Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- 2 naczynia żaroodporne z przykryciem
- blender ręczny
- palnik ręczny
- piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Marchew i pietruszkę pokrój wzdłuż na 4 słupki. Jeśli warzywa są duże, dodatkowo przekrój słupki w połowie, by były nieco krótsze. Cebule przekrój na pół. Warzywa przełóż do naczynia żaroodpornego. Dodaj masło pokrojone w kostkę i rozgnieciony ząbek czosnku. Z wierzchu skrop oliwą i przykryj naczynie. Warzywa piecz ok. 1,5 godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.
Buraki umyj, ale nie obieraj ich ze skórki. Przełóż je do osobnego naczynia żaroodpornego i przykryj naczynie. Piecz ok. 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C. Po tym czasie sprawdź, czy są miękkie, i w razie potrzeby wydłuż czas pieczenia.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Krok 1: OBIERAMY PAPRYKĘ
Paprykę opalamy z każdej strony za pomocą ręcznego palnika tak, by jej skórka całkowicie się zwęgliła. Zwęglona skórka powinna łatwo odchodzić od paprykowego miąższu.
WSKAZÓWKA! Możemy również upiec paprykę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C (termoobieg), odstawić do wystudzenia, a następnie obrać ze skórki.
Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ SAŁATKI
Kaszę gryczaną gotujemy na sypko w lekko osolonej wodzie w proporcji 2 : 1 (2 części wody, 1 część kaszy). Odcedzamy na sitku i przekładamy do miski. Dodajemy drobno posiekane dodatki: czerwoną cebulę, czosnek i kolendrę. Doprawiamy solą, białym pieprzem, cukrem, oliwą z oliwek i octem. Mieszamy.
Dodajemy opaloną (lub upieczoną), drobno posiekaną paprykę. Ponownie mieszamy i odstawiamy na chwilę, by smaki się połączyły.
Krok 3: SKŁADAMY SAŁATKĘ
Kaszę z dodatkami wykładamy na talerze. Na warstwie kaszy układamy upieczone buraki pokrojone w ćwiartki, połówki upieczonej cebuli, upieczone marchewki oraz pietruszki.
Krok 4: PRZYGOTOWUJEMY SOS
Aquafabę łączymy w wysokim naczyniu z musztardą, cukrem, octem winnym, solą i białym pieprzem. Całość miksujemy za pomocą blendera ręcznego, a gdy składniki wstępnie się połączą, cienkim strumieniem dolewamy oliwę z oliwek. Miksujemy tak długo, aż uzyskamy konsystencję przypominającą majonez.
WSKAZÓWKA! Im więcej oliwy dodamy, tym gęstszy będzie majonez.
Krok 5: PODAJEMY SAŁATKĘ
Sałatkę polewamy z wierzchu wegańskim majonezem. Dekorujemy świeżą kolendrą i przekrojonymi na pół pomidorkami koktajlowymi.
Zobacz podobne
przepisy
Pęczotto z burakiem i kozim serem
Wykorzystaj pożywną kaszę pęczak do przygotowania pysznego pęczotto z burakami, kozim serem i białym winem!
Sałatka z bobu z chlebowym chrustem i tofu
Bób w bardzo świeżej odsłonie, czyli sałatka z oryginalnym dodatkiem – chrupiącym chrustem z chleba – to szybkie danie, które zachwyca różnorodnością: smaków, kolorów i tekstur.
Sałatka z burakiem – przepis
Buraki uwielbiają spotykać się w sałatkach z orzechami i serem. A gdyby przedstawić je dressingowi z awokado? Będzie jeszcze pyszniej! Sprawdź koniecznie to połączenie smaków wg przepisu Kingi.
Sałatka warzywne ciastko
Wygląda tak pięknie, jak smakuje! Sałatka warzywne ciastko świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcesz zaskoczyć kogoś bliskiego i jednocześnie podać mu coś lekkiego. Spróbuj!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kutia
- Przekąski sylwestrowe
- Zupa grzybowa z makaronem
- Świąteczne pierniczki
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Ciasto na pierogi
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Pieczona ryba po grecku
- Sernik krakowski
- Piernik staropolski
- Kapusta z grochem
- Śledzie po kaszubsku
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (4)
1073 dni temu
Czy można zrobić taki majonez z wody, w której gotowało się suchą ciecierzycę?
odpowiedz
1071 dni temu
Tak, do przygotowania wegańskiego majonezu nadaje się zarówno aquafaba z puszki lub słoika (zalewa po cieciorce), jak i ta, która powstaje podczas gotowania suchej ciecierzycy.
1073 dni temu
Jak długo można przechowywać taki majonez w lodówce?
odpowiedz
1071 dni temu
Jeśli słoiczek (lub pojemnik) łącznie z zakrętką jest dokładnie umyty, wyparzony i osuszony, domowy majonez można przechowywać w nim w lodówce do ok. 1 tygodnia, maksymalnie do 10 dni. Należy jednak kontrolować, czy jest świeży, ponieważ wpływ na to ma wiele czynników (np. nakładanie majonezu łyżeczką, która wcześniej miała kontakt z innymi produktami). W takich sytuacjach majonez może zepsuć się wcześniej. Przygotowanie majonezu z przepisu Karola nie jest czasochłonne, więc najbezpieczniej będzie spożyć go przed upływem tygodnia, a kolejną porcję przygotować na świeżo.