Kalarepa

Zobacz także:Zobacz także:

Kalarepa jest pochodną kapusty. Nie występuje dziko, znana jest tylko z upraw. Kalarepa nie jest korzeniem. Bulwa rośnie pomiędzy łodygami a systemem korzeniowym, tuż nad ziemią. Występuje w dwóch odmianach – z zewnątrz może być jasnozielona lub fioletowa. Bez względu na kolor skórki wewnątrz zawsze jest biała.

Jak ją jeść?

Kalarepę przed spożyciem należy obrać ze skórki. Można ją spożywać zarówno surową, jak i gotowaną.

Jakie ma właściwości?

Jedna średnia główka kalarepy pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Dzięki zawartości błonnika wpływa na pracę układu trawiennego, w tym na perystaltykę jelit. Rozpuszczalny błonnik pomaga obniżyć cholesterol, zawartość zaś nierozpuszczalnego błonnika chroni przed zaparciami. Kalarepa zawiera potas, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Kalarepa ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest polecana również diabetykom.

Jak ją kupować?

Wybierając kalarepę w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na kolor i stan łodyg – powinny być zielone i świeże, nie mogą sprawiać wrażenia zwiędniętych. Sama bulwa musi być twarda i jędrna. Kalarepę możemy przechowywać w lodówce przez mniej więcej 5 dni od zakupu.

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

Wartość energetyczna – 27 kcal

Białko – 1,7 g

Węglowodany – 6,2 g

Tłuszcz – 0,1 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!