Cukinia to odmiana dyni zwyczajnej o wydłużonym, maczugowatym kształcie i ciemnozielonym kolorze. Pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Południowej, a w Europie początkowo uważana była jedynie za roślinę ozdobną. Dopiero z czasem, także w Polsce, zaczęto doceniać jej walory kulinarne.
Jakie ma właściwości?
Większość składników odżywczych znajduje się w skórce oraz miąższu cukinii. Stanowi ona źródło beta-karotenu, witaminy C oraz kwasu foliowego. Cukinia składa się mniej więcej w 95% z wody, dzięki czemu jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym.
Jak kupować?
Sięgając po cukinię, warto wybierać okazy młode, o długości 15-25 cm, gdyż ich skórka jest delikatniejsza, a gniazda nasienne są mało wyrośnięte i subtelne w smaku. Świeża cukinia powinna być jędrna, twarda, w intensywnie zielonym kolorze. Na jej powierzchni nie powinno być plam, przebarwień ani uszkodzeń mechanicznych.
Jak podawać?
Cukinia gotowana lub duszona w najmniejszym stopniu obciąża przewód pokarmowy, lecz można ją jadać także surową, pieczoną lub smażoną. Ponieważ smak cukinii jest dość delikatny, raczej nie wpływa znacząco na smak całej potrawy. Dzięki temu cukinię stosować można także do słodkich wypieków.
Wartości odżywcze w 100 g warzywa:
• Wartość energetyczna – 17 kcal
• Białko – 1,21 g
• Węglowodany – 3,11 g
• Tłuszcz – 0,32 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA