Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- naczynie żaroodporne
- piekarnik rozgrzany do temperatury 200°C
Krok 1: Kroimy warzywa
Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. Cukinię, paprykę, pomidory i bakłażana oczyszczamy, z papryki usuwamy pestki. Warzywa kroimy w kostkę o wielkości ok. 1 cm.
Krok 2: Dusimy warzywa
Bakłażana, cebulę i czosnek podsmażamy na rozgrzanej oliwie z oliwek przez 2 minuty. Dodajemy cukinię i paprykę. Doprawiamy ziołami prowansalskimi, solą, pieprzem, cukrem do smaku i smażymy przez kolejne 2 minuty. Dodajemy pomidory, wino, bulion i dusimy w częściowo przykrytym garnku przez 7-10 minut do odparowania. Mocno doprawiamy według uznania.
Krok 3: Smażymy naleśniki
Mąkę i sól mieszamy. Jajka roztrzepujemy z mlekiem, wodą mineralną i olejem. Stopniowo dodajemy do mąki, mieszając. Odstawiamy na 20 minut do spęcznienia. Smażymy 6 cienkich naleśników na odrobinie gorącego masła przez 1-2 minuty z każdej strony.
Naleśniki faszerujemy ratatouille, zwijamy w rulon i układamy jeden obok drugiego w płaskim, natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Posypujemy tartym serem i zapiekamy w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 200°C przez ok. 25 minut. Podajemy z zieloną sałatą.
Naleśniki z serem – zapiekane, pyszne, gorące, bo prosto z pieca. To jedno z najlepszych dań, jakie można zaserwować sobie i najbliższym w chłodny dzień. Ale nie najlepsze. Z całą pewnością naleśniki z warzywami zapiekane w piekarniku jeszcze przebijają te tradycyjne, serowe naleśniki, które wiele osób tak bardzo kocha. Jeśli uwielbiasz ratatouille, niezwykle pyszną potrawę wywodzącą się z Prowansji, koniecznie musisz przygotować je w naleśniku! Zapiekane naleśniki z farszem warzywnym z pewnością skradną Twoje serce, a i reszta rodziny nie będzie w stanie oprzeć się temu smakowi. Jak zrobić te idealne naleśniki zapiekane z warzywami? Najpierw musisz skupić się na pełnym warzyw, smaku i aromatu ratatouille. To ona sprawia, że naleśniki z farszem warzywnym będą małym, sycącym dziełem sztuki.
Zapiekane naleśniki z ratatouille
Naleśniki na słono z warzywami jada się na różne sposoby. Najczęściej z pieczarkami i serem – na przykład mozzarellą – ale też ze szpinakiem, śmietaną i fetą. Naleśniki z warzywami i serem można jednak przygotować również w sposób trochę bardziej oryginalny. Na przykład umieszczając w środku jedno z najbardziej znanych francuskich dań. Ratatouille to prowansalskie danie – niezwykle kolorowe, pełne smaku, gdyż w jego skład wchodzi mnóstwo warzyw. Uwielbiane przez wegetarian i wegan, choć nie tylko, bo w ratatouille może zakochać się nawet najbardziej zatwardziały mięsożerca.
Co powinno się w nim znaleźć? Ratatouille to przede wszystkim bakłażan, ale nie tylko. Jest w niej również papryka, pomidor, cukinia i cebula, a także zioła prowansalskie, które sprawiają, że ta warzywna zapiekanka jest wyjątkowa. Naleśniki zapiekane z serem żółtym i właśnie tym warzywnym gulaszem to z pewnością jeden z najlepszych pomysłów na obiad pełen warzyw.
Jak zrobić ratatouille? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wszystkie warzywa oczyść, usuń pestki i pokrój w kostkę. Powinna być wielkości około 1 centymetra, by składniki szybko się udusiły. Zacznij od podsmażenia czosnku, cebuli i bakłażana. To warzywo, które potrzebuje najwięcej czasu na patelni. Dodaj cukinię i paprykę po dwóch minutach, a całość dopraw pieprzem, cukrem, solą i ziołami. Dodaj pomidory, wino, bulion i zacznij proces duszenia.
Przykryj garnek i na małym ogniu duś warzywa, by stały się mięciutkie. To powinno zająć dziesięć minut. Płyn odparuje, tworząc gęsty gulasz. Jeśli uważasz, że warzywa potrzebują doprawienia, śmiało! Farsz warzywny do naleśników ma smakować przecież Tobie i Twoim najbliższym. Dodaj sól, pieprz, ostrą paprykę lub zioła. Warzywa oczywiście sprawdziłyby się doskonale jako oddzielne danie – na przykład z dodatkiem kaszy. Ale przecież to jeden z elementów doskonałych naleśników z serem! W takim razie czas zabrać się za smażenie.
Naleśniki wytrawne – zapiekane z serem i warzywami
Naleśniki wytrawne – zapiekane z mnóstwem sera i oczywiście warzywami – można z pewnością uznać za comfort food. To danie rozgrzewające nie tylko ciało, ale i serce. Jest pyszne, pełne smaku i naprawdę warto je zrobić, choć przygotowanie go zajmuje półtorej godziny. Jeśli jednak masz wprawę w smażeniu naleśników, może pójść Ci trochę szybciej. Zapiekane naleśniki z serem potrzebują jednak dobrze zrobionych placków, dlatego zadbaj o to, by ciasto na nie było idealne.
W naszym przepisie na ciasto znajdziesz dwa jajka, mąkę pszenną, mleko, oliwę, wodę i sól. Tradycyjnie, prawda? A jednak smażyć naleśniki polecamy na maśle, a nie oleju. Dla smaku oczywiście. Niezależnie od tego, co przygotowujesz w kuchni, dodatek masła z pewnością sprawi, że danie będzie jeszcze lepsze. Tak jest właśnie w tym przypadku. Naleśniki zapiekane na słono powinny być cienkie, elastyczne, by nie rozerwały się pod wpływem warzywnego farszu.
I co teraz? Czas na zawijanie! Naleśniki faszerowane powinny być równomiernie pokryte warzywnym ratatouille. Pamiętaj jednak o tym, by wybierać farsz z niewielką ilością płynu. Jeśli gulasz nie zdążył dobrze odparować, warto jeszcze trochę poddusić warzywa. Duża ilość sosu może sprawić, że naleśnik rozpadnie się podczas pieczenia, już w naczyniu żaroodpornym. O ile nie zmieni to smaku dania, to sprawi, że jego prezencja będzie pozostawiała sporo do życzenia.
Kiedy robisz faszerowane naleśniki dla najbliższych, warto zadbać również o efekt wizualny obiadu. Naleśniki zawiń w rulon i ułóż jeden obok drugiego w naczyniu żaroodpornym. Koniecznie pokryj je najpierw tłuszczem, by ciasto nie przykleiło się do szkła. Całość posyp dużą ilością tartego sera (jeśli naleśniki mają się bosko ciągnąć!) i włóż całość do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Po dwudziestu pięciu minutach możesz już wyciągnąć danie z piekarnika. Naleśniki na słono, zapiekane z serem i warzywami, zajadaj oczywiście na gorąco!
Obiad idealny? Wydaje nam się, że naleśniki, ratatouille i mnóstwo sera to doskonały kandydat do otrzymania tego zaszczytnego tytułu.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Łosoś w sosie curry
- Łosoś z glazurowanym buraczkiem i chrzanowym purée
- Wołowina w czerwonym winie. Dla Niego.
- Wykwintne roladki rybne
- Roladki z mięsa mielonego z szynką, serem feta i szpinakiem w sosie pomidorowym
- Tortilla z krewetkami
- Ogórki faszerowane rybą i ryżem
- Sałatka warzywna z dressingiem z orzeszków ziemnych
- Tarta ze szpinakiem i serem kozim
- Gulasz z jelenia w warzywach
- Zapiekane jajka z salami i papryką
- Omlet ze szpinakiem i szynką
- Wytrawne ciasto z pomidorami
- Lody warzywno-owocowe
- Śniadaniowe bubble waffles z jajkiem sadzonym i warzywami
- Muffiny marchewkowe z orzechami i pajęczą siecią
- Sałatka jarzynowa z kaparami i rzeżuchą
- Tartaletki z waniliowym twarożkiem i jabłkami
- Babka z niespodzianką
- Ser pavé zapiekany w chlebie
- Lizaki bezowe
- Sylwestrowe quiche z kabanosami, serem i musztardą
- Sylwestrowe minipączki z kremem adwokatowym
- Sok z czarnego bzu – przepis, właściwości, zastosowanie
- Kartoflanka z pieczonymi pulpetami z karpia
- Kotleciki jagnięce
- Beza migdałowa z truskawkami i bitą śmietaną
- Drożdżowe zajączki na Wielkanoc
- Pizza długo dojrzewająca z szynką parmeńską
- Kotlety jagnięce z sałatką z groszku i mięty
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
327 dni temu
Ile gramów bakłażana?
odpowiedz
324 dni temu
Bakłażan użyty w tym przepisie nie musi być duży. Taki ważący 250-300 gramów będzie akurat.
1314 dni temu
Bardzo dobre :)
odpowiedz