zobacz film Zupa pomidorowa z domowym makaronem

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • naczynie żaroodporne
  • wałek
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 220°C

Krok 1: Kroimy i pieczemy warzywa

Ćwiartki pomidorów w skórce łączymy w naczyniu żaroodpornym z marchewką pokrojoną w plastry, czosnkiem pokrojonym w plasterki, grubo posiekaną białą częścią pora i cebulą pokrojoną na cząstki.

Warzywa polewamy oliwą i miodem. Pieczemy ok. 20-30 minut w temperaturze 220°C.

Krok 2: Wyrabiamy ciasto na makaron

Mleko łączymy z wodą w garnku i delikatnie podgrzewamy.

Mąkę usypujemy na blacie i robimy w niej wgłębienie, do którego wbijamy jajko. Składniki mieszamy nożem i dolewamy odrobinę mleka z wodą. Ciasto wyrabiamy dłońmi na gładką, jednolitą masę. Jeśli jest zbyt mało elastyczne, dolewamy więcej mleka z wodą.

Krok 3: Kroimy i gotujemy makaron

Porcję wyrobionego ciasta rozwałkowujemy cienko na blacie oprószonym mąką. Placek podsypujemy mąką z obu stron i przykrywamy ściereczką, by lekko się przesuszył.

Ciasto kroimy na grube paski, które następnie układamy jeden na drugim i siekamy na drobne niteczki, zaczynając od węższego boku.

Makaron delikatnie obtaczamy w mące i gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie ok. 2-3 minut od momentu wypłynięcia. Odcedzamy i zalewamy zimną wodą.

Krok 4: Gotujemy zupę

Upieczone warzywa (razem z wydzielonym sokiem) łączymy w garnku z połową bulionu warzywnego, bazylią i solą. Zagotowujemy i blendujemy składniki na gładką, lekko kremową zupę. Gdy jest zbyt gęsta, dolewamy więcej bulionu. Ponownie zagotowujemy i doprawiamy do smaku solą oraz sokiem wyciśniętym z cytryny.

Zupę podajemy z porcją makaronu i listkami bazylii, a z wierzchu skrapiamy odrobiną oliwy z oliwek.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (30)

Avatar
  • Gość Gość
    677 dni temu
    czy można dodać 12kg mąki?

    odpowiedz

  • humanhu878 humanhu878
    677 dni temu
    nie
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    676 dni temu
    Zdecydowanie odradzamy tak drastyczną zmianę w przepisie, chociaż oczywiście przygotowanie makaronu z 12 kg mąki jest możliwe, jeśli proporcjonalnie zwiększysz ilość pozostałych składników :)
  • Gość Gość
    718 dni temu
    Wyszła super!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    754 dni temu
    ja też polecam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    831 dni temu
    polecam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    980 dni temu
    Czym można zastąpić mleko? Jakim mlekiem roślinnym?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    979 dni temu
    Możesz całkowicie wyeliminować mleko z przepisu na makaron i w trakcie wyrabiania ciasta dodać odpowiednio więcej wody, kontrolując jego konsystencję.
  • Gość Gość
    1081 dni temu
    yolo

    odpowiedz

  • dawid nakątny dawid nakątny
    1286 dni temu
    najlepiej wychodzi bez pomidorów

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1364 dni temu
    Piekarnik ma być z termoobiegiem czy tylko góra dół? :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1364 dni temu
    Tylko góra-dół :)
  • tomasz9244 tomasz9244
    1700 dni temu
    Przepyszna zupa, prawdziwa pomidorowa, łatwa w przygotowaniu. Makaron też taki zawsze robię, bo jest najlepszy. Taki robiła moja babcia i mama.

    odpowiedz

  • Mateusz Mateusz
    1762 dni temu
    pierwszy raz w życiu zrobiłem pomidorową właśnie według tego przepisu i szok...na stałe ląduje w moim menu, no mistrzostwo :D

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1761 dni temu
    ❤️
  • Gość Gość
    1852 dni temu
    Karol.....tak przyrządzona pomidorowa stanęła pośród wszystkich pomidorówek na najwyższym szczeblu w mojej kuchni, nareszcie wrócił smak dawnej pomidorowej. pozdrawiam

    odpowiedz

  • Kasia Kasia
    1856 dni temu
    Wygląda obłędnie! Ciekawy przepis. Będę robić :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1855 dni temu
    Daj znać, jak Ci smakowało :)
  • KASIA KASIA
    1824 dni temu
    Troszkę z nią zwlekałam, obawiałam się że nie zmiksuje się na gładko, bo całe pomidory, warzywa... ale zupełnie niepotrzebnie! Jest FANTASTYCZNA!!! Przy okazji wegańska, niczym nie zabielana, cudownie aksamitna. Ja robiłam na domowym esencjonalnym bulionie warzywnym. Bardzo polecam i dziękuję Karolu za przepis! Ściskam!
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1824 dni temu
    Cieszymy się, że danie z przepisu Karola Ci zasmakowało! :)
  • Gość Gość
    1956 dni temu
    Zrobiłam i jest przepyszna;) Polecam, świetny przepis;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1956 dni temu
    Bajka mniam

    odpowiedz

  • Fisiek Fisiek
    2070 dni temu
    Dziś zrobiłem, spróbowałem i pycha 😁. Tylko makaron kupny bo czasu zbrakło 😀

    odpowiedz

  • Alex Alex
    2166 dni temu
    Najdroższe to słowa o babci! )) Z taką pamięcią ta zupa musi być smaczna)!

    odpowiedz

  • Krzys Krzys
    2192 dni temu
    A gdzie smietana??? Pomidorowa bez smietany ;-(

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2192 dni temu
    Śmietanę zawsze możesz dodać :)
  • Gość Gość
    2183 dni temu
    jak zupa jest dobra to śmietany nie trzeba
  • Gość Gość
    2194 dni temu
    Czy można użyć bulionu drobiowego zamiast warzywnego?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2194 dni temu
    Oczywiście :)
  • Gość Gość
    2193 dni temu
    absolutnie NIE!

zobacz wszystkie


Zupa pomidorowa z domowym makaronem

Zupa pomidorowa z makaronem to klasyk polskiej kuchni, który kojarzy się z domowym ciepłem i niedzielnymi obiadami u babci. Ta pożywna zupa zwana też pomidorową z makaronem przyrządzana jest z każdego rodzaju pomidorów — świeżych, z puszki, a także w formie passaty lub koncentratu i w każdym z tych wydań smakuje wybornie.

Współcześnie nie wyobrażamy sobie polskiej kuchni bez pomidorówki, ale stała się ona częścią naszej tradycji dopiero w XVIII wieku, kiedy to pomidory przybyły do Europy z Nowego Świata. Powstanie pomidorowej jest wynikiem inspiracji kuchnią włoską i francuską.

Z początku do zupy pomidorowej podchodzono z rezerwą, a jej szczyt popularności przypada dopiero na XIX wiek i okres międzywojenny. Ogólnodostępne konserwy pomidorowe pozwalały na przyrządzenie pomidorówki nawet wtedy w najgorszych warunkach, a dzięki względnie niskiej cenie konserw, na zupę pomidorową mógł sobie pozwolić prawie każdy.

Dziś zupa pomidorowa przyrządzana na bulionie warzywnym, drobiowym, rzadziej wieprzowym jest jedną z potraw, które najczęściej goszczą na stołach polskich rodzin. W każdym domu zupę gotuje się inaczej, co czyni pomidorówkę jeszcze bardziej wyjątkową.

Wersja zupy pomidorowej z pieczonych warzyw, jaką przygotowaliśmy dla Ciebie wraz z Karolem, jest swojska i sycąca, taka jak u babci, a żeby było jeszcze pyszniej, dodaliśmy do niej własnoręcznie robiony makaron. Nie masz czasu na jego przygotowanie? Wykorzystaj dostępny w Lidlu makaron jajeczny nitki. Jaki jeszcze makaron pasuje do zupy pomidorowej? W zasadzie każdy! Świderki, nitki, gniazdka, gwiazdki — nie ma różnicy. Wybierz ten, który najbardziej lubisz.

Jak zrobić dobrą pomidorową?

Jak zrobić dobrą zupę pomidorową? Przepis Karola Okrasy to recepta na najlepszą zupę pomidorową z makaronem, która śmiało może konkurować z tymi babcinymi. Żeby ją przyrządzić, potrzebujesz świeżych i dojrzałych pomidorów, trochę jarzyn i bulion warzywny — to naprawdę wystarczy, żeby stworzyć pyszną zupę pomidorową i to bez grama mięsa.

Zupa pomidorowa na bulionie warzywnym wymaga nieco więcej uwagi aniżeli wersja mięsna, ponieważ smak tej zupy bierze się tylko z jarzyn. Warzywa na wegetariańską pomidorówkę wrzuć do piekarnika wraz z miodem — skarmelizowane, lekko zwęglone warzywa nadadzą zupie niepowtarzalnego smaku.

Świeże pomidory malinowe po zapieczeniu staną się bardziej wyraziste, a ich słodkość dobrze uwidoczniona. Wzbogacenie ich odrobiną miodu dodatkowo spotęguje tę słodycz. Jeśli nie masz dostępu do malinowych pomidorów, wykorzystaj dowolny rodzaj — nadają się do tego pomidory bawole serce, faworyt, a nawet pomidorki cherry. Pyszna pomidorówka wyjdzie Ci także z pomidorów z puszki, ale jej smak będzie zupełnie inny niż wersja zupy zrobiona na tych świeżych.

To, jak się robi zupę pomidorową, różni się od gospodyni i jej gustu. Kwestia ta dotyczy wszystkich składników i metody ich obróbki, a także sposobu przyprawiania zupy. W naszej pomidorowej z pieczonych pomidorów znajdziesz tylko sól, bazylię i odrobinę soku z cytryny, ale nie musisz ograniczać się do takiego minimalizmu. Nasze babcie dodawały do zup o wiele więcej przypraw, a także ocet.

Jakie przyprawy pasują do zupy pomidorowej? Do wydobycia smaku pieczonych jarzyn warto użyć odrobiny lubczyku i mielonej kozieradki. Pomidorówka nabierze wtedy bardziej rosołowego smaku i delikatnej słoności. Gotującą się zupę zblenduj, aby uzyskać jednorodną konsystencję, lekko podgrzej i gotowe! Zupę przelej do miseczek wypełnionych makaronem i jedz ze smakiem.

Zupa pomidorowa przepis

W poprzednim akapicie zdradziliśmy Ci, jak zrobić zupę pomidorową, ale temat ten wymaga jeszcze rozwinięcia. Nasz przepis na pomidorową jest przecież tak odmienny od klasycznych przepisów, które znajdziesz w sieci. W większości przepisów na wegetariańską zupę pomidorową znajdziesz informację o upieczeniu włoszczyzny, ale próżno szukać w nich pomysłu na wsadzenie do pieca także pomidorów. A szkoda, bo ten krok to prawdziwy game changer! Jeśli raz przyrządzisz pomidorówkę z przepisu Okrasy, to już zawsze będzie gościć na Twoim stole.

Zupa z naszego przepisu nie byłaby tak pyszna, gdyby nie własnoręcznie przyrządzony makaron. To on dodaje całej potrawie magii i wcale nie jest taki trudny, jak by się wydawało. Połącz mąkę z solą i jajkiem, a potem dodaj do niej lekko podgrzaną wodę z mlekiem. Nie doprowadzaj do wrzenia, wystarczy ok. 37 stopni C. W wyższej temperaturze białko szybko się zetnie, a całe ciasto będzie do wyrzucenia.

Ciasto wyrób na gładką masę, a potem cienko rozwałkuj i pozwól mu lekko przeschnąć. Nasze ciasto nie musi odpoczywać, można od razu przejść do jego krojenia i gotowania. Tak przygotowane ciasto pokrój wedle uznania i ugotuj w słonej wodzie. Po kilku minutach przecedź, aby zatrzymać proces gotowania i przełóż do miseczki z zupą.

Do przygotowania zupy wybierz dojrzałe i świeże pomidory oraz resztę składników. Zadbaj o to, aby warzywa były jak najlepszej jakości i pełne soku — w końcu to bohaterzy pierwszoplanowi w całej pomidorówce.

Pomidorówka z naszego przepisu jest tak gęsta i smaczna, że nie wymaga dodatkowego zabielania czy zagęszczania mączką. Jeśli chcesz, możesz uczynić ją bardziej kremową. Jak to zrobić? Dodaj odrobinę zahartowanej śmietany pod koniec gotowania albo prosto do miseczki. Jaka śmietana nadaje się do zupy pomidorowej? Tę kwestię pozostawiamy Tobie — słodka kremówka podkręci słodycz zupy, a 12% śmietana doda zupie kwasowości.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!