Jedz zdrowiej
Video
Aktywny senior. Profesor i trener Jacek Bilczyński w rozmowie o stylu życia seniorów
Aktywność fizyczna i społeczna ma równie istotny wpływ na zdrowie seniorów jak dieta. Jak zmotywować do niej osoby w starszym wieku? Jakie formy ruchu będą dla seniorów najlepsze? Obejrzyj film, w którym profesor Jarosz oraz ekspert od zdrowego stylu życia, Jacek Bilczyński, rozmawiają o różnych formach aktywności w złotej jesieni życia!

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym to najlepsze źródło informacji o prawidłowym odżywianiu się dla seniorów. Zapraszamy więc do obejrzenia filmu, w którym profesor Jarosz omawia ją piętro po piętrze, a na samym końcu poddaje testowi Wasze nawyki żywieniowe!

Dieta seniora a leki – najczęściej zadawane pytania
Jakie są podstawowe zalecenia w diecie seniorów? Czy przyjmując tabletki, zastanawiamy się nad tym, w jakie interakcje wchodzą z naszą dietą? Czy istnieją produkty spożywcze, które seniorzy powinni ograniczyć lub w ogóle wykluczyć z diety, gdy przyjmują dane leki? Na te i inne istotne dla osób starszych pytania odpowiada profesor Jarosz.

Misja: zdrowe dzieci. Profesor i Justyna z „10 minut spokoju” w rozmowie o diecie dzieci
Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Do zastąpienia niezdrowych nawyków żywieniowych dobrymi? Obejrzyj rozmowę profesora Mirosława Jarosza i Justyny, autorki bloga „10 minut spokoju”. Znajdziesz w nim porcję wiedzy, porady oraz inspiracje dotyczące wprowadzania dobrych nawyków żywieniowych u dzieci.

Piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży
Co najczęściej je Twoje dziecko? Czy jest wystarczająco aktywne fizycznie? Czy pije dużo wody? Obejrzyj nasze wideo poświęcone Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży i sprawdź, czy Twoje dziecko odżywia się właściwie i dostarcza ciału tego, co niezbędne!

Sól - najczęściej zadawane pytania
Czy nazywanie soli „białą śmiercią” jest przesadą? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące soli i jej wpływu na nasze organizmy.

Artykuły - Zalecenia dla seniorów
Aktywność fizyczna i społeczna osób w wieku starszym
Jakie formy ruchu i w jakiej ilości powinni podejmować seniorzy? Dlaczego tak istotne jest pozostawanie także aktywnym społecznie? Gdzie szukać form aktywności społecznej? Dowiedz się z naszego artykułu!

Co jeść na pamięć? Najważniejsze grupy produktów
Dowiedz się, jak wygląda dieta dla mózgu, która wspomaga pamięć! W tym artykule omawiamy grupy produktów, potrzebne witaminy oraz zalecenia, które pomogą zachować sprawność mózgu oraz dobrą pamięć w każdym wieku, także senioralnym.

Profilaktyka antynowotworowa – jak jeść, by nie zachorować na nowotwór
Czy wiesz, że około 1/3 zachorowań na raka można uniknąć, modyfikując styl życia w zakresie diety i aktywności fizycznej? Dowiedz się, które produkty pomagają w ochronie organizmu przed nowotworami, a których należy unikać!

Dieta na dobry wzrok – co powinna zawierać?
Jakie witaminy i składniki mineralne pomogą zachować dobry wzrok w starszym wieku i ochronić oczy przed chorobami takimi, jak jaskra czy zaćma? Skąd możemy czerpać takie składniki? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule!

Dieta przy nadciśnieniu – jak powinna wyglądać?
Czy istnieje dieta pomocna w profilaktyce nadciśnienia oraz w walce z nim? Tak! I omawiamy ją w tym artykule. Poznaj zasady diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli zalecenia żywienia w leczeniu nadciśnienia i zapobieganiu mu.

Dieta a osteoporoza – 5 żelaznych zasad
Częsta u seniorów osteoporoza polega na zmniejszeniu mineralizacji i gęstości tkanki kostnej. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobie i walki z nią jest zmiana diety. Poznaj 5 zasad, które pomogą w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Kawa oraz zielona i czarna herbata: zalety i wady
Czy kawa jest zdrowa? Czy mogą ją pić osoby z nadciśnieniem? Czy picie herbaty jest wskazane? W niniejszym artykule rozprawiamy się z mitami na temat wpływu kawy oraz różnych gatunków herbaty na nasze zdrowie.

Żywienie osób starszych – jakie są zalecenia?
Zmiany fizjologiczne następujące z wiekiem w naszych organizmach wymagają dostosowania diety do zmieniających się potrzeb. Jest to szczególnie istotne dla seniorów, ze względu na wzrastające ryzyko chorób, których rozwój można z powodzeniem zahamować. Z tego artykułu dowiesz się jak!

Artykuły - Żywienie dzieci
Dieta dziecka z nadwagą i otyłością
Nadwaga oraz otyłość u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często prowadzą do otyłości w wieku dorosłym, dlatego tak istotne jest zapobieganie jej od najmłodszych lat. Jak postępować, jeśli widzimy jej objawy u dziecka? Dowiedz się z naszego artykułu.

Dieta w zapobieganiu anemii u dzieci
Jak rozpoznać objawy anemii? Jakie produkty w diecie dziecka zapobiegają anemii lub pomagają w procesie leczenia? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Jak kształtować dobre nawyki żywieniowe u dzieci?
Dobre nawyki żywieniowe wykształcone na wczesnym etapie życia zaprocentują prawidłowym rozwojem naszego dziecka i dają mu szanse na zdrowe życie. Podpowiadamy, jak kształtować lub zmienić na dobre nawyki żywieniowe najmłodszych.

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dzieci i młodzieży – czym różni się od Piramidy dla osób dorosłych?
W badaniach naukowych ostatnich lat ujawniono kilka nowych, istotnych czynników ryzyka nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Poznaj aktualną Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dzieci i młodzieży uwzględniającą te kwestie.

Otyłość u dzieci i młodzieży: przyczyny i niebezpieczeństwa wynikające z takiego stanu rzeczy
Jakie przyczyny stoją za narastającym problemem otyłości wśród polskich dzieci? Czy Twoje dziecko jest zagrożone tą chorobą? Dowiedz się, czym grozi otyłość w najmłodszym wieku.

Pij wodę cały dzień! O tym, dlaczego i ile wody powinny wypijać dzieci codziennie
Woda jest podstawą wszystkich procesów, które przebiegają w organizmie. U dzieci woda stanowi 70% masy ciała, więc niezbędne jest jej systematyczne dostarczanie organizmowi. Dowiedz się, jaka jest dzienna ilość wody zalecana dzieciom w danym wieku.

Dieta w zapobieganiu zaparć u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
Zaparcia u dzieci są przede wszystkim spowodowane nieprawidłowym żywieniem, zbyt małą aktywnością fizyczną, stresem bądź świadomym tłumieniem potrzeb fizjologicznych. Wyjaśniamy, jak reagować i jak ułożyć dietę dziecka w przypadku takich problemów.

Artykuły - Mniej soli, mniej cukru
Co złego robi sól? - czyli konsekwencje nadużywania soli
Czy sól jest potrzebna w naszym organizmie? Ile soli to za dużo? Dowiedz się, jakie szkody wyrządza nadmiar soli i co zyskujesz, ograniczając ją.

Sól a nadciśnienie
Co czwarty Polak ma nadciśnienie! To alarmujące dane! Dowiedz się, jaką rolę w problemach z nadciśnieniem odgrywa sól i jak ich uniknąć.

Po co nam cukier?
Czy każdy cukier jest zły? Czy istnieje zdrowy cukier? Jeśli tak, gdzie go znajdziemy? Czym grozi niedobór cukru? Na te i inne pytania odpowiada profesor Jarosz.

Czym grozi nadmiar cukru?
Czy masz za wysoki cukier? Jak rozpoznać objawy wysokiego stężenia glukozy we krwi? Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego i cukrzycy? Rozgryzamy dla Ciebie temat cukru.

Zalecenia dotyczące spożywania cukru i soli
Jaka jest dzienna dawka soli i ile cukru dziennie to za dużo cukru? Poznaj normy i zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia oraz Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie spożycia soli i cukru.

Kuchnia bez soli może być smaczna!
Nie wyobrażasz sobie nie posolić zupy lub ziemniaków? Istnieje mnóstwo sposobów na przyrządzanie pysznych dań bez grama dodanej soli! Prezentujemy je dla Ciebie!
