
Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- 2 papierowe foremki do panettone o średnicy 13 cm
- piekarnik z funkcją termoobiegu rozgrzany do temperatury 150
C
- folię spożywczą
- długie patyczki do szaszłyków
- 2 głębokie garnki
Przygotuj wcześniej:
Masło wyjmij z lodówki tak, aby w momencie użycia było bardzo miękkie.
Wszystkie inne składniki wyjmij z lodówki tak, aby w momencie użycia miały temperaturę pokojową.
Sposób przygotowania:
Panettone, chociaż wymaga spędzenia na jego przygotowaniu stosunkowo niewielkiej ilości czasu, wyrasta i stygnie przez wiele godzin. Warto wziąć to pod uwagę, podejmując się wykonania tej pysznej babki, i zacząć pracę wieczorem, najlepiej przed dniem wolnym.
ZACZYN
Składniki zaczynu dokładnie mieszamy, przykrywamy, aby zaczyn nie wysechł, i odstawiamy go na ok. 12 godzin.
CIASTO STARTOWE
KROK 1: ZAGNIATAMY CIASTO
Do zaczynu dodajemy jajko, żółtka, rum, cukier i mąkę. Ciasto zagniatamy, aż nabierze konsystencji przypominającej kruszonkę.
WSKAZÓWKA! Ciasto startowe na tym etapie powinno być raczej suche, w razie gdyby się kleiło, najlepiej dodać odrobinę mąki, aż osiągniemy odpowiednią konsystencję.
KROK 2: WYRABIAMY CIASTO
Do zagniecionego ciasta dodajemy stopniowo miękkie masło. Po dodaniu całego masła ciasto wyrabiamy, aż będzie gładkie i elastyczne.
Gotowe ciasto formujemy w kulę, przenosimy do wysmarowanej tłuszczem miski, przykrywamy, aby nie wyschło, i odstawiamy, aż podwoi objętość (ok. 4 godzin w temperaturze pokojowej).
CIASTO WŁAŚCIWE
KROK 1: WYRABIANIE CIASTA WŁAŚCIWEGO
W misce dokładnie mieszamy wszystkie składniki poza masłem i ciastem startowym. Tak przygotowaną masę dodajemy do wyrośniętego ciasta startowego i zagniatamy. Gdy oba ciasta się połączą, zaczynamy stopniowo dodawać miękkie masło. Kiedy połączymy ciasto z masłem, należy zacząć je wyrabiać, co może potrwać dość długo. Ciasto powinno być elastyczne, gładkie i nie może się kleić.
KROK 2: FORMOWANIE CIASTA
Rodzynki, owoce żurawiny i kandyzowaną skórkę pomarańczową zalewamy rumem.
Ciasto rozpłaszczamy na blacie, nadajemy mu kształt prostokąta i pokrywamy odsączonymi z rumu bakaliami. Następnie ciasto przekrawamy na pół w pionie i jedną połowę kładziemy na drugiej. Całość zawijamy w roladę i lekko zagniatamy, aby składniki równomiernie rozłożyły się w cieście.
Tak przygotowane ciasto dzielimy na pół i z obu części formujemy kulki, które następnie umieszczamy łączeniem do dołu w foremkach do panettone.
WSKAZÓWKA! Jeśli nie masz foremek do panettone, możesz wykorzystać klasyczne tortownice o średnicy 13 cm, ustawiając wewnątrz foremek wysoki komin stworzony z papieru do pieczenia.
KROK 3: WYRASTANIE CIASTA
Obie foremki do panettone dokładnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy, aż ciasto potroi swoją objętość. Ostatnie wyrastanie ciasta trwa bardzo długo i w temperaturze pokojowej może zająć ok. 8 godzin, musimy je wtedy bacznie obserwować, aby nie dopuścić do przerośnięcia.
Kiedy ciasto osiągnie pożądaną wielkość, zdejmujemy folię i odstawiamy je na dodatkowe 15 minut, aby skórka miała szansę odrobinę wyschnąć. Przed pieczeniem panettone wycinamy w nim kształt krzyża i na środku kładziemy po 15 g masła.
KROK 4: PIECZENIE PANETTONE
Na spodzie piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem. Kratkę do piekarnika umieszczamy na najniższym możliwym poziomie, aby panettone mogło swobodnie rosnąć. Ciasto pieczemy przez ok. 40 minut. Po tym czasie sprawdzamy za pomocą patyczka, czy panettone się upiekło. Jeśli patyczek będzie suchy, wyjmujemy ciasto z pieca.
WSKAZÓWKA! Jeśli ciasto zaczyna zbyt szybko nabierać koloru, należy przykryć je folią aluminiową.
KROK 5: STUDZENIE PANETTONE
W podstawę ciast wbijamy z dwóch stron długie patyczki do szaszłyków. Następnie ciasta wieszamy do góry nogami, opierając je o brzegi głębokich garnków. Jest to zdecydowanie najbardziej skomplikowana część wykonania tego wyjątkowego ciasta, dzięki której panettone uzyskuje niezwykłą puszystość. Ciasto to musi stygnąć w takiej pozycji minimum 10 godzin.
Zobacz podobne
przepisy
Wytrawna babka z groszkiem i prosciutto cotto
Jeszcze nigdy przygotowanie babki nie było tak proste i szybkie! Idealna babka w wersji wytrawnej z groszkiem i prosciutto cotto podbije Wasze stoły i serca!

Ciasto zebra
Sporu dotyczącego pasków zebry z pewnością nie rozstrzygniemy, ale zawsze możemy zrobić przepyszne ciasto zebrę, którego każdy paseczek smakuje idealnie!

Babka mocno cytrynowa
Kiedy zrobisz babkę mocno cytrynową, pamiętaj – jedz ją szybko, zanim inni zrobią to za Ciebie! To połączenie kwaśnego ze słodkim daje efekt, któremu nie sposób się oprzeć.

Babka z herbatą matcha
Jak Wielkanoc, to babka! Jednak tym razem Paweł przygotował dla Was przepis na nietypową babkę, bo z dodatkiem herbaty matcha. Spróbujcie tego połączenia!

Komentarze (0)