zobacz film Gołąbki bez zawijania

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • naczynie żaroodporne
  • 2 garnki
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ

  • Ugotuj kaszę jęczmienną w lekko osolonej, wrzącej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Krok 1: PODSMAŻAMY I DUSIMY KAPUSTĘ

Połowę cebuli pokrojonej w kostkę przesmażamy na rozgrzanym oleju w garnku. Doprawiamy solą i pieprzem.

Dodajemy białą kapustę pokrojoną w cienkie paski, przesmażamy chwilę i dolewamy wodę. Podduszamy pod przykryciem ok. 10 minut, tak by kapusta pozostała lekko chrupka. Gdy woda odparuje, przekładamy kapustę do miski i studzimy.

Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY SOS

Drugą połowę cebuli przesmażamy na rozgrzanym oleju w osobnym garnku. Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy.

Dodajemy pomidory pelati i odrobinę wody. Odparowujemy sos i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem oraz majerankiem. Zagotowujemy.

Dodajemy masło, mieszamy i zdejmujemy sos z ognia.

Krok3: FORMUJEMY GOŁĄBKI

Do przestudzonej białej kapusty dodajemy drobno posiekaną kapustę kiszoną, mielone mięso, kaszę i jajko. Doprawiamy solą i pieprzem.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wyrabiamy do uzyskania jednolitej masy, z której następnie formujemy podłużne gołąbki.

Krok 4: PIECZEMY GOŁĄBKI

Gołąbki układamy w naczyniu żaroodpornym na warstwie sosu pomidorowego i zalewamy resztą sosu do ¾ wysokości naczynia. Na wierzchu układamy gałązki rozmarynu.

Gołąbki pieczemy ok. 30-45 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (4)

Avatar
  • Gość Gość
    2147 dni temu
    Witam, Czy byłaby szansa aby do każdego przepisu podawać kalorie? Fajne przepisy dużo z nich korzystam ale jestem na diecie i byłaby to fajna opcja do planowania dziennych posiłków.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1237 dni temu
    Skorzystaj z aplikacji yazio .Jest tam zakładka przepisy.Możesz skorzystać również z gotowych kuchnia lidla , które utworzyli użytkownicy.Będziesz wtedy mieć kalorykę i makro :)
  • Dorota Dorota
    2149 dni temu
    czy zamiast kaszy jęczmiennej może być jaglana ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2149 dni temu
    Można zrobić taką zamianę, chociaż jęczmienna pasuje bardziej :)

Leniwe gołąbki bez zawijania – kulinarna klasyka w szybkiej wersji

Gołąbki to tradycyjny polski specjał, który wspaniale sprawdza się zarówno na co dzień, jak i podczas szczególnych okazji. Nie da się jednak ukryć, że to dość pracochłonne danie. Przyrządzenie mięsa, sosu, ugotowanie kapusty… Kochasz gołąbki, jednak nie przepadasz za procesem ich przygotowania? Wobec tego koniecznie wypróbuj leniwe gołąbki! W ich przypadku odpada proces zawijania, co czyni ich zrobienie nie tylko szybszym, ale i łatwiejszym. Gotowanie kapusty w całości, oddzielanie liście i właśnie zwijanie gołąbków sprawia większości osób najwięcej kłopotów! Co oczywiście nie oznacza, że gołąbki bez zawijania nie zawierają kapusty. Znajdziesz ją w ich smakowitym wnętrzu. Dzięki temu niekoniecznie różnią się pod względem smaku od klasycznej odsłony popularnego dania, ale ich przygotowanie może Ci bardziej przypaść do gustu. Karol Okrasa opracował przepis na błyskawiczne gołąbki bez zawijania, które przygotujesz w godzinę i 15 minut. Przy czym 30-45 minut z tego czas spędzą one w piekarniku! No właśnie, fakt, że trafiają one do piekarnika i nie trzeba ich gotować to bardzo wygodne rozwiązanie!

To gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym, absolutnym klasyku, który doskonale pasuje do smaku mięsa. Ponadto sos zapobiega wysychaniu mięsa podczas pieczenia. Przekonaj się, o czym pamiętać i co warto uwzględnić w procesie przygotowania szybkich gołąbków bez zawijania!

Jak zrobić gołąbki bez zawijania z piekarnika? Praktyczne wskazówki

Nasze gołąbki bez zawijania z piekarnika zrobisz z mięsa wołowo-wieprzowego. Wybierz takie z umiarkowaną zawartością tłuszczu, aby danie nie było za suche. Zbyt chude mięso może sprawić, że gołąbki będą bez smaku, natomiast tłuste, że staną się za ciężkie. Wśród składników naszych gołąbki bez zawijania w piekarniku znalazła się także kasza jęczmienna. Fantastycznie sprawdza się w prezentowanej odsłonie tego popularnego dania! Nie przepadasz za jej smakiem? Żaden kłopot! Spokojnie możesz wymienić ją np. na kaszę gryczaną, która bardzo często pojawia się w klasycznych gołąbkach. Dobry wybór to także biały ryż mający spore grono zwolenników wśród miłośników tradycyjnych przepisów.

Jak długo piec gołąbki bez zawijania w piekarniku, aby ich nadmiernie nie przesuszyć? Karol Okrasa radzi pozostawić je w piekarniku przez 30-45 minut, a przy tym obficie skąpać je w sosie pomidorowym. Ważne, aby naczynie do pieczenia przykryć folią aluminiową lub pokrywką w celu zachowania wilgotności gołąbków bez zawijania w sosie pomidorowym w piekarniku. Podczas pieczenia od czasu do czasu sprawdzaj stan gołąbków. Gdyby okazało się, że zaczynają się przesuszać, dolej do naczynia nieco sosu.

Gołąbki bez zawijania – sprawdzony przepis Karola Okrasy

Za smak gołąbków z piekarnika bez zawijania odpowiada m.in. połączenie dwóch rodzajów kapusty – kiszonej oraz białej. Kapusta kiszona nadaje potrawie wyrazistość oraz wnosi ciekawe nuty smakowe. Nie rezygnuj z jej dodania! Jeśli jednak zechcesz, możesz nieco zmodyfikować przepis na gołąbki bez zawijania. Najłatwiej to zrobić, podkręcając charakter sosu przez dodanie do niego ostrej papryki lub wymianę go na inny. Ciekawe pomysły na apetyczne sosy do gołąbków?

  • Sos pieczeniowy to wprost idealna opcja, która zapewnia potrawie bogaty, mięsny smak. Możesz przygotować sos pieczeniowy, gotując bulion mięsny lub warzywny z dodatkiem mąki i masła, a następnie doprawić go solą, pieprzem i ziołami. Jeśli lubisz gładki sos, przecedź go przez sitko, żeby usunąć większe kawałki mięsa i warzyw. Możesz też pozostawić je w sosie.
  • Kolejny dobry wybór to sos grzybowy. To coś dla wielbicieli aromatycznych potraw! Sos z grzybów leśnych perfekcyjnie pasuje do smaku mięsa. Możesz przygotować go, przez krótki czas podsmażając na patelni posiekane grzyby (np. maślaki lub borowiki) z cebulą i czosnkiem, a następnie dodać do nich bulion mięsny lub warzywny, śmietanę oraz przyprawy.
  • Sos koperkowy to lekka i świeża opcja, która nadaje potrawie delikatny smak oraz świeżość. Możesz go łatwo przygotować, mieszając śmietanę lub jogurt naturalny z bulionem warzywnym, z posiekanym koperkiem, solą i pieprzem.

Kiedy warto wykorzystać przepis na gołąbki bez zawijania? To idealne danie obiadowe, zwłaszcza na wyjątkowe okazje. Uświetnią one wielkanocny lub bożonarodzeniowy stół – oczywiście jeśli masz ochotę wprowadzić nieco innowacji do świątecznego jadłospisu! Poza tym doskonale sprawdzą się jako codzienny, przepyszny obiad. Zwłaszcza jeśli lubisz naprawdę sycące posiłki, po zjedzeniu których przez długi czas nie poczujesz głodu. Nie da się ukryć, że gołąbki wielu osobom kojarzą się z domowym ciepłem i bardzo tradycyjnymi posiłkiem. Należysz do tej grupy i chcesz, aby w Twoim domu zagościł ten wyjątkowy nastrój znany ze spotkań rodzinnych? Zatem okażą się one strzałem w dziesiątkę. Ich przygotowanie może być też wspaniałą okazją do wspólnego gotowania i spędzania czasu z bliskimi, co dodaje im dodatkowego uroku. Porcja naszych gołąbków zawiera 389,4 kcal, lecz oczywiście podane z ziemniakami lub innymi dodatkami zyskuje na kaloryczności. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po dokładkę tego wyśmienitego dania!

Z czym jeść szybkie gołąbki z piekarnika? Propozycja Karola wspaniale smakuje solo! Jeśli jednak zapragniesz nieco urozmaicić obiad z gołąbkami w roli głównej, masz do wyboru kilka smakowitych opcji. Pierwsza z nich to po prostu ziemniaki. Trudno o bardziej udane zestawienie składników. Możesz je ugotować i serwować w takim wydaniu lub postawić na inną odsłonę, taką którą lubisz najbardziej. Dobry pomysł to choćby purée, ale do gołąbków pieczonych świetnie pasują także pieczone ziemniaczki prosto z piekarnika. Pokrój je w apetyczne cząstki lub zaszalej i wypróbuj efektowne ziemniaki Hasselback. Osobom poszukującym alternatyw dla ziemniaków polecamy kaszę gryczaną. Jej wytrawny smak bezbłędnie komponuje się z delikatnością gołąbków. Inny trafiony wybór to smażona lub duszona kapusta w sosie pomidorowym będąca popularnym dodatkiem do gołąbków w polskiej kuchni. A może gotowana marchewka z groszkiem? To kolejny klasyk. Wiele osób lubi zagryzać ciepłe gołąbki pieczywem. Może i Ty zaliczasz się do tej grupy? W takim razie sięgnij po swój ulubiony chleb, choć my najbardziej polecamy pszenny. Gdyby jednak naszła Cię ochota na bułkę, również nic złego się nie stanie. Jak zwykle zachęcamy do dostosowania dania do osobistych preferencji.

Gołąbki z piekarnika to tylko jedna ze smakowitych propozycji Kuchni Lidla. W naszej niezrównanej kolekcji przepisów znalazły się rozmaite wariacje na temat tego smakowitego dania. To m.in. pieczone gołąbki z sosem musztardowym czy fantastyczne gołąbki z kiszonej kapusty – oba przepisy opracował mistrz kuchni Karol Okrasa, dlatego możesz mieć pewność, że są prawdziwie zachwycające i na pewno Cię nie zawiodą. Ponadto wśród naszych przepisów znajdziesz różnego rodzaju dania mięsne, warzywne, zupy, sałatki, a także ciasta i desery. Zarówno tradycyjne, jak i prawdziwie niebanalne. Jednocześnie zachęcamy do rozpoczęcia przygody z Kuchnią Lidla od gołąbków z piekarnika, bo zapewniamy, że Cię nie zawiodą. Trzymamy kciuki za Twoje kulinarne sukcesy!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!