zobacz film Gęś faszerowana jabłkami z goździkami i cynamonem

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • piekarnik z termoobiegiem rozgrzany do temp. 130°C
  • żeliwną gęsiarkę z pokrywą

Przygotuj wcześniej:

Gęś wyjmij z lodówki ok. 30 minut przed rozpoczęciem przygotowywania.

Sposób przygotowania:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY FARSZ

Jabłka, koniecznie ze skórką, kroimy w ćwiartki. Do owoców dodajemy pęczek świeżego tymianku. Główkę czosnku rozgniatamy i bez obierania dodajemy do jabłek. Imbir kroimy w plastry i także dodajemy do owoców. Całość polewamy miodem i połową oleju i dokładnie mieszamy.

KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY PASTĘ Z CZOSNKU I MAJERANKU

Dwa ząbki czosnku potrzebne do przygotowania pasty bardzo drobno siekamy, obficie solimy i rozcieramy nożem na pastę. Następnie dodajemy do niej łyżkę oleju, suszony majeranek i wszystko dokładnie mieszamy, nadal delikatnie rozcierając pastę nożem.

KROK 3: NADZIEWAMY GĘŚ

Z gęsi wyjmujemy podroby. Tuszkę osuszamy ręcznikiem papierowym i nadziewamy większością przygotowanego wcześniej farszu i laskami cynamonu. Następnie od strony piersi nacieramy ją dokładnie połową pasty z czosnku i majeranku.

WSKAZÓWKA! Najlepiej w tym przepisie sprawdzi się cała gęś marki Regionalne Szlaki. Podroby z gęsi można wykorzystać do przygotowania rosołu lub pasztetu.

KROK 4: PIECZEMY GĘŚ

Na dno gęsiarki wlewamy wodę. Następnie przekładamy do niej pozostały farsz, goździki i gęś (piersią do dołu), której grzbiet nacieramy drugą połową pasty z czosnku i majeranku. Gęś przykrywamy pokrywą i pieczemy przez ok. 5,5-6 godzin.

WSKAZÓWKA! Czas pieczenia gęsi liczymy od momentu nagrzania się gęsiarki.

KROK 5: RUMIENIMY GĘŚ

Po ok. 5,5-6 godzinach pieczenia gęś wyjmujemy z piekarnika i obracamy piersią do góry. Następnie wkładamy ją ponownie do piekarnika rozgrzanego do temp. 200°C, bez pokrywy, z włączoną funkcją grilla lub grzania od góry, na ok. 15 minut, aby skórka się zarumieniła. W razie potrzeby gęś podlewamy, aby zbytnio nie wyschła.

WSKAZÓWKA! Pozostały po pieczeniu tłuszcz, który wytopił się z gęsi, warto odcedzić i wykorzystać do przygotowania innych dań.

KROK 6: PODAJEMY GĘŚ

Gęś dzielimy na części i podajemy z purée ziemniaczanym lub sałatką z warzyw korzeniowych.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!