zobacz film Paprykarz szczeciński

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • tarkę o grubych oczkach
  • słoiczki do przechowywania paprykarza

Przygotuj wcześniej:

Ryż ugotuj w osolonej wodzie według wskazówek na opakowaniu.

Sposób przygotowania:

Krok 1: SMAŻYMY WARZYWA

Cebulę pokrojoną w drobną kostkę smażymy na oleju rozgrzanym w garnku. Dodajemy marchewkę i pietruszkę starte na tarce o grubych oczkach. Całość doprawiamy pieprzem. Ustawiamy średni ogień. Smażymy, co jakiś czas mieszając.

W trakcie smażenia warzywa nie powinny nabrać brązowego koloru – dbamy o to, by delikatnie zmiękły, ale nie zarumieniły się. Gdy warzywa zmiękną, doprawiamy je solą. Mieszamy.

Krok 2: DODAJEMY KONCENTRAT I POMIDORY

Przesmażone warzywa odsuwamy na bok, dolewamy odrobinę oleju, rozgrzewamy go chwilę i przesmażamy na nim koncentrat pomidorowy. Gdy delikatnie się przesmaży, mieszamy go z warzywami.

Dodajemy pomidory pelati. Mieszamy. Dusimy, aż płyn z pomidorów odparuje. W trakcie duszenia doprawiamy całość słodką i ostrą papryką. Po odparowaniu próbujemy bazy paprykarza i opcjonalnie ponownie doprawiamy ją solą i pieprzem.  

Krok 3: STUDZIMY BAZĘ PAPRYKARZA

Odparowane warzywa z koncentratem i pomidorami przekładamy do miski. Odstawiamy do wystudzenia.

Krok 4: PRZYGOTOWUJEMY PAPRYKARZ

Płaty makreli obieramy ze skóry. Mięso ryby delikatnie oddzielamy od ości, rozdzielamy w dłoniach na mniejsze kawałki i dodajemy do wystudzonej bazy paprykarza. Dodajemy ugotowany ryż i korniszony pokrojone w drobną kostkę.

Ponownie doprawiamy pieprzem – paprykarz powinien być dość ostry i wyrazisty w smaku. Dokładnie i długo mieszamy, aż składniki się połączą.  

WSKAZÓWKA! Paprykarz najlepszy jest na drugi dzień, gdy smaki dokładnie się połączą, ale możemy podawać go od razu.

Gotowy paprykarz przekładamy do umytego, wyparzonego i dokładnie osuszonego słoiczka. Przechowujemy w lodówce do 7 dni.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Paprykarz szczeciński o ciekawej historii!

Paprykarz najczęściej kojarzy się z gotowym produktem, który kupuje się w sklepie. I właśnie za to jest uwielbiany! Jego smak jest wyjątkowo charakterystyczny, a wiele osób uważa, że trudno go podrobić. Ale zadbaliśmy, a właściwie Karol Okrasa zatroszczył się o to, aby podany przepis na paprykarz szczeciński sprostał oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających wielbicieli pomorskiego przysmaku. Zresztą warto nieco przybliżyć jego charakter. Otóż klasyczny szczeciński paprykarz zawiera zmielone mięso ryby, które zajmuje około 40% składu, ryż, cebulę, koncentrat pomidorowy, a także olej roślinny i oczywiście przyprawy. Jak widać, nie jest to nic, czego nie znajdziesz w swojej spiżarni czy w sklepie! Wszystko więc przemawia za tym, aby spróbować z jego domową odsłoną.

Przepis na paprykarz szczeciński ma interesującą historię, o której warto krótko opowiedzieć. Otóż ma on dość zaskakujące, sięgające poza granice Polski korzenie, których należy poszukiwać w Afryce – mowa o inspiracji potrawą o nazwie Tiep bou dienn Sénégalais. Podbiła ona serca technologów żywności z polskich statków-chłodni, które przebywały w portach wybrzeży Afryki Zachodniej na początku lat 60. Następnie pracownicy laboratorium PPDiUR Gryf ze Szczecina na zlecenie Wojciecha Jakackiego opracowali znany do dziś przepis na oryginalny paprykarz szczeciński. Za tym pomysłem stoi dążenie do maksymalnych oszczędności, typowe zresztą dla tych czasów. W ten sposób wykorzystywano pozostałości po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. My oczywiście nie wymagamy od Ciebie poszukiwania tego typu resztek, lecz proponujemy wykorzystanie po prostu wędzonej makreli. Co ciekawe, obecnie w sklepach znajdziesz tylko paprykarze z ryżem, lecz w okresie PRL-u można było czasami spotkać się z wersją z kaszą pęczak. Jednak nie ma na co czekać, przekonaj się, jak zrobić paprykarz szczeciński prosto z Kuchni Lidla!

Przepis na paprykarz nie tylko do kanapek!

Dzięki wskazówkom Karola Okrasy zarówno tych zawartych powyżej, jak i w filmie, wiesz, jak zrobić paprykarz doskonały! Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że fantastycznie smakuje jako dodatek do kanapek. Wyjątkowo dobrze wypada na świeżym, wiejskim chlebie. Jednak na tym nie kończą się możliwości domowego paprykarza. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w Szczecinie pojawia się pizza, lody czy kebab z paprykarzem szczecińskim. To dość ekstremalne pomysły, ale na szczęście niejedyne. Domowy paprykarz szczeciński może stanowić dodatek do zapiekanek, tostów czy tortilli. Nawet placki ziemniaczane lub warzywne okazują się świetnym nośnikiem dla paprykarza, tworząc z nim udane połączenie smakowe. Za to świeże warzywa, takie jak kawałki papryki, ogórki, pomidory czy marchewki znakomicie kontrastują z gładką konsystencją tego szczególnego przysmaku.

Jak zrobić paprykarz? O czym pamiętać?

Nasz prosty przepis na paprykarz otwiera punkt dotyczący gotowania ryżu. Oczywiście radzimy Ci postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Poza tym mamy kilka drobnych wskazówek, dzięki którym uda się na medal. Przede wszystkim wcześniej dokładnie przepłucz ryż. Po jego ugotowaniu również warto go przepłukać, a następnie na trochę odstawić. Po odstaniu użyj widelca, aby delikatnie rozdzielić ziarna ryżu. Wszystko to sprawi, że paprykarz rybny będzie dopracowany w najwyższym stopniu.

Zadbaliśmy, aby nasz przepis na paprykarz nie sprawił trudności nawet osobom niedoświadczonym w kuchni. Zarezerwuj 35 minut na jego zrobienie — zapewniamy, że tyle wystarczy! Nie zapomnij też, że szczeciński paprykarz najlepiej smakuje następnego dnia, dlatego warto zaczekać odrobinę dłużej na jego spożycie. Nie zapomnij również, że to przepis na paprykarz szczeciński do słoików, dlatego koniecznie je wcześniej odpowiednio przygotuj. Upewnij się, że są zupełnie czyste i nie mają żadnych pęknięć ani uszkodzeń. Przed użyciem zanurz słoiki i ich pokrywki w gorącej wodzie z płynem do naczyń lub własnoręcznie przygotowanym roztworem dezynfekującym i dokładnie je umyj. Następnie umieść puste słoiki w piekarniku nagrzanym do około 120°C na około 10-15 minut. Możesz również zanurzyć je w gorącej wodzie, ale piekarnik uznaje się za skuteczniejszą metodę.

Paprykarz – inne propozycje wzbogacenia składu

Paprykarz domowy według pomysłu Karola Okrasy pozwala na sporo modyfikacji. Jedna z nich zakłada wymianę makreli na inną rybę. Dobrze smakuje paprykarz szczeciński na bazie wędzonego pstrąga. Możesz nawet zrezygnować z wędzonego produktu na rzecz świeżej ryby. W takim wypadku przygotuj około 400 gramów surowej polędwicy lub filetu z dorsza. Kolejna opcja to mięso innej jasnej ryby. Dobry pomysł to również połączenie wędzonej i surowej ryby w równych proporcjach. Surowe mięso dokładnie pokrój na drobne kawałki, zadbaj również o całkowite oczyszczenie go z ości i skóry. Pamiętaj również, aby surowe mięso obrobić termicznie przed połączeniem go z wędzoną rybą. Dzięki takiemu połączeniu paprykarz zyska przyjemną konsystencję.

W liście składników przeznaczonych na pyszny paprykarz domowy znajdziesz korzeń pietruszki. Jeśli jednak nie masz go w domu lub nie przepadasz za tym produktem, możesz go pominąć. Nie jest on decydujący dla smaku paprykarza szczecińskiego. Musimy też wspomnieć, że paprykarz z makreli to nie jedyna i ostateczna wersja tego przysmaku. Istnieją również wegańskie odsłony tej uwielbianej pasty kanapkowej. Za słony, intensywny smak takiej wersji odpowiada m.in. sos sojowy, a także wodorosty nori, które nadają całości morskiego posmaku.Dobrze również nieco zwiększyć ilość warzyw.

Obecnie znany, uznawany za oryginalny paprykarz szczeciński zawiera ryż. Jednak jak wspomnieliśmy na początku, nie zawsze była to jedyna dostępna na rynku wersja tej przepysznej konserwy. Dawniej pojawiał się też z dodatkiem kaszy – obecnie także warto wypróbować takie rozwiązanie. Szczególnie dobrze wypadnie tu kasza jaglana o łagodnym smaku oraz konsystencji.

Paprykarz szczeciński to tylko jedna z propozycji przetworów dostępnych w Kuchni Lidla. Wśród naszych pomysłów znalazły się m.in. domowa pasta jajeczna, domowa pasta tahini czy pasztet z mięsa mielonego z chutneyem ze świeżych pomidorów. Oczywiście radzimy Ci zacząć od wykonania opisanego paprykarza. Wierzymy, że zachwyci Cię od pierwszego kęsa!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!