Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- mikser
- formę o średnicy 18-20 cm
- blachę
- piekarnik rozgrzany do temperatury 150°C
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Zaparz kawę.
Krok 1: Przygotowujemy formę
Wszystkie składniki, poza mlekiem, muszą mieć temperaturę pokojową. Zarówno boki, jak i dno formy wykładamy papierem do pieczenia, a z zewnątrz dokładnie owijamy folią aluminiową. Dodatkowo przygotowujemy większą blaszkę, w której zmieści się okrągła forma. Żółtka oddzielamy od białek.
Krok 2: Łączymy składniki masy serowej
Nad garnkiem z gotującą się wodą umieszczamy szklaną miskę. Do miski dodajemy serek, 30 g cukru i olej kokosowy. Całość rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Miskę zdejmujemy, a do masy dodajemy skórkę otartą z całej cytryny. Dodajemy zimne mleko i mieszamy. Do masy dodajemy po jednym żółtku, cały czas mieszając. Następnie dodajemy 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny, mieszamy. Dodajemy przesianą mąkę ziemniaczaną i mieszamy do połączenia składników. Odstawiamy.
Krok 3: Ubijamy białka
Białka ubijamy najpierw na maksymalnych obrotach miksera, następnie zmniejszamy obroty i dosypujemy pozostały cukier – około 1 łyżki na minutę. Pod koniec dodajemy pół łyżki soku z cytryny. Ubite białka dodajemy do masy serowej w trzech etapach, delikatnie mieszamy.
Krok 4: Wlewamy masę do formy
Kakao łączymy z wystudzoną kawą. Połowę masy sernikowej wlewamy do kawy i kakao, dokładnie mieszamy. Na środek przygotowanej foremki wlewamy na zmianę po 2-3 łyżki jasnej i ciemnej masy, uważając, aby zawsze wlewać ciasto w środek. Po wyłożeniu całej masy uderzamy formą o blat. Formę wkładamy do większej blaszki, do której wlewamy ciepłą wodę. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150°C na około 80-90 minut. Upieczone ciasto pozostawiamy do wystudzenia.
Zobacz podobne
przepisy
Sernik z kajmakiem i migdałami
Dla wszystkich fanów serników Paweł Małecki przygotował pyszny przepis na sernik z masą kajmakową i chrupiącymi migdałami!
Sernik dyniowy na korzennym spodzie
Pyszny sernik na korzennym spodzie - rozkosz dla podniebienia w jesienne dni!
Kokosowy sernik na bezglutenowym spodzie
Bezglutenowy spód orzechowy i masa serowa z dodatkiem mleczka kokosowego. Zobacz, jak przygotować nowoczesny sernik według Darii!
Sernik bez spodu
Jaki jest sposób na pyszne popołudnie? Kawałek pysznego sernika bez spodu! Spróbujcie sami!
Sernik po japońsku — deser lekki i puszysty jak chmurka
Sernik po japońsku, znany pod nazwą „cotton soft japanese cheesecake”, to wyjątkowa odmiana tego ciasta, która swoją konsystencją oraz wyglądem przypomina bardziej piankową chmurkę aniżeli znany nam sernik z rodzynkami. Japoński sernik to deser o wyjątkowej historii, która rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku.
Oryginalny przepis na sernik japoński został opracowany przez japońskiego szefa kuchni Tomotaro Kuzuno, który będąc na wycieczce w Berlinie, zakochał się w niemieckim serniku i postanowił połączyć go z amerykańską wersją tego ciasta. Otrzymany przez niego sernik był znacznie mniej słodki od swojego amerykańskiego kolegi i bardziej puszysty niż niemiecki odpowiednik. Przepis na sernik japoński według Kuzuno zawierał kremowy serek, masło, cukier, żółtka oraz ubite na sztywno białka, a po wypieczeniu składniki te tworzyły ciasto przypominające strukturą suflet. Sernik ten przyrządzano w kąpieli wodnej w specjalnych bemarach, rzadziej w piekarnikach.
Puszysty i lekki sernik od japońskiego szefa kuchni szybko zaskarbił sobie uwagę fanów słodyczy z całego świata, a w ostatnich latach można zauważyć szczyt jego popularności. Nic dziwnego! Temu delikatnemu, piankowemu sernikowi trudno się oprzeć. Ostrzegamy, że ten, kto raz przygotuje japoński sernik z przepisu Kingi Paruzel, ten przepadnie!
Sernik japoński — jak go zrobić? Kilka praktycznych wskazówek
Oryginalny przepis na japanese cheesecake w wersji śmietankowej to bez wątpienia niezwykle pyszna propozycja, ale nasz przepis na puszysty sernik japoński z odrobiną kawy i kakao po prostu zwala z nóg. Jego przyrządzenie wymaga odrobiny cierpliwości i podstawowych umiejętności kulinarnych, a także znajomości kilku trików usprawniających całą procedurę.
Przyrządzanie sernika japońskiego różni się od klasycznych wersji tego ciasta nie tylko składnikami, ale także techniką jego wypiekania. Tradycyjny ser twarogowy na sernik w japońskiej wariacji zastępuje się kremowym serkiem, a kruchy, ciasteczkowy spód ustępuje puszystej i delikatnej serowej konstrukcji. Swoją konsystencję sernik japoński zawdzięcza ubitym białkom jaja, dlatego jest tak lekki i „nadmuchany”, a mniej kremowy niż klasyczny sernik.
Przyrządzanie tego japońskiego deseru zacznij od rozmieszania serka z cukrem i olejem kokosowym w kąpieli wodnej, aby stworzyć gładką masę. Do takiej masy dodaj zimne mleko i skórkę z cytryny lub inne wybrane przez Ciebie składniki i wymieszaj. Dokładne wymieszanie i rozpuszczenie masy serowej pozwala uniknąć grudek w serniku.
Baza serowa przygotowana? Czas na ubicie białek, czyli punkt kulminacyjny całego przepisu. Białka ubijaj na średnich obrotach, a w trakcie powoli dodawaj cukier. Inaczej, zgodnie z tym, co mówi Kinga Paruzel, cała piana siądzie, a lekki sernik z serka śmietankowego o japońskim rodowodzie zamieni się w nieudany New York cheesecake. W filmie Kinga wspomina także o drugim triku, który pomaga ustabilizować pianę — o zakwaszeniu białka. Dodaj do białek sok z cytryny, a dzięki temu stanie się bardziej puszysta i nie będzie się rozpuszczać ani podchodzić wodą.
Kolejnym krokiem w przepisie jest wtłoczenie białka do masy serowej — jak to zrobić? Tutaj należy uzbroić się w nadludzką cierpliwość. Najpierw dodaj jedną część białka i zamieszaj. Następnie dodaj kolejną partię i powoli wtłaczaj ją w masę. Zbierz masę z dołu i przerzuć na nią białko, by dobrze napowietrzyć ciasto. Jeśli zbytnio się tu pospieszysz, sernik może opaść. Uzbrój się w cierpliwość i rób to powoli.
Ostatnim etapem przyrządzania serników po japońsku jest ich obróbka cieplna w kąpieli wodnej. Masę przelej do zabezpieczonej od spodu formy i ułóż w pojemniku z wodą. Tak przygotowany sernik wystarczy tylko wsunąć do piekarnika i poczekać. Poczekać trzeba także po jego wypieczeniu, aby mógł się stopniowo wychładzać i nabrać odpowiedniej konsystencji. Wiemy, że trudno jest się powstrzymać przed zjedzeniem, ale uwierz nam, że dla finalnego efektu warto! Jeśli masz w sobie duże pokłady cierpliwości, poczekaj z jedzeniem do dnia kolejnego. Jesteś w gorącej wodzie kąpany? Daj ciastu odpocząć przez kilka godzin, a potem zjedz ze smakiem. Życzymy smacznego!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Makaron z tuńczykiem, oliwkami i mozzarellą
- Sałatka ziemniaczano-szparagowa z majonezem i limonką
- Sernik czekoladowy
- 4 sposoby na frytki i dipy
- Wegańskie tofumisu
- Kokosowy sernik na bezglutenowym spodzie
- Owoce pod chrupiącą kruszonką
- Steki z tofu
- Sernik czereśniowy na maślance
- Ciasto styropian z malinami
- Sos pieczarkowy
- Spaghetti z sosem z awokado
- Bezglutenowy chleb z soczewicy
- Life changing bread
- Sernik dyniowy
- Dacquoise z musem z sera gorgonzola i karmelizowanymi gruszkami
- Tęczowy tort
- Zupa ziemniaczana z łososiem
- Ciastka czekoladowe z żurawiną i orzechami włoskimi
- Prawdziwe souvlaki po grecku
- Tort mimoza
- Strudel gruszkowo-śliwkowy z cynamonem
- Tort marchewkowo-dyniowy
- Tradycyjna maczanka krakowska
- Lody smażone z sosem wiśniowo-imbirowym
- Minitortille cynamonowe z 2 słodkimi sosami
- CIASTO MILIONERA
- Sałatka szefa w stylu amerykańskim
- Torciki z pomarańczami
- Migdałowy tort weselny z truskawkami
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (38)
853 dni temu
Jedna porcja tzn ile ? 100 gram ?
odpowiedz
853 dni temu
Jacku, ze składników podanych w przepisie otrzymamy ciasto o wadze całkowitej 575 g i kaloryczności 1117 kcal. Jeśli podzielimy je na 8-9 porcji, pojedyncza porcja będzie ważyć ok. 63-71 g, a jej kaloryczność będzie mieścić się w przedziale 124-139 kcal.
983 dni temu
czy sernik japoński można upiec z podwójnej porcji?czas pieczenia tez podwójny?
odpowiedz
983 dni temu
Drogo Gościu, tak sernik japoński można upiec z podwójnej porcji. Potrzebna będzie wtedy jednak większa foremka ;) Czas pieczenia pozostawiasz taki sam, ale przed końcem czasu upewnij się, że sernik jest w środku dopieczony (zanurz w nim patyczek i sprawdź, czy ciasto go nie obkleja). Jeśli nie jest dopieczony, wydłuż nieco czas i sprawdź ponownie.
1990 dni temu
Czym zastąpić olej kokosowy, czy można pominąć skórkę z pomarańczy, kawa ma być sypana czy rozpuszczalna, jak mocna?
odpowiedz
1988 dni temu
Zamiast oleju kokosowego możesz użyć masła. Skórkę z pomarańczy można pominąć. Jeśli chodzi o kawę - najlepiej użyć sypanej. Moc zleży już od osobistych preferencji :)
2066 dni temu
Zamieniłem olej na zwykłe masło i reszta (szczególnie mieszania) dokładnie wg przepisu. Wyszło idealnie, trochę urosło, nic ni opadło a małe pęknięcia tylko uatrakcyjniły wygląd
odpowiedz
2107 dni temu
dramat. wstawilam do piekarnika na 150stopni, w kapieli wodnej. bardzo uroslo i popekalo, co do tej pory(przy innych sernikach) mi sie nie zdarzylo. strach to wyciagnac. nie dodawalam zamiennikow ani proszku do pieczenia.
odpowiedz
2192 dni temu
Dramatycznie rośnie i dramatycznie opada!!!! Bez mąki pszennej i proszku do pieczenia z podanych proporcji i sposobu przygotowania wychodzi płaski placek... Sernik wyszedł - wyrósł i nie opadł - tylko raz - gdy dałam proszek do pieczenia... Poza tym przebite jajka dają właśnie taki efekt - ciasto opada... Polecam japońskie strony z japońskimi przepisami (napisy po angielsku) np. na You Tube są bardziej wiarygodne i przyjemniejsze dla oka!!!
odpowiedz
2377 dni temu
Czy posiadacie państwo informacje na temat wartości odżywczych powyższego sernika. Kinga wspominała, że porcja to ok. 125 kcal. Czy wiadomo natomiast ile waży ów porcja i ile posiada białka, węglowodanów, tłuszczu? Dziękuję za odpowiedź.
odpowiedz
2413 dni temu
A mufinki w foremkach są dobrym pomysłem? Zastanawiam się czy nie będzie problemu z ich wydostaniem z foremek? Dzięki!!!
odpowiedz
2462 dni temu
Nie wiedziałam, że Japończycy w ogóle jedzą sernik :D Jak myślę o tamtejszych słodyczach, od razu w głowie mam dziwne nietypowe smaki i słodycze z fasoli :D Spróbuję!
odpowiedz
2475 dni temu
Autorką przepisu jest Kinga Paruzel :)
odpowiedz
2475 dni temu
Wow, jestem szczerze zawiedziona. Przepis wcale nie jest przepisem Kingi Paruzel, jedyna zmiana ktora zrobila to dodanie kawy z cocoa zamiast matchy. :/ Nie ladnie tak.
odpowiedz
2530 dni temu
czym można zastąpić olej kokosowy?
odpowiedz
2530 dni temu
Justyno, tutaj nie rekomendujemy zmiany oleju.
2623 dni temu
Mimo wszystko upiekłam w formie silikonowej i nie uderzałam o blat. Wyszło pyszne i pulchne tylko jak dla mojej rodziny za mała porcja. Następnym razem zrobię z podwójnej porcji ciasta. :)
odpowiedz
2625 dni temu
To zrozumiałe. Jeszcze chciałam zapytać czy uda się upiec w kąpieli wodnej jak ciasto będzie w formie silikonowej?
odpowiedz
2624 dni temu
Nie polecamy takiej zamiany. Ciasto jest bardzo delikatne i potrzebuje stabilnej formy :)
2625 dni temu
Czy można zrobić ten sernik z podwójnej porcji ciasta?
odpowiedz
2625 dni temu
Można, ale trzeba pamiętać, by wykorzystać większą blaszkę :)
2640 dni temu
czy zmniejszenie ilosci cukru w jakiś sposób wpłynie na konsystencje ciasta?
odpowiedz
2637 dni temu
Elu, to sernik na tyle delikatny i dopracowany, że nie rekomendujemy wprowadzania zmian w przepisie :)
2706 dni temu
A po co blachę w blachę z wodą????
odpowiedz
2706 dni temu
Jest to tak zwane pieczenie ciasta w kąpieli wodnej.
2708 dni temu
mozna zastąpić czymś olej kokosowy ?
odpowiedz
2708 dni temu
W tym przepisie, nie rekomendujemy takiej zamiany :)
2713 dni temu
Kingo super przepis, jak zresztą każdy inny który już wypróbowałam :) zrobione dziś i dziś zjedzony i pozostał niedosyt :) Gorąco pozdrawiam i czekam na kolejne pyszne przepisy :)
odpowiedz
2713 dni temu
Chcialabym się dowiedziec jak wyłożono papierem boki tego sernika? Nie jest pokazane na filmiku. Czy osobno wylorzono boki, a osobno dno?
odpowiedz
2713 dni temu
Tak, osobno wykłada się dno, osobno boki. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić - obejrzyj trik Pawła Małeckiego - https://kuchnialidla.pl/by-ciasto-nie-przywieralo-do-blachy :)
2714 dni temu
Czy można zastąpić olej kokosowy 2 łyżkami oleju rzepakowego?
odpowiedz
2714 dni temu
Nie rekomendujemy takiej zamiany :)
2717 dni temu
bez różnicy będzie ile % ma mleko, bo akurat mam 1,5 bez laktozy ;) ??
odpowiedz
2716 dni temu
Paula, Kinga używa mleka krowiego 3,2% i takie polecamy do tego przepisu :)
2720 dni temu
1. czy to ma być serek twarogowy czy homogenizowany? 2. czy zamiast mączki ziemniaczanej można użyć tortowej?
odpowiedz
2720 dni temu
Ma to być serek śmietankowy kanapkowy :)
2721 dni temu
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale trzeba dodać łyżkę zaparzonej kawy (czyli już finalnie przygotowanej) czy zaparzyć kawę z 1 łyżki?? Może być rozpuszczalna?? Dziękuję za odpowiedź ;)
odpowiedz
2721 dni temu
Dodajemy 1 łyżkę płynnej mocnej zaparzonej kawy. Może być rozpuszczalna.
zobacz wszystkie