Napoleonka waniliowa

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • formę prostokątną
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 200°C

Krok 1: Podpiekamy ciasto francuskie

Podpiekamy ciasto francuskie

Ciasto francuskie rozwijamy. Wałkujemy. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Nakłuwamy widelcem. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C przez 16-20 minut. Jeden upieczony blat z ciasta francuskiego docinamy do rozmiarów formy, której używamy, i układamy go na dnie. Drugi dopasowujemy do tych samych wymiarów i od razu tniemy na równe kwadraty.  

 

Krok 2: Przygotowujemy krem

Przygotowujemy krem

700 ml mleka zagotowujemy. Laski wanilii przecinamy na pół, tępą stroną noża wyciągamy nasionka i dodajemy do mleka. Laski wanilii również wkładamy do gotującego się mleka. W 50 ml mleka namaczamy żelatynę. Żółtka ucieramy z cukrem. Dodajemy mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną oraz 250 ml mleka. Dokładnie mieszamy. Z zagotowanego mleka wyciągamy laski wanilii, dodajemy namoczoną żelatynę. Mieszamy do momentu rozpuszczenia się żelatyny. Ciągle mieszając, wlewamy do gotującego się mleka utarte żółtka z pozostałymi składnikami.  Energicznie mieszamy do momentu zgęstnienia i zagotowania się masy. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do przestudzenia, co jakiś czas mieszając.

Krok 3: Wylewamy krem na spód

Wylewamy krem na spód

Śmietankę ubijamy. Przestudzoną masę łączymy z ubitą śmietanką. Na końcu dodajemy likier i wylewamy na wcześniej podpieczony spód. Dokładnie wyrównujemy masę i na górze układamy wcześniej pocięty na równe części drugi blat z ciasta francuskiego. Wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Napoleonkę podajemy posypaną cukrem pudrem.

 


 

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!