Szparagi w sosie beszamelowym
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • naczynie żaroodporne
  • tarkę o drobnych oczkach
  • rózgę kuchenną
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C

Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY SZPARAGI

Szparagi myjemy i osuszamy. Twarde, zdrewniałe końce odłamujemy.

Krok 2: PIECZEMY SZPARAGI

Szparagi układamy w naczyniu żaroodpornym, skrapiamy oliwą, oprószamy solą i pieprzem. Mieszamy, by rozprowadzić oliwę i przyprawy. Pieczemy ok. 10 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.

Krok 3: PRZYGOTOWUJEMY SOS BESZAMELOWY

W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy masło. Dodajemy mąkę i mieszamy, aż składniki się połączą. Powoli dolewamy mleko, cały czas mieszając (najlepiej tzw. rózgą), aż powstanie gładki, gęsty sos. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Pod koniec dodajemy połową sera startego na tarce o drobnych oczkach i mieszamy, aż się rozpuści.

Krok 4: ZAPIEKAMY SZPARAGI POD BESZAMELEM

Upieczone szparagi polewamy sosem beszamelowym i posypujemy drugą połową sera startego na tarce o drobnych oczkach. Zapiekamy ok. 20 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (5)

Avatar
  • Gość Gość
    140 dni temu
    Przepis nie jest wege, a jest tak oznaczony.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    140 dni temu
    Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi, przepis został już przypisany do odpowiedniej kategorii.
  • Gość Gość
    448 dni temu
    W przepisie, w składnikach brak informacji o serze.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    445 dni temu
    Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi, ser już wrócił na swoje miejsce :)
  • jack jack
    776 dni temu
    zrobiłem , smaczne proste danie ale sosu za dużo wychodzi . Następnym razem zrobię połowę

    odpowiedz


Szparagi w sosie beszamelowym – sezonowe skarby wiosny   

Kochasz kuchnię sezonową? Zatem z pewnością wiesz, jakim skarbem kulinarnym mogą okazać się odpowiednio przyrządzone szparagi. Dlatego właśnie to tych wiosennych smakołyków dotyczy nasz dzisiejszy przepis. Poznaj wyśmienite szparagi w sosie beszamelowym! Przepis na tę pyszną potrawę zaliczamy do łatwych, a więc nie będziesz mieć problemów z jej przygotowaniem. Co więcej – wszystkie czynności według naszych wyliczeń nie zajmą Ci dłużej niż 40 minut! Cóż to oznacza? Otóż to, że zawsze zdążysz z przygotowaniem obiadu lub kolacji na przyjście gości!

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu szparagów z beszamelem, powiedzmy coś o tych pysznych warzywach. Do Polski szparagi trafiły prawdopodobnie dopiero w XVIII wieku. Ich kariera w północnej Europie trwa jednak od średniowiecza – na początku uprawiane były w przyklasztornych ogrodach, z czasem coraz częściej trafiały na królewskie i szlacheckie stoły. Co chyba nikogo nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to w basenie Morza Śródziemnego narodziła się europejska cywilizacja – szparagi dużo wcześniej znane były Rzymianom i Grekom. Czyli już w starożytności. Kontekst śródziemnomorski zresztą pozostaje aktualny – nadal to Włosi, Francuzi i Hiszpanie zajadają się nimi najczęściej! Do południowej Europy byliny te dotarły natomiast z Azji Mniejszej lub Bliskiego Wschodu. Na pewno wiadomo, że zajadali się nimi faraonowie!

Co jeszcze musisz wiedzieć o szparagach, które można wykorzystać do przygotowania szparagów w sosie beszamelowym? Na pewno to, że możesz polować na nie od końca kwietnia aż do końca lipca. A zatem wiosna i lato mogą upłynąć Ci pod znakiem tych skarbów natury! Kiedy najdzie Cię na nie ochota w innej części roku, pozostaje Ci sięgnąć po szparagi konserwowe lub mrożone. Jak możemy opisać smak szparagów? Na pewno jako bardzo intensywny, z charakterystyczną goryczką. Szparagi cechują się też dużą łatwością przyrządzania oraz, jak przystało na warzywo, niską wartością kaloryczną. Czy wiesz, że istnieje wiele różnych rodzajów szparagów? Te najpopularniejsze to szparagi białe, zielone oraz fioletowe. Każde z nich mają swoich zagorzałych zwolenników. Jeśli pragniesz wypróbować przepis Kuchni Lidla, sięgnij po szparagi zielone.

No dobrze – czas na przyrządzenie pysznych szparagów z sosem beszamelowym. W takim razie upewnij się, że masz pod ręką wszystkie wymienione składniki oraz akcesoria kuchenne – naczynie żaroodporne, tarkę z drobnymi oczkami oraz rózgę kuchenną. Nieodzowny będzie też piekarnik, ale to przecież oczywiste. Opcjonalnie możesz też wykorzystać obieraczkę do warzyw. W pierwszej kolejności, przygotowując szparagi pod beszamelem, przyjdzie Ci zająć się tymi tak lubianymi przez nas warzywami.

Szparagi musisz zatem dokładnie umyć (najlepiej pod bieżącą wodą) i osuszyć. Następnie odciąć twarde końcówki (mniej więcej na wysokości jednej czwartej warzyw, ale zawsze warto sprawdzić nożem, w którym miejscu szparagi przestają stawiać opór). Jeśli chcesz, możesz również obrać warzywa obieraczką, pozbywając się wierzchniej warstwy skórki i twardszych włókien. Po zakończeniu tych działań możesz umieścić najważniejsze składniki dania znanego jako szparagi z beszamelem w przywoływanym już naczyniu żaroododpornym. Zgodnie z naszym przepisem musisz dodać do nich łyżkę oliwy z oliwy oraz szczyptę soli i pieprzu. Uwaga – jeśli chcesz nieco poeksperymentować ze smakami, możesz na tym etapie dodać też odrobinę soku z cytryny. Wróćmy jednak do oliwy – która będzie najlepsza do szparagów w beszamelu? Oczywiście oliwa extra virgin, z pierwszego tłoczenia. Do tak szlachetnych warzyw warto przecież wybrać jak najlepsze towarzystwo! Pamiętaj o tym, że musisz bardzo dokładnie rozprowadzić wszystkie dodatki po szparagach, aby zadbać o ich „równomierny” smak. Gotowe? Teraz po prostu wstaw szparagi na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180°C.

Jak zrobić sos beszamelowy do szparagów?        

Teraz możesz przejść do drugiego, lecz również ważnego co pierwszy, etapu przyrządzania szparagów z sosem beszamelowym. A więc do przygotowania samego sosu! Na początku więc masło. Taka jest specyfika sosu beszamelowego. Musisz je rozpuścić w rondelku, dodać mąkę, wymieszać i dolać mleko. A na koniec jeszcze raz wszystko wymieszać. Zgodnie z naszymi podpowiedziami do tego celu możesz wykorzystać specjalną metalową rózgę, która pozwoli Ci osiągnąć pożądaną gęstość sosu, jego gładkość i związany z nią brak grudek. Pamiętaj, że na samym końcu sos beszamelowy musisz jeszcze doprawić wymienionymi w przepisie przyprawami. Nasz sos beszamelowy do szparagów wymaga jeszcze jednego ważnego składnika – startego sera. W naszym przepisie jest to parmezan. Możesz jednak zastąpić go innym lubianym żółtym serem, choćby masdamerem lub goudą. Sos wówczas będzie miał ciągnącą się konsystencję.

Oczywiście jeśli masz ochotę na nietuzinkowy sos beszamelowy do szparagów, możesz doprawić go z wykorzystaniem starannie dobranych dodatków. Czyli jakich? Wśród wielu zróżnicowanych propozycji znajdziemy m.in. słodką i ostrą paprykę czy oregano.

Zapiekane szparagi z sosem beszamelowym – z czym podawać?

Według naszego przepisu na szparagi z sosem beszamelowym po wypieczeniu warzyw musisz polać jej sosem, dodać jeszcze trochę startego parmezanu i ponownie włożyć potrawę do piekarnika – tym razem na 20 minut. Po tym czasie apetyczne pieczone szparagi są gotowe do podania! Tylko z czym serwować mistrzowskie zapiekane szparagi Kuchni Lidla? Choćby z pieczonymi ziemniakami. Szparagi w beszamelu stworzą też udane i smaczne połączenia z makaronami i jajkami (sadzonymi czy jajecznicą), będą pasować do lekkiej pizzy.

Po zapoznaniu się z polecanymi szparagami z sosem beszamelowym możesz też mieć ochotę na inne ciekawe potrawy ze zielonymi szparagami. O czym myślimy? Choćby o omlecie ze szparagami i fasolką edamame według przepisu Kingi Paruzel. To pomysł na niecodzienne wiosenne śniadanie, które wprowadzi Cię w nowy dzień pysznym smakiem! Jeśli natomiast pragniesz przekonać się, jak smakują szparagi w towarzystwie wysokiej jakości mięs, poznaj przepis na szparagi zawijane w szynkę wieprzową, serwowane z ajwarem i jarmużem! Jeszcze inny wyśmienity pomysł na odświeżający zmysły wiosenny obiad to szparagi à la caprese. A zatem błyskawiczne danie, które swoje bezcenne właściwości smakowe zawdzięcza pieczonym zielonym szparagom, pomidorkom koktajlowym, mozarelli i bazylli. To doskonały wybór dla każdego smakosza i smakoszki, którzy gustują w zielonej kuchni. Jaka inna pyszna kompozycja kulinarna gości w katalogu Kuchni Lidla? Jest ich wiele, ale na uwagę miłośniczek i miłośników szparagów z pewnością zasługuje zupa z zielonych szparagów z kiełkami i twarogiem. To niezwykłe połączenie smakowe, w którym wędzony twaróg doskonale współgra ze szparagami, kiełkami i szpinakiem!

Jeśli tylko jesteś w stanie zdobyć zielone szparagi, czym prędzej wypróbuj nasz przepis na pyszne szparagi w sosie beszamelowym. A potem daj też szansę innym przepisom Kuchni Lidla uwzględniającym wykorzystanie tego królewskiego warzywa. Nie pożałujesz!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!