zobacz film 3 sposoby na wytrawne konfitury z pomidorów

Karol Okrasa

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

 • tarkę o drobnych oczkach
 • słoiczki z zakrętkami
 • głęboką patelnię z grubym dnem

KONFITURA Z CHILI

Krok 1: KARMELIZUJEMY CUKIER

Cukier przesypujemy na dno rozgrzanej patelni i karmelizujemy, nie mieszając, aż rozpuści się i zmieni kolor na ciemnozłoty. By rozprowadzić karmel po całej powierzchni patelni, ruszamy nią – nie używamy drewnianych szpatułek, nie dotykamy karmelu.

Krok 2: GOTUJEMY KONFITURĘ

Dodajemy cebulę pokrojoną w drobną kostkę i ziele angielskie. Chwilę prażymy. Dodajemy drobno posiekaną papryczkę habanero (bez pestek) i pomidory pokrojone w drobną kostkę. Mieszamy. Całość zalewamy octem. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż płyn odparuje, a konfitura lekko zgęstnieje.

WSKAZÓWKA! Gorąca konfitura może mieć nieco rzadszą konsystencję, która pod wpływem działania cukru zmieni się po wystudzeniu. Opcjonalnie: pod koniec gotowania doprawiamy całość solą i pieprzem.

Krok 3: PRZEKŁADAMY KONFITURĘ DO SŁOICZKA

Gotową konfiturę przekładamy do dokładnie umytego, wyparzonego i osuszonego słoiczka. Słoiczek mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem na materiałową ściereczkę.

KONFITURA Z IMBIREM I LIMONKĄ

Krok 1: KARMELIZUJEMY CUKIER

Cukier przesypujemy na dno rozgrzanej patelni i karmelizujemy, nie mieszając, aż rozpuści się i zmieni kolor na jasnozłoty. By rozprowadzić karmel po całej powierzchni patelni, ruszamy nią – nie używamy drewnianych szpatułek, nie dotykamy karmelu.

Krok 2: GOTUJEMY KONFITURĘ

Dodajemy cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Chwilę prażymy. Dodajemy imbir starty na tarce o drobnych oczkach, skórkę otartą z limonki i kardamon. Mieszamy. Dodajemy pomidory pokrojone w drobną kostkę. Mieszamy. Całość zalewamy octem. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż płyn odparuje, a konfitura lekko zgęstnieje.

WSKAZÓWKA! Gorąca konfitura może mieć nieco rzadszą konsystencję, która pod wpływem działania cukru zmieni się po wystudzeniu.

Pod koniec gotowania doprawiamy całość solą i pieprzem. Dodajemy sok wyciśnięty z limonki.

Krok 3: PRZEKŁADAMY KONFITURĘ DO SŁOICZKA

Gotową konfiturę przekładamy do dokładnie umytego, wyparzonego i osuszonego słoiczka. Słoiczek mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem na materiałową ściereczkę.

KONFITURA Z GORCZYCĄ

Krok 1: KARMELIZUJEMY MIÓD

Miód przelewamy na dno rozgrzanej patelni i podgrzewamy, nie mieszając, aż zacznie się delikatnie pienić. By rozprowadzić skarmelizowany miód po całej powierzchni patelni, ruszamy nią – nie używamy drewnianych szpatułek, nie dotykamy karmelu.

Krok 2: GOTUJEMY KONFITURĘ

Dodajemy cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Chwilę prażymy. Dodajemy paprykę, musztardę i skórkę otartą z cytryny. Mieszamy. Dodajemy pomidory pokrojone w drobną kostkę. Ponownie mieszamy. Całość zalewamy octem. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż płyn odparuje, a konfitura lekko zgęstnieje.

WSKAZÓWKA! Gorąca konfitura może mieć nieco rzadszą konsystencję, która pod wpływem działania cukru zawartego w miodzie zmieni się po wystudzeniu.

Pod koniec gotowania dodajemy sok wyciśnięty z cytryny.

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!