zobacz film Bogracz z pieczoną papryką i fasolą

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • folię spożywczą
  • tarkę o drobnych oczkach
  • kociołek lub garnek z pokrywką
  • opcjonalnie: piekarnik rozgrzany do temperatury 200°C (termoobieg), blachę do pieczenia, papier do pieczenia

Krok 1: PIECZEMY PAPRYKI

W OGNIU: Papryki w całości pieczemy w ogniu, aż ich skórka całkowicie ściemnieje z każdej strony. Wciąż gorące przekładamy do miski i owijamy folią spożywczą. Odstawiamy na ok. 10 minut. Po upływie czasu miąższ papryk oddzielamy od zwęglonej skórki i kroimy w dużą, nieregularną kostkę.  

W PIEKARNIKU: Całe papryki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 20-25 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C, aż ich skórka pomarszczy się i ściemnieje. Gorące papryki przekładamy do miski, owijamy folią spożywczą i odstawiamy na ok. 10 minut. Po upływie czasu miąższ papryk oddzielamy od zwęglonej skórki i kroimy w dużą, nieregularną kostkę. 

Krok 2: SMAŻYMY MIĘSO

Pokrojone na kawałki mięso oczyszczamy, myjemy, osuszamy i smażymy z każdej strony w kociołku (na ogniu) lub w głębokim garnku (na gazie) na mocno rozgrzanym oleju.

Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Dodajemy słodką i ostrą paprykę, imbir oraz cynamon. Ponownie mieszamy i smażymy chwilę, aż przyprawy się podprażą, a smaki połączą.

Krok 3: GOTUJEMY MIĘSO

Mięso zalewamy połową wody, a kociołek (lub garnek) przykrywamy. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 45-60 minut do miękkości mięsa, co jakiś czas mieszając. Czas gotowania uzależniamy od wielkości kawałków mięsa.

W trakcie gotowania podlewamy mięso pozostałą ilością wody – za każdym razem, gdy płyn się zredukuje.

Krok 4: DODAJEMY ZIEMNIAKI

Gdy mięso zmięknie, dodajemy ziemniaki pokrojone w dużą, nieregularną kostkę. Gotujemy ok. 15-20 minut.

Krok 5: PRZESMAŻAMY WARZYWA

Cebulę pokrojoną w dużą kostkę przesmażamy na patelni na rozgrzanym oleju. Gdy się zeszkli, dodajemy czosnek pokrojony w plasterki. Smażymy chwilę. Dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy, mieszając, aż połączy się z resztą składników.

Dodajemy pomidory pelati i skórkę otartą z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem. Zagotowujemy i gotujemy, aż płyn z pomidorów odparuje.  

Krok 6: GOTUJEMY I PODAJEMY BOGRACZ

Przesmażone warzywa z pomidorami dodajemy do gotującego się mięsa. Dodajemy upieczoną, pokrojoną w dużą kostkę paprykę i fasolę (razem z zalewą). Gotujemy ok. 5-7 minut. Opcjonalnie: pod koniec gotowania ponownie doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką. Dodajemy cukier. Mieszamy.

Bogracz podajemy w głębokich miseczkach.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (4)

Avatar
  • prz prz
    470 dni temu
    Potrawa jest okropna. Pomidorów jest strasznie dużo, przez co gulasz jest kwaśny. Imbir i skórka cytrynowa kompletnie nie pasują do tej potrawy i tylko podbijają kwaśność. Z prawdziwym bograczem nie ma to nic wspólnego, marne eksperymenty.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1231 dni temu
    A to pan Okrasa, ktory lamie przepisy, nie wie, ze nie smazy sie na oleju, a zwlaszcza slonecznikowym?!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1230 dni temu
    Olej słonecznikowy nie jest zalecany do długotrwałego smażenia. W tym jednak przypadku proces smażenia mięsa jest krótkotrwały, a samo mięso jest następnie duszone z dodatkiem wody. Tutaj olej słonecznikowy jak najbardziej może być wykorzystany :)
  • Patrycja Patrycja
    1229 dni temu
    Uwielbiam takie komentarze... Drogi Gościu, a może wytłumaczysz, dlaczego olej słonecznikowy (rafinowany) nie nadaje się do smażenia?? Być może wtedy taki komentarz byłby bardziej przydatny i uzasadniony?Domyślam się, że za takim komentarzem idzie solidna wiedza? Temperatura dymienia oleju słonecznikowego rafinowanego to 227 st. C. Głównym wyznacznikiem określającym przydatność tłuszczu do smażenia jest wysoka temperatura dymienia i wysoka zawartość nasyconych lub jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Uwzględniając te kryteria, do smażenia najlepiej wybierać masło klarowane, smalec, olej kokosowy, rafinowaną oliwę z oliwek, olej ryżowy i olej rzepakowy czy słonecznikowy. Wybierając tłuszcz do obróbki termicznej, warto też uwzględnić czas smażenia i smak potrawy. Ps. w warunkach domowych bardzo rzadko uda się przekroczyć temp. smażenia powyżej 180 st C, jeżeli mówimy o tradycyjnym smażeniu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sma%C5%BCenie https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_s%C5%82onecznikowy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!