Kofta z wołowiną i kaszą orkiszową
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • 12 patyczków do szaszłyków
  • moździerz
  • patelnię grillową

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

  • kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu

Krok 1: Łączymy składniki kofty

Patyczki do szaszłyków moczymy w zimnej wodzie przez 30 minut. Do miski wkładamy mięso. Dodajemy drobno posiekaną cebulę, czosnek, papryczkę chili, ugotowaną kaszę i jajko. Doprawiamy wszystkimi przyprawami i dokładnie wyrabiamy. Dzielimy na 12 podłużnych kiełbasek i owijamy wokół patyczków, odkładamy. 

Krok 2: Przygotowujemy surówkę z ogórka

Ogórki obieramy, przekrajamy wzdłuż na pół, wydrążamy nasiona i kroimy w półplasterki. Rzodkiewki kroimy w plastry, a natkę pietruszki drobno siekamy. W misce łączymy wszystkie składniki. Doprawiamy solą i pieprzem. Skrapiamy sokiem z limonki i oliwą z oliwek.

Krok 3: Przygotowujemy sos tzatziki  

Ogórka obieramy, wydrążamy z gniazd nasiennych i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odsączamy z nadmiaru wody i wkładamy do miski. W moździerzu rozcieramy czosnek z solą i dodajemy do ogórka razem z jogurtem greckim. Mieszamy i wstawiamy do lodówki.

Krok 4: Grillujemy kofty

Rozgrzewamy patelnię grillową. Mięso skrapiamy olejem i grillujemy z dwóch stron przez około 7 minut, na złoty kolor. Gotowe kofty podajemy z sosem tzatziki i surówką z ogórka.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (5)

Avatar
  • JuNior JuNior
    1408 dni temu
    Kofta w oryginale jest z baraniny lub jagnięciny.

    odpowiedz

  • Michał Gmerek Michał Gmerek
    1859 dni temu
    Nie potrzebne jajko w przepisie :D

    odpowiedz

  • Daniel Daniel
    1932 dni temu
    Rewelacja :D W niedziele wpadają znajomi więc robię greckie wspomnienia wspólnych wakacji :D mmmmm....P

    odpowiedz

  • wiolaq wiolaq
    2290 dni temu
    Przepyszne!!!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2316 dni temu
    Super przepis bardzo smaczne i idealnie doprawione

    odpowiedz


Kofta – czym jest i skąd się wzięła?

Kofta to klopsiki, które oryginalnie powstają z baraniny, jednak popularnością cieszy się też kofta wołowa. Jej cechą charakterystyczną jest ostry, ziołowy smak będący wynikiem obecności cebuli i aromatycznych przypraw. Możesz spotkać kofty z grilla, smażone i pieczone, w różnych wielkościach. Kotleciki mielone na patyku możesz wymieszać też z kaszą bulgur, jajkiem i ryżem. Ogólnie potrawa występuje aż w 291 wersjach, takich jak cig kofte, icli kofte, tekirdag koftesi, kasarli kofte czy kadinbudu kofte. Klopsiki powstają też z owoców morza, z sosem z granatu, z różnych rodzajów mięs. Występują w różnych kształtach – w postaci małych kulek bądź dużych kotletów o wrzecionowatej formie. Kofta na patyku to zatem jedna z wielu opcji.wolo

Warto też dowiedzieć się, jak przygotować kofty. Przepis polega na zmieleniu w pierwszej kolejności mięsa, połączenia go z pokrojoną drobno cebulą i natką. Następnie kucharz piecze lub grilluje kulki. Więcej pracy niż kofta na grilla wymaga wariant z dodatkiem sera, ryżu lub wersja icli kofte. Klopsiki trzeba nadziać na patyczki lub specjalne szpikulce i grillować do momentu zbrązowienia wierzchniej warstwy.

Kofty z grilla smakują świetnie jako przekąski, ale mogą być też tylko dodatkami do dania obiadowego. Pasują do placków pide i hummusu, a także do sałatki greckiej, japońskiego omletu okonomiyaki czy warzyw indyjskich pakora. Istnieje także kilka innych potraw, które przypomina kofta. Przepis na indyjską wersję, malai kofta, przypadnie do gustu przede wszystkim wegetarianom. Klopsiki te podaje się w ostrym sosie. Jeśli lubisz mięso baranie lub jagnięce, spróbuj tradycyjnego kebaba lub merguez – kiełbasek z jagnięciny.

Kofta to tradycyjne tureckie danie, również z tego języka pochodzi sama nazwa oznaczająca kulkę. W zależności od kraju można spotkać też nazwy kafta, kufta, keftede i wiele innych. Greckie kofty warto podać z sosem tzatziki.

Kofta na patyku z grilla – wypróbuj propozycję od Kuchni Lidla!

Mięso mielone na patyku z grilla może brzmieć banalnie, jednak jeśli przyrządzisz je odpowiednio, już po krótkim czasie będziesz delektować się niezwykłym smakiem. Kofty z mięsa mielonego podawaj z kaszą, surówką z ogórka i sosem tzatziki. Potrzebujesz patyczków do szaszłyków, moździerza i patelni grillowej. Te mielone na patyku z grilla przygotuj z cebuli, cynamonu, czosnku, mielonego imbiru, jajka, kaszy orkiszowej, mięsa wołowego, mięty, oleju, papryczki chilli, pieprzu cayenne, papryki mielonej słodkiej i soli. Do surówki przygotuj limonkę, natkę pietruszki, ogórka, oliwę z oliwek, pieprz czarny, rzodkiewkę i sól. Szaszłyki z mielonego podawaj z sosem przyrządzonym z czosnku, jogurtu greckiego, ogórka i soli.

Mocz patyczki do szaszłyków w wodzie. Mięso włóż do miski, dodaj drobno posiekaną cebulę, czosnek, papryczkę chili, ugotowaną kaszę i jajko. Dopraw przyprawami i wyrób. Mielone na grilla podziel na podłużne kiełbaski, owiń wokół patyczków i odłóż.

Możesz teraz zająć się surówką z ogórka. Ogórki musisz obrać, wydrążyć nasiona i pokroić w półplasterki. Pokrój też w plasterki rzodkiewki, a pietruszkę posiekaj. Połącz wszystko, dopraw solą, pieprzem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.

By powstały mielone na patyku na grilla, musisz jeszcze przygotować sos. Przygotuj ogórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach, odsącz z nadmiaru wody, włóż do miski. Rozetrzyj w moździerzu czosnek z solą, dodaj wraz z jogurtem do ogórka. Wymieszaj i wstaw sos tzatziki do lodówki.

Szaszłyki z mięsa mielonego na patyku niedługo będą gotowe. Rozgrzej patelnię grillową, mięso skrop olejem i grilluj z dwóch stron przez około 7 minut, aż będzie miało złoty kolor. To wszystko! Mięso mielone na patyku podawaj z przyrządzonym wcześniej, schłodzonym sosem tzatziki i surówką z ogórka.

Boisz się, że wykonanie kofty zajmie Ci sporo czasu? Tak naprawdę cały czas przygotowania wynosi 50 minut. Warto poświęcić tę chwilę, aby wyczarować naprawdę wyjątkową potrawę. Takie mięso mielone z grilla sprawdzi się np. wtedy, gdy planujesz zaprosić rodzinę lub znajomych i chcesz im zaproponować coś bardziej nietypowego niż dobrze im znane dania. Na pewno będzie to też miła odmiana dla Twoich domowników na codzienny obiad. Mięso na patyku może stanowić również dodatek do innych potraw. Zrobi furorę podczas wiosennego grilla czy innego ogrodowego przyjęcia.

Nie bój się eksperymentować z nowymi przepisami. Poznawanie nowych smaków sprawi, że wprowadzisz do swojej kuchni więcej składników i nauczysz się ich lepiej używać. Oczywiście możesz też zmodyfikować swój przepis pod kątem własnych potrzeb i upodobań. Jesteśmy pewni, że poprosi Cię o niego wiele osób próbujących Twojej potrawy!

Kofta – niepozorny szaszłyk z mięsa mielonego

Jeśli spodobał Ci się nasz przepis na szaszłyk z mięsa mielonego, możesz też spróbować przyrządzić jego inne warianty. Greckie mięso na patyku to tylko jedna z możliwych opcji, wiele krajów posiada własne odmiany.

W krajach muzułmańskich nie dodaje się do tej potrawy wieprzowiny (jak robi się to w niektórych miejscach świata), a wyłącznie wołowinę i jagnięcinę. W Indiach najpopularniejszymi składnikami będą natomiast warzywa i ryby. W Iranie, Pakistanie i Indiach serwuje się kofty w sosie. Podobnie jest na Bałkanach, np. w Bośni, gdzie pomidorowy sos do kofty tworzy razem z pulpetami Ćufte u Paradaj.

W Albanii Qofte serwuje się w dedykowanych barach Qofteri. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z mięsa mielonego wołowego, wybierz jednak wariant grecki lub pochodzący z krajów muzułmańskich. To właśnie tam można spotkać wersje potrawy wykonane z tego rodzaju mięsa. Co ciekawe, w niektórych krajach klopsiki wykonuje się też z kurczaka.

Jeśli chcesz zrobić coś fajnego z mięsa mielonego, możesz wzbogacić też całe danie sosem. Poza wspomnianym już tzatziki, sprawdzi się orzeźwiający sos miętowy. Do sosu jogurtowego dodaj listki mięty – to rozwiązanie świetne szczególnie na cieplejsze pory roku. Przygotowując szaszłyki z mielonego na grilla wypróbuj również ajvar, czyli lekko pikantną pastę z pieczonej papryki. Jesteś fanem głębokich smaków? W takim razie z pewnością przypadną Ci do gustu kofty z tahini. Sos ten ma orzechowy aromat, jest to, mówiąc najprościej, pasta sezamowa. Znajdziesz ją w wielu sklepach, możesz przygotować ją też samodzielnie. Alternatywę stanowi… masło orzechowe. Do tahini pasuje najbardziej mięso jagnięce, wołowe lub wieprzowe.

Pamiętaj, że kofty doskonale znoszą mrożenie. Właśnie dlatego nie musisz obawiać się, że zrobiona przez Ciebie porcja jest zbyt duża. Wręcz przeciwnie, lepiej przygotować większą ilość potrawy na zapas, by móc ją w dowolnym momencie wyjąć z zamrażalnika.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co zrobić z mięsa wołowego mielonego, wypróbuj przepis na bulgogi. To luźna interpretacja znanej, koreańskiej potrawy. Wykorzystasz tu m.in. dwa rodzaje cebuli, czosnek, imbir, cukier trzcinowy lub kokosowy, marchewkę, sos sojowy, olej sezamowy i kokosowy bądź rzepakowy, pieprz i sezam. Bulgogi podawaj z ryżem bądź zawinięte w liściach chrupiącej sałaty.

Kolejne szybkie danie z mięsem mielonym to ramen. Ta orientalna zupa zdobyła już wielu fanów na całym świecie, jest pożywna i doskonale rozgrzewa. Użyj bulionu, napoju roślinnego, sosu sojowego, cukru, pasty tahini i opcjonalnie masła orzechowego. Wykorzystaj dodatki takie jak makaron ramen, wonton lub chow mein, posiekany szczypiorek, sezam i opcjonalnie płatki chilli.

Jak widzisz, propozycji na wykorzystanie mielonego mięsa jest wiele. Korzystanie z różnorodnych przepisów z pewnością sprawi Ci dużą frajdę – nie musisz być ekspertem kulinarnym, by ucieszyć podniebienia wielu osób! Kofta to potrawa na tyle uniwersalna, że po nabraniu wprawy możesz rezygnować z niektórych dodatków i wykorzystać inne, ulubione.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!