Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- garnek o pojemności co najmniej 5 l
- dużą patelnię
- durszlak
- łyżkę cedzakową
- kubek
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozmrażamy krewetki, najlepiej w temperaturze pokojowej lub w misce z ciepłą wodą.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Marchew, seler, por i pietruszkę myjemy i obieramy. Przekrajamy na pół i wrzucamy do garnka. Zalewamy wszystko wodą.
KROK 2: GOTUJEMY BULION
Ustawiamy garnek na gazie i gotujemy bulion. Gdy się zagotuje, zmniejszamy płomień do minimum, tak aby wywar tylko lekko mrugał.
KROK 3: DODAJEMY PRZYPRAWY
Do bulionu dodajemy sól, pieprz, ziele oraz liście laurowe.
KROK 4: GOTUJEMY BULION
Bulion gotujemy przez 1,5 godziny.Gdy stanie się esencjonalny, wyciągamy z niego wszystkie warzywa i ziele angielskie oraz liście laurowe.
KROK 5: DODAJEMY PASTĘ
Do zupy dodajemy pastę Tom Yum i mieszamy.
KROK 6: PRZYGOTOWUJEMY GRZYBY I POMIDORKI ORAZ CHILI
Pomidorki myjemy i przekrajamy na pół. Grzyby oczyszczamy i kroimy w paski. Papryczkę kroimy w plastry. Wszystkie składniki dodajemy do zupy. Gotujemy przez 5 minut.
KROK 7: DODAJEMY MLECZKO KOKOSOWE
Do garnka wlewamy mleczko kokosowe i mieszamy.
KROK 8: DODAJEMY KREWETKI
Do wywaru dodajemy umyte i osuszone krewetki. Mieszamy. Gotujemy przez 2-3 minuty.
KROK 9: WYKAŃCZAMY ZUPĘ
Dodajemy do zupy sos rybny i mieszamy. Limonkę kroimy na połówki i wyciskamy z niej sok wprost do garnka. Kolendrę myjemy i osuszamy, kroimy i także wrzucamy do zupy. Gotujemy przez 3-4 minuty. Po upływie wyznaczonego czasu zupa jest gotowa do jedzenia.
Zobacz podobne
przepisy
Zupa rybna kokosowo-pomidorowa
Kokos z rybą idą w parze, więc dlaczego nie wykorzystać tego połączenia w zupie? Koniecznie musisz spróbować!
Zupa pho z wołowiną
Sprawdzony przepis na wietnamską zupę pho dla wszystkich fanów kuchni azjatyckiej!
Zupa miso z tofu i wędzonym pstrągiem
Kuchnia Japonii to Twoje smaki? Koniecznie spróbuj więc zupy miso z tofu i wędzonym pstrągiem – wg przepisu Karola przygotujesz ją prosto i szybko!
Zupa umami z makaronem ryżowym i warzywami
Czas na pożywny i wyrazisty w smaku, a do tego łatwy do przygotowania posiłek. Dzięki Kindze poznacie wyśmienity przepis w stylu azjatyckim na zupę umami z makaronem ryżowym i warzywami! Sprawdźcie, jakie to proste. A smaczne jak u mami!
Zupa Tom Yum — co to za zupa?
Zupa Tom Yum, znana również jako Tom Yam, to kultowa tajska potrawa, która zachwyca swoim wyrazistym, pikantno-kwaśnym smakiem. Jest to zupa, której głównymi składnikami są podstawowe elementy kuchni tajskiej takie jak limonka kaffir czy trawa cytrynowa. Zupa tajska Tom Yum często wzbogacana jest krewetkami, kurczakiem lub mieszanką owoców morza.
Choć dokładna historia powstania zupy nie została dobrze opisana, przypuszcza się, że powstała ona z powodu nadmiaru krewetek w Tajlandii w ubiegłych wiekach. Ktoś wpadł na pomysł przyrządzenia zupy z tych mało urodziwych egzemplarzy i ich pancerzy — i tak powstała ta pikantna, lekko kwaśna zupa.
Tom Yum jest nie tylko popularną zupą w Tajlandii, ale również cenioną na całym świecie dzięki swojemu unikalnemu profilowi smakowemu. Baza zupy może być różna, od bardziej klarownego bulionu po wersję z mleczkiem kokosowym. W jej składzie często znajdują się świeże składniki, takie jak trawa cytrynowa, liście limonki kaffir, galangal, chili, szalotka i czosnek, które są gotowane na wolnym ogniu, aby wydobyć pełnię aromatu. W Europie trudno spotkać te składniki, dlatego Tajowie stworzyli gotową pastę Tom Yum, która jest dostępna na całym świecie.
Współczesne warianty Tom Yum mogą zawierać różnorodne dodatki, takie jak grzyby, pomidory czy cebula, co dodatkowo wzbogaca jej smak i teksturę. Tom Yum często jest podawana z ryżem i posypana świeżą kolendrą, co nadaje jej dodatkowej świeżości. Dzięki swojemu unikalnemu połączeniu smaków, Tom Yum stała się symbolem tajskiej kuchni, docenianym zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i międzynarodowych smakoszy.
Zupa Tom Yum czy Tom Jum? Nazewnicze zawiłości
Tom Yum to nazwa, która odzwierciedla sposób przygotowania tego tajskiego specjału. Wymawiana jako "tôm jām", nazwa ta pochodzi od dwóch tajskich słów: "tom", co oznacza gotowanie, oraz "yam", co oznacza mieszanie. Istnieje kilka fonetycznych wariantów zapisu nazwy tej zupy, takich jak tom jum, tom youm, czy tom yun, które mogą być używane w zależności od translacji na konkretny język.
Historia nazwy zupy Tom Yum jest zakorzeniona w tajskiej tradycji kulinarnej, gdzie przygotowanie potrawy polega na gotowaniu i mieszaniu aromatycznych składników, co doskonale opisuje proces tworzenia tej zupy. Często spotykaną wersją jest Tom Yam Goong (wymawiane gung lub gong), czasem także pisane Tom Yam Kung. Określenie "goong" odnosi się do krewetek, jednego z najpopularniejszych składników zupy. Nasz tytułowy przepis najbliższy jest oryginalnej Tom Yum Goong Nam Khon — wersji zrobionej z krewetek z dodatkiem mleczka kokosowego i pomidorów.
Tom Yum — przepis
Jak wygląda oryginalny przepis na zupę Tom Yum? W podstawowej wersji zupę tę przyrządza się głównie z trawy cytrynowej, galangalu, chili i limonki, które tworzą aromatyczną bazę do wywaru. W najbardziej bazowej wersji nie używa się mleczkakokosowego, dlatego zupa jest znacznie bardziej intensywna w smaku. Ostrość jest w niej bardziej dominująca. W Europie częściej przyrządza się ją w wersji kathi, czyli z dodatkiem kokosowej śmietanki lub mlekczka W przepisie na zupę Tom Yum nie może zabraknąć białka — krewetek (często gotowanych wraz z pancerzykami) lub kurczaka, a także wszelkiej maści grzybów, pomidorów czy młodych pędów groszku.
Przygotowując idealną zupę Tom Yum należy ostrożnie dozować chili, aby zupa nie była zbyt ostra, ale miała odpowiedni stopień ostrości. Ważne jest również, aby nie gotować zupy zbyt długo po dodaniu krewetek, inaczej zrobią się gumowate. Sok z limonki należy dodać do zupy dopiero pod koniec gotowania, gdyż według azjatyckiej filozofii gotowania, ma on właściwości wyziębiające, które idealnie uzupełniają rozgrzewające właściwości chili.
Tom Yum — zupa z krewetkami i nie tylko
Zupa Tom Yum z krewetkami, znana również jako Tom Yum Kung lub Tom Yum Goong, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań tajskiej kuchni i nie jedyna wersja tej pysznej zupy. W wersji bardziej budżetowej przyrządza się ją z piersi bądź udek z kurczaka. Delikatne, drobiowe mięso rewelacyjnie komponuje się z azjatyckimi przyprawami. Czasem przyrządza się ją zarówno z krewetkami, jak i kurczakiem, tworząc bardzo sycącą kompozycję.
Przygotowując Tom Yam, warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, aby uzyskać idealny smak. Najpierw należy zagotować bulion, a następnie dodać pastę tom yum, która nadaje zupie jej charakterystyczny aromat. Dokładnie tak samo postępuje się w przypadku zupy przygotowywanej na bazie gotowej pasty. Kurczaka należy dodać na wcześniejszym etapie gotowania, aby mięso zdążyło się dobrze ugotować, a krewetki dorzucić na sam koniec, aby nie straciły swojej soczystości i delikatności. Pod koniec całość wystarczy doprawić sokiem z limonki, sosem rybnym oraz chili i pyszna, rozgrzewająca zupa jest gotowa do spożycia.
Zupa Tom Youm — co jeszcze warto wiedzieć?
Zupa tom yum to niezwykle wszechstronne danie, które występuje w różnych wersjach w zależności od regionu i preferencji kulinarnych. Oprócz klasycznej zupy z krewetkami popularna jest również Tom Yum Gai z kurczakiem oraz Tom Yum Pla z rybą. W niektórych wersjach zupy można spotkać także owoce morza, takie jak kalmary czy małże. Warianty te różnią się nie tylko głównymi składnikami, ale także poziomem pikantności i kwasowości, które można dostosować do własnych upodobań. Warto również wspomnieć o Tom Yum Nam Khon, wersji z dodatkiem mleczka kokosowego, które nadaje zupie kremową konsystencję i łagodzi jej ostrość.
Przygotowując tajską zupę Tom Yum, można również eksperymentować z dodatkowymi składnikami, które wzbogacą jej smak i teksturę. Do zupy Tom Yum z pastą z naszego przepisu można dodać różne rodzaje grzybów, takie jak pieczarki, boczniaki czy grzyby shiitake, które dodadzą jej głębi smaku. Warto również spróbować dodatków takich jak pędy bambusa czy kukurydza.
Wybierając krewetki do zupy, warto zwrócić uwagę na ich świeżość. Możemy skorzystać z krewetek mrożonych, oczyszczonych i blanszowanych, jeżeli zależy nam na czasie. Jeśli jednak wybierze się krewetki surowe, należy dokładnie je oczyścić: usunąć głowy, obrać z pancerzy, ale pozostawić ogonki dla lepszej prezentacji. Ważne jest również usunięcie jelita, które może nadawać nieprzyjemny smak. Aby to zrobić, należy naciąć grzbiet krewetki i delikatnie wyciągnąć ciemną żyłkę. Tak przygotowane krewetki dodaje się do zupy na sam koniec gotowania.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Pieczona ryba po grecku
- Ryba po japońsku
- Kompot z suszu z cytryną
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Przekąski sylwestrowe
- Kapusta z grochem
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Domek z piernika
- Śledzie po kaszubsku
- Piernik staropolski
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Golonka pieczona po bawarsku
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
86 dni temu
Zupa mega ostara a dodałem tylko 3/4 pasty tom yum, nie dając papryczki chilli! Nie polecam tego przepisu
odpowiedz
70 dni temu
Cały smak związany jest z ostrością, jeśli nie lubisz ostrego to nie rób takich zup!