Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- bawełnianą ściereczkę
- wałek
- małe sitko o drobnych oczkach
- łyżkę cedzakową
Przygotuj wcześniej:
Wodę podgrzej, aby w momencie użycia była ciepła, ale nie gorąca.
Sposób przygotowania:
CHLEBKI Z PATELNI
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY ROZCZYN
W misce łączymy drożdże, cukier i wodę. Mieszamy i odstawiamy na ok. 10 minut, aby drożdże się uaktywniły.
KROK 2: WYRABIAMY CIASTO
Pietruszkę bardzo drobno siekamy. Do rozczynu dodajemy jogurt, oliwę i sól i mieszamy. Następnie dodajemy mąkę i łączymy wszystkie składniki ciasta. Tak przygotowaną masę wyrabiamy, aż będzie gładka, miękka i elastyczna.
WSKAZÓWKA! W razie potrzeby do ciasta na chlebki można dodać dodatkową łyżkę mąki.
KROK 3: FORMUJEMY CHLEBKI
Gotowe ciasto dzielimy na 5 równych części i formujemy z nich chlebki. Każdy oprószamy delikatnie mąką, odkładamy na deskę, przykrywamy bawełnianą ściereczką i odkładamy je na ok. 15 minut, aby wyrosły.
KROK 4: SMAŻYMY CHLEBKI
Każdą część ciasta rozwałkowujemy na średnicę ok. 10-15 cm. Tak przygotowane chlebki smarujemy oliwą i podsmażamy na patelni z obu stron, po przewróceniu delikatnie smarujemy je masłem.
JAJKA PO TURECKU
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SOS JOGURTOWY
Czosnek i koperek bardzo drobno siekamy. W misce łączymy je z jogurtem oraz skórką i sokiem z cytryny.
KROK 2: GOTUJEMY JAJKA W KOSZULCE
Jajka, po jednym, przez kilka minut odcedzamy na małym sitku o drobnych oczkach. Wodę z octem doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień, aby utrzymywała stałą temperaturę. Wodę energicznie mieszamy, tworząc wir. Jajko dodajemy w środek wiru i gotujemy ok. 1,5-2 minut. Po tym czasie wyjmujemy je przy użyciu łyżki cedzakowej i delikatnie osuszamy z wody na ręczniku papierowym. Tak samo gotujemy drugie jajko.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY SOS MAŚLANY
Na patelnię dodajemy oliwę i masło. Jeszcze zanim masło się roztopi, wsypujemy kurkumę, wędzoną paprykę i płatki chili. Całość podgrzewamy, aż masło zacznie się pienić.
PODANIE
Na talerze nakładamy po połowie sosu jogurtowego i ozdabiamy go sosem maślanym. Na tak przygotowanych talerzach układamy po jajku, które doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Obok jajek układamy po połowie pokrojonego w plastry awokado i posypujemy je czarnuszką. Każdy z talerzy dekorujemy koperkiem i podajemy całość z chlebkami pokrojonymi na mniejsze kawałki.
Zobacz podobne
przepisy
Jajka po hiszpańsku
Zmień zwykłą jajecznicę w danie inspirowane Hiszpanią! Sadzone jajka, pikantny sos i tortilla to pyszny pomysł na śniadanie.
Jajka po rosyjsku
To idealna przekąska na imprezę lub pyszne śniadanie, którą szybko przygotujesz w swojej kuchni.
Jajka po benedyktyńsku
Jajka na pieczonym toście z szynką i sosem z żółtek to doskonały przepis na pyszne śniadanie.
Jajka po wiedeńsku z kremem z rzeżuchy i tostowymi paluszkami
Krem z rzeżuchy i tostowe paluszki to świetne dodatki do jajek. Wypróbuj koniecznie!
Jajka po turecku – poznaj ten śniadaniowy przysmak
Kuchnia turecka nie jest tak dobrze znana w Polsce jak choćby kuchni włoska, francuska, meksykańska czy orientalna. Nie oznacza to jednak, że nie zasługuje na poznanie przez ambitnych odkrywców! Od czego zacząć poszerzanie horyzontów kulinarnych o ten ważny kierunek? Możliwości jest sporo. Odpowiednie na początek będą z pewnością słynne jajka po turecku. Co musisz wiedzieć o tej potrawie?
Jaja po turecku noszą w swojej ojczyźnie nazwę çilbir. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że jajka po turecku to nie tyle jeden przepis, ile sposób, czy raczej sposoby przyrządzania jajek na twardo. Kulinarna historia jajek po turecku sięga wielu stuleci wstecz, czasów świetności Imperium Osmańskiego. Znaną nam wersję jajka sadzonego po turecku – czyli jajka w koszulce w jogurcie z dodatkiem czosnku – kojarzymy zazwyczaj z władaniem kontrowersyjnego sułtana Abdülhamida II panującego do 1909 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że jajka po turecku są specjałem znanym w Europie o wiele dłużej. Zagościły one na Bałkanach prawdopodobnie w okolicach XV wieku, i to wtedy właśnie zaczęła się ich międzynarodowa kulinarna kariera.
Jajka po turecku to specjał, który, jak łatwo się domyślić, spożywany jest przede wszystkim w porze śniadaniowej. To pyszne, aromatyczne danie, które z pewnością może stanowić mistrzowskie rozpoczęcie dnia. Zapewniamy, że polecane przez Kuchnię Lidla jajka po turecku dodadzą Ci energii na długie godziny! Przyjrzyjmy się przepisowi na najlepsze jajka po turecku według przepisu Kingi Paruzel!
Jajka po turecku – przepis Kuchni Lidla
Jajka po turecku z przepisu Kuchni Lidla to propozycja kulinarna, która będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć nawet tych, którzy bardzo dobrze znają ten śniadaniowy specjał wywodzący się z Azji Mniejszej. To o wiele więcej niż po prostu jajko sadzone czy jajecznica po turecku z jogurtem. Dwóm podstawowym składnikom dania towarzyszy szereg starannie wyselekcjonowanych dodatków, które w połączeniu ze sobą zapewniają naprawdę ciekawe efekty. Oprócz standardowych składników w kompozycji pojawiają się m.in. kurkuma, chili i papryka wędzona. Całość wzbogaca o odświeżające akcenty soku z cytryny. Co jeszcze w przepisie na jajka po turecku Kuchni Lidla powinno zwrócić uwagę wymagających koneserów? Choćby fakt, że towarzyszą im przepyszne chrupiące chlebki z patelni! Wszystko to sprawia, że nasz przepis na jajka po turecku pozwoli Ci przyrządzić posiłek nie tylko zachwycający głębią smaku, lecz także bardzo sycący. To idealny pomysł na śniadanie po turecku dla tych, którzy nie wyobrażają sobie porannego posiłku bez dodatku pieczywa. Zanim jednak przystąpisz do realizacji naszego przepisu na jajka po turecku, upewnij się, że oprócz wszystkich wymienionych składników masz w zasięgu ręki niezbędne akcesoria kuchenne, czyli wałek, łyżkę cedzakową i resztę!
Jak zrobić jajka po turecku po mistrzowsku?
Jeśli zastanawiając się, jak zrobić jajka po turecku, trafiłeś na naszą stronę, zauważyłeś na pewno, że realizacja naszego przepisu przebiega w 2 etapach. Faza pierwsza dotyczy chlebków – przygotowania rozczynu, wyrobienia ciasta, formowania placków i ich podsmażenia, druga – przygotowania jajek po turecku z jogurtem. Jesteśmy pewni, że kwestia przyrządzenia chlebków na tureckie śniadanie według naszego przepisu nie rodzi żadnych niejasności. Z tego względu pragniemy skupić się teraz jeszcze przez chwilę na tym, jak się robi jajka po turecku.
Na wstępie zatem radzimy zająć się sosem do jajka po turecku z jogurtem. Składa się on oczywiście z jogurtu, czosnku, koperku i soku z cytryny. Następnie przychodzi pora na same jajka. Koniecznie pamiętaj, aby zgodnie z przepisem gotować je pojedynczo, energicznie mieszając w wirze, a następnie odsączyć po wyjęciu z wody. Po ugotowaniu obu jajek po turecku z jogurtem pozostało Ci zająć się sosem maślanym oraz eleganckim i apetycznym podaniem dania. Nasza propozycja zakłada serwowanie ich z sosem maślanym, awokado, czarnuszką, koperkiem i oczywiście – chlebkami. Możesz jednak swobodnie eksperymentować w zakresie doboru dodatków. Popularnością cieszą się choćby jajka po turecku z pomidorami czy grzankami, z kolendrą i miętą. Możesz też przyrządzić jajko po turecku fit z chlebem wieloziarnistym! Jeśli zatem najdzie Cię ochota na nieznaczne urozmaicenie przepisu na jajka po turecku, jesteśmy pewni, że przy odrobinie kreatywności osiągniesz imponujące rezultaty!
Koniecznie wypróbuj też inne polecane przez Kuchnię Lidla propozycje dań na bazie jajek. Na przykład jajka po wiedeńsku z kremem z rzeżuchy i tostowymi paluszkami, jajka po benedyktyńsku (z serem i sosem z żółtek), jajka po rosyjsku (z majonezem, musztardą, ogórkiem i pstrągiem) czy jajka po hiszpańsku (z papryką chili, cebulą i tortillą). Kuchnia Lidla zaprasza Cię na prawdziwą podróż dookoła świata. Co do jednego nie ma wątpliwości – zacznij od wyśmienitych jajek po turecku według pomysłu Kingi Paruzel! Wierzymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i przygotujesz je jeszcze wiele razy.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Deser śliwkowo-czekoladowy
- Marchwiowe placuszki z sosem serowym
- Bifteki z fetą
- Burek z serem kozim i oliwkami
- Tarta z pomarańczami i kumkwatami
- Smażony makaron stir fry
- Jaglanka z truskawkami i chałwą
- Sos ze świeżych ziół i oliwy z oliwek
- Kremowa zupa tortellini
- Pasta z awokado i wędzonego łososia
- Kociołek myśliwski z piekarnika
- Zalewajka
- Marynowane ogórki w stylu koreańskim
- Serek wiejski z owocami i masłem orzechowym
- Pizza z patelni
- Fasolka szparagowa z gremolatą
- Kisiel gryczany z boczkiem
- Sylwestrowe trufle kokosowe
- Dżem, konfitura i galaretka owocowa
- Halibut w beszamelu z duszonym porem
- Mielony serek twarogowy z tortillą
- Śląska ciapkapusta (panczkraut)
- Milopitakia
- PASTA Z KALAFIORA
- Czekoladowe ciastka whoopie pies
- Warzywna potrawka w aromatycznym sosie
- Zupa z zielonych szparagów na 3 sposoby
- Bezalkoholowy grzaniec z białego wina i pomarańczy
- Grzyby marynowane
- Wegańskie lody czekoladowe z czereśniami
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)