbliżyć się do oryginalnej receptury na Panettone.

Włoską babkę przygotowuje się z dwóch rodzajów mąki — manitoba i tipo „00”. Jeśli nie masz takiej mąki, sięgnij po łatwiej dostępna mąkę, np. Typu 450, ale jeśli zależy Ci na wierności w stosunku do oryginalnego przepisu, wybierz mąkę „00”, dostępną w Lidlu podczas tygodni tematycznych. To połączenie pozwala uzyskać wysoką babkę, która jest rumiana z zewnątrz i pulchna w środku. Ciasto powinno przygotowywać się przez dwa dni, zaczynając od przygotowania zaczynu i wstępnego ciasta. To ciasto najlepiej jest odstawić do wyrośnięcia i dojrzewania na całą noc, a dopiero potem przejść do formowania ostatecznej wersji ciasta.

W zamieszczonym przez nas przepisie skróciliśmy ten czas do 4 godzin, które są wystarczające dla wyrośnięcia ciasta. Do ciasta dodaje się rodzynki i inne bakalie oraz skórkę z pomarańczy, cytryny i limonki (które dostepne są w Lidlu przed Świętami pod marką Belbake), a także odrobinę alkoholu (najczęściej jest to rum, limoncello lub Amaretto). Te składniki nadają ciastu wyjątkowy aromat i smak. Zbierz wszystkie składniki na Panettone i przygotuj ten autentyczny włoski przepis już dziś!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!