Serbska zupa fasolowa
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Krok 1: Kroimy warzywa

Włoszczyznę oczyszczamy, kroimy na małe kawałki. Papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w kostkę o wielkości ok. 1 cm. Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. 

Krok 2: Podsmażamy warzywa

Z boczku odcinamy skórę. Kroimy w kostkę i wytapiamy w garnku na rozgrzanej oliwie z oliwek przez ok. 4 minuty. Dodajemy włoszczyznę, papryki, cebulę i czosnek. Smażymy razem przez 3-4 minuty. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką i majerankiem. Dodajemy koncentrat pomidorowy i mieszamy. Dolewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut.

Krok 3: Podajemy zupę

Fasolę osączamy. Dodajemy razem z rozdrobnionymi pomidorami do zupy. Gotujemy na wolnym ogniu przez kolejne 15 minut. Salami obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i podgrzewamy w zupie. Listki pietruszki obrywamy i siekamy. Zupę doprawiamy do smaku i posypujemy listkami pietruszki.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (17)

Avatar
  • Mephisto76 Mephisto76
    174 dni temu
    Dobra

    odpowiedz

  • Gość Gość
    328 dni temu
    Dzień Dobry Jakie salami paprykowe Państow do tego polecają ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    328 dni temu
    Zdecydowanie polecamy salami z papryką marki Pikok :)
  • Gość Gość
    1518 dni temu
    Warto w przepisie dodać, że z puszki. Przepis na serbską zupę fasolową jest na opakowaniu fasoli w ziarnach. Drobnostka ale dużo zmienia.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1016 dni temu
    Dokładnie. Albo dodać do przepisu punkt o namaczaniu i gotowaniu fasoli.
  • Gość Gość
    1776 dni temu
    A z fasolą co robimy? Przepis a o fasoli nic.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1776 dni temu
    O fasoli piszemy w trzecim kroku - osączamy i dodajemy rzem z pomidorami :)
  • Gość Gość
    1924 dni temu
    Zupa dobra, tylko błąd w opisie przyżądzania, bo jest napisane dodać fasolę(a przepis jest na fasoli jaś a nie z puszki) i gotować 15 minut- a przecież fasola gotuje się ok. 40 minut, więc teraz wszystkie warzywa się niepotrzebnie rozgotowują, żeby zrobiła się fasola. Ale sama zupa smaczna

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1923 dni temu
    W naszej zupie korzystamy z fasoli z puszki.
  • Gość Gość
    2487 dni temu
    Zupa przepyszna. Obawialam sie ze bez ziemniaków bedzie za żadka a jest odwrotne, jest gesta i pożywna.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2696 dni temu
    Osom :3

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2843 dni temu
    Właśnie ją ugotowałam . Zamiast ostrej papryki w proszku dodałam pomidory z chili. Zupa jest bardzo smaczna i prosta w przygotowaniu. Polecam .

    odpowiedz

  • Michał Michał
    2889 dni temu
    Prosta, szybka i bardzo smaczna. Godna polecenia!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2894 dni temu
    SERBSKA ZUPA FASOLOWA Smaczna polecam.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2900 dni temu
    Pyszna Zupka ;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2914 dni temu
    Bardzo dobra!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1011 dni temu
    Polecam ! Smak tej zupy jest niesamowity.

zobacz wszystkie


Wyśmienita zupa fasolowa prosto z Bałkanów

Miłośnicy intensywnych smaków pokochają zupę fasolową w bałkańskim stylu! Długa lista starannie dobranych składników gwarantuje niepowtarzalne wrażenia charakterystyczne dla kuchni z tego szczególnego obszaru. Wśród nich nie mogło zabraknąć papryki w aż trzech kolorach oraz mięsnych akcentów w postaci bulionu, salami paprykowego oraz surowego boczku. Tę tradycyjną zupę serbską należy wzbogacić o sporą ilość przypraw, wśród których pojawiają się majeranek, ostra papryka mielona oraz natka pietruszki. Jakby tego było mało, serbska fasolowa zawiera pomidorowe akcenty! Wszystko to tworzy perfekcyjną kompozycję. Ponadto fasolowa zupa z podanego przepisu sprawi, że zapomnisz o głodzie na długi czas. W końcu porcja zawiera 764,3 kcal, co czyni ją konkretnym posiłkiem. Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z jej przygotowaniem? Określamy ją średnim poziomem trudności, ale wierzymy, że dasz sobie radę! Masz pod ręką wszystkie wymienione składniki? Wobec tego zarezerwuj godzinę i do dzieła.

Przepis na zupę fasolową w serbskim wydaniu

Przepis na zupę fasolową jest dobrze znany w polskiej kuchni. Wersja serbska jednak nieco różni się od tej, której mogłaś czy mogłeś skosztować. Przede wszystkim jest ona ostrzejsza od swojskiej fasolowej. Serbski przepis na fasolową obfituje też w większą ilość warzyw, co czyni jej smak zdecydowanie głębszym. Jest ona przyjemnie rozgrzewająca, dlatego wspaniale sprawdza się w chłodne dni. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ugotować ją również latem, kiedy rozmaite warzywa są najłatwiej dostępne.

Ważny punkt w przygotowaniu zupy fasolowej z tradycyjnego przepisu to podsmażanie warzyw z boczkiem. Co daje ten prosty zabieg? Smażenie uwalnia naturalne cukry oraz prowadzi do ich karmelizacji, dzięki czemu zupa zyskuje głębię i złożoność. Smażone warzywa znakomicie wpływają na aromat zupy, który staje się jeszcze bardziej apetyczny. Ponadto zyskują one lepszą teksturę, co może przyczynić się do lepszego ogólnego doświadczenia kulinarnego. Cebula i marchewka prosto z patelni nadają też zupie piękny, złocisty kolor.

W podanym przepisie na fasolową pojawia się biała fasola z puszki, dzięki której zaoszczędzisz mnóstwo czasu! Nie ma tu konieczności namaczania oraz późniejszego gotowania ziaren. To wygodne rozwiązanie dla zabieganych (i nie tylko), które w żadnym wypadku nie wpływa negatywnie na smak zupy. Jeśli jednak akurat masz pod ręką suchą fasolę jaś, oczywiście możesz ją wykorzystać. Przy czym musisz pamiętać, aby wcześniej ją namoczyć – najlepiej pozostawić fasolę na całą noc, aby nieco zmiękła przed gotowaniem.

Jak zrobić bałkańską zupę fasolową? Przydatne wskazówki Kuchni Lidla

Zanim przejdziesz do tego, jak ugotować zupę fasolową, musisz mieć przygotowaną jej nieodzowną bazę, czyli bulion. Zgodnie z tradycjami kuchni bałkańskiej powinien być on mięsny. Masz już gotowy wywar? Wobec tego od razu możesz zacząć działać zgodnie z przedstawioną recepturą. Ale jeśli nie, mamy dla Ciebie prosty przepis na aromatyczny wywar. Cenna wskazówka, która może usprawnić Twoje kulinarne poczynania z tym właśnie przepisem – ugotuj bulion dzień wcześniej, a oszczędzi Ci to pracy z samą zupą fasolową. Przygotuj więc:

  • 1 kg kości wołowych (nadadzą się również kości cielęce lub drobiowe),
  • 500 g mięsa wołowego (np. łopatka, szponder),
  • 2 marchewki,
  • pietruszkę,
  • seler korzeniowy,
  • por,
  • dużą cebulę,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 2 liście laurowe,
  • 3-4 ziarna ziela angielskiego,
  • 5-6 ziaren czarnego pieprzu,
  • sól,
  • lubczyk,
  • natkę pietruszki.

Kości wołowe oraz mięso dokładnie umyj pod zimną bieżącą wodą. Umieść kości w dużym garnku, zalej zimną wodą i doprowadź ją do wrzenia. Gotuj całość przez kilka minut, aż powstanie piana, po czym odcedź kości oraz ponownie opłucz je zimną wodą. Umyj garnek, a następnie umieść w nim oczyszczone kości i mięso. Zalej je około 3 litrami zimnej wody, po czym zaczekaj, aż zacznie wrzeć. Po chwili zmniejsz ogień, aby bulion tylko delikatnie się gotował. Obierz marchewki, pietruszkę, seler i por oraz pokrój je na mniejsze kawałki. Cebulę przekrój na pół. Możesz dodatkowo opalić ją na suchej patelni, aż zyska ciemną, niemal spaloną powierzchnię (doda to bulionowi głębszego smaku i koloru).

Wrzuć do garnka wszystkie warzywa, cebulę, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz czarny oraz szczyptę soli. Od tej chwili gotuj bulion na bardzo małym ogniu przez co najmniej 4 godziny, a najlepiej 6-8 godzin. Z czasem zyskuje on intensywniejszy smak. W trakcie gotowania regularnie zbieraj szarą pianę z powierzchni wywaru, aby pozostał klarowny. Po zakończeniu gotowania wyjmij z garnka kości i mięso, a resztę przecedź przez gęste sitko, aby usunąć wszelkie resztki. Schłodzony bulion możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni lub zamrozić na dłuższy czas.

Jakie przyprawy do zupy fasolowej? Co wybrać, aby smakowała idealnie?

Jak wiesz, nasz przepis na zupę fasolową zawiera dość podstawowe przyprawy. Wśród nich znalazł się pieprz czarny, sól oraz ostra papryka mielona. Lecz nie musisz na nich poprzestać! Wobec tego, jakie przyprawy do zupy fasolowej warto dodać poza nimi? Dobry pomysł to dorzucenie do zupy liści laurowych, które zapewnią jej wyrazisty smak. Zwykle dodaje się kilka liści na początku gotowania i usuwa przed podaniem. Podobnie zresztą postępuje się z zielem angielskim – weź jednak pod uwagę, że dodaje się je wcześniej do bulionu. Ciekawa opcja to majeranek, który świetnie komponuje się z fasolą, a ponadto wnosi do kompozycji intensywny ziołowy aromat. Możesz po niego sięgnąć zarówno na początku gotowania, jak i pod sam koniec. Bez obaw wykorzystaj też inne odmiany papryki w proszku. Neutralny wybór to papryka słodka, z kolei papryka wędzona wzmocni mięsny smak potrawy oraz podkręci jej apetyczny zapach. Papryka to charakterystyczny dla kuchni bałkańskiej składnik, dlatego możesz dodać jej całkiem sporo.

Przepis na zupę fasolową (zresztą tak samo jak każdy inny!) możesz dopasować do własnych preferencji tak, aby w pełni spełnił Twoje oczekiwania. Musimy dodać, że zupa jest na tyle syta, że doskonale sprawdzi się w roli jednodaniowego obiadu. Gdyby jednak czegoś Ci w nim brakowało, spieszymy z poradą. Otóż serbska fasolowa dobrze smakuje po prostu z chlebem. To zwyczajne zestawienie, które nigdy nie zawodzi. Możesz też potraktować ją jako klasyczne pierwsze danie – w takim wypadku warto zmniejszyć porcje tej wyjątkowo sycącej zupy. W roli drugiego dania mogą wystąpić rozmaite mięsa serwowane w towarzystwie ziemniaków.

Wiesz już, jakie przyprawy do fasolowej! Z pewnością nie masz także wątpliwości co do przyrządzenia idealnego bulionu. Wierzymy, że uda Ci się ugotować tę przepyszną bałkańską zupę i jeszcze wiele razy zagości w Twojej kuchni. Oczywiście zupa fasolowa to tylko jedna z propozycji Kuchni Lidla. Wśród nich znajdziesz również pomysły na zupy inspirowane innymi krajami. Jeśli lubisz odkrywać nowe smaki, koniecznie zapoznaj się z naszą obszerną kolekcją oryginalnych przepisów.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!