Kuchnia polska - Schab - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
EKSPRESOWY BIGOS
Bigos w 25 minut? Tak! To możliwe! Wypróbuj ekspresowy przepis Karola Okrasy na ten kulinarny klasyk!
Schabowy z grilla i sałatka z ziemniaków
Schabowy z grilla? To możliwe! Wypróbuj przepis Karola na schabowego z grilla podanego z pyszną, ziemniaczaną sałatką.
Schab po sztygarsku z białą kiełbasą
Takiej wersji schabu po sztygarsku nie znacie! Delikatny farsz z białej kiełbasy i ciekawy sposób porcjowania nadają świeżości temu regionalnemu daniu. Wypróbujcie przepis Karola!
Bigos z młodej kapusty ze schabem i kiełbasą
Wypróbuj przepis na ekspresowy bigos z młodej kapusty! To doskonały pomysł na rodzinny obiad.
Placuszki roti ze schabem
Masz ochotę na obiad w nowoczesnym stylu? Przygotuj pełnoziarniste placuszki roti z aromatycznym schabem i pastą z buraków.
Kotlet schabowy z miodową kapustą
Podwójna panierka, dobrze rozbite mięso i smalec – poznaj wszystkie tajniki idealnego schabowego według Karola Okrasy!
Kotlet schabowy w migdałowej panierce
Spróbuj kotleta schabowego w nowoczesnej wersji według Darii! Doskonale smakuje z purée z rukoli.
Pikantny schab pieczony w boczku
Schab marynowany w ostrej papryce i majeranku, owinięty boczkiem i podany z maślaną fasolką szparagową. To danie zachwyci każdego przy świątecznym stole!
Forszmak
Karol Okrasa, przygotowując swój forszmak, inspirował się klasycznym daniem lubelskim. Wzbogacił je jednak o aromatyczny kmin rzymski i kolendrę!
Schab w sosie porowym z duszonymi grzybami
Spróbuj schabu w kremowym sosie z porami i aromatycznym farszem, pełnym przypraw oraz suszonych grzybów. To danie na każdą okazję!
Odchudzony kotlet schabowy na dwa sposoby z mizerią
Kotlet schabowy w chrupiącej panierce, smażony lub pieczony, z dodatkiem mizerii pachnącej koperkiem. A wszystko to w wersji odchudzonej, bo od Kingi Paruzel!
Kotlety schabowe z dipem musztardowo-ogórkowym
Odczaruj zwykłego schabowego! Kotlety podaj z doskonałym dipem musztardowo-ogórkowym!
Schab – co to za mięso?
Schab to mięso z tuszy wieprzowej – jej odcinka piersiowo-lędźwiowego. Schab można kupić z kością lub bez. W jednej i drugiej formie nadaje się do wielu dań.
Właściwości odżywcze schabu
Schab to znakomite źródło pełnowartościowego białka, co sprawia, że jest cennym składnikiem diety osób aktywnych fizycznie. Dlatego jeśli trenujesz na siłowni, mięso to powinno znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie. Zawartość białka w surowym kotlecie schabowym to średnio 22%. Schab bogaty jest również w dobrze przyswajalne żelazo oraz cynk i witaminy z grupy B.
Ile kalorii ma schab?
100 g schabu z omięsną, czyli tłuszczem przylegającym do mięsa, to 152 kalorie. Odrobinę zmniejszymy kaloryczność, gdy z niej zrezygnujemy. Schab bez omięsnej w 100 g ma 122 kalorie.
Co można przygotować ze schabu?
Schab często gości na polskich stołach, zwłaszcza w porze obiadu. Nie ma chyba bardziej popularnego kotleta od cieniutkiego schabowego w złocistej panierce z bułki tartej. Wypróbuj koniecznie nasze przepisy na schabowe! Ale mięso to ma też wiele innych zastosowań. Można przyrządzić schab pieczony, duszony, np. w winie, czy gotowany, ze śliwką lub z dodatkiem różnych sosów. Znane są roladki czy zrazy ze schabu, a także niezliczona liczba wędlin.
Wypróbuj również doskonałe kanapki ze schabem!
- Club sandwich ze schabem
- Megakanapka ze schabem i pesto z rukoli
- Schab z pesto bazyliowym na bagietce
Jak marynować schab?
Schab możesz zamarynować w mleku i cebuli. Kotlety staną się wtedy miękkie i kruche. Jeśli chcesz mięso upiec, świetna będzie marynata z oliwy i przypraw, takich jak rozmaryn, majeranek czy bazylia. Trzeba ją posolić, dodać pieprz, czosnek i voilà! Pamiętaj, że mięso musi chwilę poleżeć w marynacie, aby przejść jej smakiem!
Jak upiec schab?
Przed upieczeniem schabu w piekarniku musisz pamiętać o kilku zasadach. Konieczne przed pieczeniem jest zamarynowanie mięsa. Do samego pieczenia możesz dodać te same przyprawy, które zostały wykorzystane do marynowania. Nie zaszkodzi dodać także kilka kawałków masła, które rozpuszczając się, nada mięsu soczystość. Schab możesz piec zarówno w naczyniu żaroodpornym, jak i żeliwnym. Jednak do pieczenia wieprzowiny najlepiej sprawdza się rękaw.
Ile piec schab?
Gdy mięso jest już zamarynowane, możesz przystąpić do pieczenia. Schab najlepiej piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Jak długo? To oczywiście zależy od wielkości mięsa. Zakłada się, że na 1 kilogram mięsa przypada 1 godzina pieczenia. Schab po upieczeniu możesz pokroić na cienkie plastry i wykorzystać jako dodatek do kanapek.
Jak upiec schab, żeby nie był suchy?
Pieczenie schabu w całości nie jest takie proste. Istnieje niebezpieczeństwo, że mięso będzie suche i mało soczyste. Jednak są na to sposoby. Przed pieczeniem najlepiej zamarynować mięso, natrzeć przyprawami lub zapeklować. Następnie zawinąć w folię lub umieścić w rękawie do pieczenia. Możesz także przed pieczeniem schab podsmażyć na mocno rozgrzanej patelni. Podczas pieczenia warto także podlewać schab marynatą lub bulionem – będzie soczysty, a do tego bardziej intensywny w smaku.
3 przepisy na schab pieczony:
Jak zrobić dobry kotlet schabowy?
Mięso kroimy na plastry, które rozbijamy tłuczkiem. Tak przygotowane cienkie filety solimy i pieprzymy oraz moczymy w mące, roztrzepanym jajku, a na koniec w bułce tartej. Smażymy na dobrze rozgrzanym smalcu lub klarowanym maśle. Jeśli masz więcej czasu, przed usmażeniem mocz kotlety kilka godzin w mleku z solą i pieprzem. Będą jeszcze lepsze! Jeśli dbasz o linię, polecamy schabowe bez panierki.
Ile kalorii ma kotlet schabowy?
Średnio kotlet schabowy w panierce waży 130 g, co daje 411 kalorii (w 100 g jest 318 kalorii). Jednak dokładna liczba kalorii będzie zależała od rodzaju tłuszczu, na którym kotlet schabowy usmażysz.
Ile kalorii ma kotlet schabowy bez panierki?
Kotlet schabowy bez panierki ma oczywiście mniej kalorii. Kotlet bez panierki ma mniej więcej 130 g, czyli 342 kalorie (100 g to 263 kalorie).
Kiedy powinno się solić schab?
Schab solimy przed obróbką termiczną. W zależności od sposobu jego przygotowania mięso solimy z różnym wyprzedzeniem. Na przykład schab przeznaczony do duszenia powinien zostać posolony tuż przed jego obsmażeniem. Z kolei w przypadku pieczenia nacieramy go solą ok. 1-3 godzin przed włożeniem do piekarnika.
Dlaczego schab moczymy w mleku?
Mleko sprawia, że mięso staje się delikatniejsze, bardziej miękkie i kruche. Dla uzyskania pożądanego efektu do mleka warto dodać również pokrojoną w piórka szalotkę. Przygotowane w ten sposób kotlety schabowe przykrywamy i pozostawiamy w lodówce na co najmniej 12 godzin.
Jak peklować schab?
Aby zapeklować schab, należy na kilka dni włożyć go do marynaty z wody, ziół i soli peklowanej. Po 4-5 dniach włożyć do piekarnika i upiec.