Sernik nowojorski z orzechami pekan

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • formę do pieczenia o średnicy 26 cm    
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 180°C

Krok 1: Przygotowujemy spód z herbatników

Przygotowujemy spód z herbatników

Herbatniki drobno kruszymy, a orzechy siekamy. Wsypujemy do miski, łączymy z cukrem i miękkim masłem. Dokładnie mieszamy i umieszczamy na dnie formy wysmarowanej masłem. Tak przygotowany spód wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C na około 10-12 minut. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy.

 

 

Krok 2: Przygotowujemy masę serową

Przygotowujemy masę serową

W dużej misce mieszamy twaróg sernikowy i serek mascarpone. Cukier puder łączymy z mąką ziemniaczaną i mąką pszenną. Dodajemy do masy serowej i dokładnie mieszamy rózgą. Następnie stopniowo dodajemy jajka, śmietankę, sok z cytryny i otartą skórkę, nasionka laski wanilii oraz sól. Wszystko dokładnie mieszamy do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Gotową masę przelewamy do formy z wcześniej przygotowanym spodem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C (na górze i na dole piekarnika umieszczamy blaszkę z wodą). Sernik pieczemy na środkowym poziomie między blachami z wodą przez 20 minut, następnie obniżamy temperaturę do 120°C i pieczemy jeszcze przez 60 minut. Sernik pozostawiamy w piekarniku do wystudzenia. Wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc.

Krok 3: Sernik oprószamy cukrem pudrem

Sernik oprószamy cukrem pudrem

Wystudzony sernik wyciągamy z formy i oprószamy cukrem pudrem.


 

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (22)

Avatar
  • hannagab hannagab
    1559 dni temu
    ten twor to jest jakas pomylka. Sernik Nowojorski jest wysoki, ma glazure z kwasnej smietany i pieczony jest z serka Cream Cheese, w Polsce pewnie jest znany pod nazwa Philadelphia. Nie wyobrazam sobie nawet mieszania Serka Mascarpone z serem twarogowym a co dopiero nazywanie tego tworu masa do sernika nowojorskiego.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    676 dni temu
    Kij z nazwą, w smaku jest pyszny, Choć nie ma porównania ze smakiem cheesecake'ów jakie jadałam za granicą. Jest to coś zupełnie innego po prostu.
  • hannagab hannagab
    1559 dni temu
    ten twor to jest jakas pomylka. Sernik Nowojorski jest wysoki, ma glazure z kwasnej smietany i pieczony jest z serka Cream Cheese, w Polsce pewnie jest znany pod nazwa Philadelphia. Nie wyobrazam sobie nawet mieszania Serka Mascarpone z serem twarogowym a co dopiero nazywanie tego tworu masa do sernika nowojorskiego. FOR THE CRUST 1-1/2 cups graham cracker crumbs, from 12 whole crackers 5 tablespoons unsalted butter, melted 2 tablespoons sugar 1/8 teaspoon salt FOR THE FILLING 32 oz (four 8-oz blocks) cream cheese, at room temperature 2 cups sugar 3 tablespoons all-purpose flour 4 teaspoons vanilla extract 1 teaspoon packed lemon zest, from 1 lemon 2 teaspoons fresh lemon juice, from 1 lemon 1/4 teaspoon salt 6 large eggs 1/2 cup sour cream Special equipment: 9- or 10-inch springform pan; 18-inch heavy-duty aluminum foil Berry sauce, for serving (optional) wujek google przetlumaczy

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1686 dni temu
    Ostatnią fazę pieczenie wydłużam o 30 minut i podnoszę temperaturę do 150 st. C. Stosując się stricte do przepisu, ten sernik można wlać do pucharków w formie płynnej...

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1853 dni temu
    Śmietanę należy ubić na puch czy po prostu wlać do masy?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1853 dni temu
    Nie ubijamy śmietany. Pamiętaj, by dodawać składniki stopniowo.
  • Gość Gość
    2449 dni temu
    Czy sernik należy piec na termoobiegu? :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2449 dni temu
    Sernik pieczemy z funkcją grzania góra-dół :)
  • Gość Gość
    2450 dni temu
    Witam. Ile procent tłuszczu powinien zawierać twaróg na sernik? Pozdrawiam

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2450 dni temu
    Drogi Gościu, twaróg powinien mieć około 6% tłuszczu :)
  • Grzegorz Grzegorz
    2508 dni temu
    Witam, czy w trakcie obniżania temperatury pieczenia ze 180 na 120 należy wyciągnąć blaszki z wodą ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2507 dni temu
    Nie, zostawiamy je w piekarniku :)
  • Ann Ann
    2510 dni temu
    nie rozumiem punktu z pieczeniem między blachami z wodą. Jak to ma wyglądać ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2508 dni temu
    To znaczy, że trzeba zająć 3 poziomy piekarnika. Na dolnym wstawiamy blachę z wodą, a górnym również. A na środkowym poziomie umieszczamy sernik.
  • Gość Gość
    2508 dni temu
    jeśli masz piekarnik z 3 poziomami, to na środkowym (2) poziomie ustawiasz ciasto, a na 1 i 3 poziomie "ustawiasz" blachy z wodą.
  • Gość Gość
    2508 dni temu
    sorki, nie widziałem poprzedniej odpowiedzi :)
  • Monika Monika
    2515 dni temu
    Sernik zrobiłam na dzień Babci i muszę przyznać, że jest warty polecenia. Świadczy o tym fakt, iż duża blacha wystarczyła tylko na jeden dzień. Smak bardzo przypominający oryginalne amerykańskie serniki - kremowe, rozpływające się w ustach. Wiele pewnie zależy od wyboru odpowiedniego sera. Ja przed dokonaniem zakupu sera wiele czytałam o stopniu zmienienia, jego konsystencji itp.

    odpowiedz

  • Makowiec Makowiec
    2852 dni temu
    Czy będą nowe przepisy Pana Pawła w związku z nową kampanią! Czekam na przepis na jabłecznik z budyniem.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2851 dni temu
    Oczywiście - Paweł nadal będzie dostarczał słodkie przepisy :)
  • Gość Gość
    2853 dni temu
    Masę serową do sernika nowojorskiego przygotowuje się z serków śmietankowych (cream cheese). Prezentowany sernik jest zapewne smaczny, tylko nazwa myląca.

    odpowiedz

  • Ania Ania
    2857 dni temu
    tylko to kurcze nawet nie wygląda jak amerykański cheescake (a co dopiero ten z NYC)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2856 dni temu
    aha i co? a smak?

zobacz wszystkie


Pyszny sernik nowojorski z orzechami pekan

Ponadczasowe ciasto na bazie masy serowej, które doczekało się niezliczonych wariantów. Mowa oczywiście o serniku, z którym możesz spotkać się na całym świecie i za każdym razem liczyć na naprawdę ciekawe doświadczenia smakowe. Do najpopularniejszych wariantów tego ciasta należą m.in. tradycyjny polski sernik krakowski (na kruchym spodzie), sernik wiedeński (bez spodu), sernik na zimno (sernik, który przygotujesz bez piekarnika), sernik baskijski (wyjątkowo przypieczony wariant) czy sernik nowojorski – czarująco kremowy, gładki i rozkosznie słodki. I to właśnie oryginalnego sernika po nowojorsku, znanego też jako sernik amerykański, dotyczy  przepis Pawła Małeckiego! Co na pewno Cię ucieszy – przepis zaliczamy do przepisów łatwych – idealnych dla każdego. Zamienisz go w smakowite realia już w 3 godziny!

Zanim przyjrzymy się poszczególnym elementom przepisu na sernik nowojorski, powiedzmy coś o charakterze i historii tego wypieku. Sernik amerykański oczywiście wyrasta z europejskich tradycji kulinarnych – możemy przypuszczać, że wczesne formy tego ciasta znane był już starożytnym Grekom i Rzymianom. Wiele wieków później rozmaite przepisy na ciasto przybyły do Ameryki wraz z emigrantami. Kiedy jednak powinniśmy mówić o powstaniu unikatowej, amerykańskiej odmiany tego smakołyku? Za rok przełomowy uznaje się 1872, kiedy to w Chester w stanie Nowy Jork niejaki William Lawrence opracował metodę produkcji serka śmietankowego Philadelphia o bardzo puszystej strukturze. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie on miał w przyszłości stanowić bazę dla oryginalnego amerykańskiego sernika, znanego jak sernik nowojorski. Popularność amerykańskiej wersji znanego ciasta rozpoczęła się w latach 20. i 30. Wtedy właśnie sernik nowojorski zaczął podbijać restauracje i kawiarnie w całym kraju. Jego sława trwa do dzisiaj – sernik New York jest jednym z symboli Wielkiego Jabłka!

Zanim przejdziemy do szczegółów przepisu – czym różni się sernik nowojorski od innych znanych nam odmian tego ciasta? Decydująca jest w tym przypadku tak wychwalana przez nas konsystencja – sernik nowojorski to wybór wymarzony dla tych, którzy gustują w rozkosznie puszystych deserach. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować to ciasto krok po kroku? Spieszymy z omówieniem przepisu. Upewnij się, tylko czy masz formę do pieczenia oraz wypisane składniki… i do dzieła!

Sernik nowojorski – oryginalny przepis Kuchni Lidla

Od czego zacząć realizację przepisu na sernik nowojorski? Od rozdrobnienia herbatników i orzechów pekan. Te zgodnie z naszymi zaleceniami musisz połączyć w misce z cukrem i masłem. W ten sposób przygotowujesz spód do sernika New York Cheesecake. Piecz go przez jakieś 10 minut w 180°C.

Co dalej? Jak przeczytasz w przepisie na sernik nowojorski – teraz czeka Cię przygotowanie oryginalnej masy do sernika. To stworzysz z połączenia twarożku sernikowego, mascarpone, mąki ziemniaczanej i mąki pszennej. Później też dodaj jajka, śmietanę, sok z cytryny i skórkę cytrusów. Nie zapomnij o wanilli, która nada oryginalnemu sernikowi nowojorskiemu oryginalny posmak. Pamiętaj, że wszystkie składniki musisz mieszać zawzięcie, aż do uzyskania gładkiej masy o jednolitej konsystencji. W pracy tej może wyręczyć Cię termorobot MC Smart – serniki to jedna z wielu jego specjalności! Masa gotowa? Umieść ją na spodzie, który czeka już w foremce. Rozgrzej piekarnik do takiej temperatury jak wcześniej.

Nowojorski sernik w kąpieli wodnej – na czym ona polega?

Dlaczego sernik nowojorski nazywamy sernikiem w kąpieli wodnej? Już tłumaczymy. Otóż wkładając sernik do piekarnika, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Otóż nasz sernik na parze masz obowiązek piec na środkowym poziomie piekarniki. Nad nim i pod nim musisz umieścić blachy z wodą. Zwróć też uwagę na fakt, że początkowo sernik w kąpieli wodnej powinieneś piec w temperaturze 180°C przez 20 minut. Przez dalszą godzinę wystarczy temperatura 120°C. Po wystudzeniu sernika pieczonego w kąpieli wodnej – na herbatnikach – umieść go w lodówce na cały dzień lub całą noc. Czy to wszystko? Prawie. Zgodnie z naszym przepisem ciasto musisz teraz oprószyć cukrem pudrem. Gotowe!

Co pasuje do sernika nowojorskiego?

Naszym zdaniem przepis na sernik w kąpieli wodnej, którym dzielimy się z czytelnikami, to czysta perfekcja. Jeśli jednak po jego wypróbowaniu masz ochotę na dodatkowe inspiracje, służymy wskazówkami. Najłatwiej będzie Ci zacząć od dodatków. Z czym zatem nasz sernik smakuje równie dobrze co z cukrem pudrem? Oczywiście z owocami – malinami, jagodami, truskawkami, a nawet cytrusami, kiwi czy brzoskwinią. Owoce to jednak niejedyne towarzystwo godne oryginalnego sernika nowojorskiego. Pomyśl też np. o karmelu lub polewie czekoladowej czy bitej śmietanie. Inne inspiracje to np. wiórki kokosowe czy migdały, które świetnie będą smakowały z orzechami pekan. Ten sernik nie bez powodu serwowany jest w kawiarniach – doskonale pasuje do herbaty i kawy. Śmiało możesz podawać do niego espresso, flat white, americano czy cappuccino! Podobne pole do popisu będziesz mieć wtedy, gdy postawisz na herbatę.

Jesteśmy pewni co do tego, że pokochasz nasz sernik po nowojorsku tak samo jak my. Jako największa fanka (lub największy fan) serników polubisz też inne przepisy Kuchni Lidla. Co takiego mamy na myśli? Koniecznie sprawdź też przepis na pistacjowy sernik baskijski, czyli cheesecake rodem z Kraju Basków, który wyróżnia się na tle konkurencji dobrze przypieczoną skórką, waniliowym posmakiem i dodatkiem pistacji. Przepis przygotował dla nas Paweł Małecki, a do jego wykonania wykorzystał termorobot MC Smart. Preferujesz serniki na zimno? Żaden problem – zerknij tylko na sernik ombre na zimno na spodzie z ciasta owsianego i masła orzechowego, z puszystą masą i pysznymi owocami! To deser idealny na lato! W poszukiwaniu tradycyjnych smaków dzieciństwa możesz też dać szansę babcinemu sernikowi z rodzynkami na spodzie z ciastek korzennych. To wybór idealny na święta czy rodzinne spotkanie przy innej okazji. Uwaga – możesz też przyrządzić wersję bez rodzynek! Wspomnienia z beztroskich lat dziecięcych odblokuje również kultowy sernik krakowski. Jeszcze inny polecany przez nas przepis to seromakowiec. Nie mylisz się – to brawurowe połączenie dwóch ciast wyjątkowo popularnych w polskiej kuchni. To przepis prosty do zrealizowania, którym zaskoczysz nawet najbardziej wymagających koneserów słodkości! Jako wielbicielka lub wielbiciel korzennych smaków nie oprzesz się też pomysłowi na puszysty sernik na cieście marchewkowym. A jeśli gustujesz w zielonej kuchni, strzałem w dziesiątkę dla Ciebie okaże się wegański sernik na korzennym spodzie! To oczywiście nie wszystko – w naszym katalogu znajdziesz dziesiątki, jeśli nie setki przepisów na desery i ciasta dla amatorów i amatorek słodkości wszelakich!

Wypróbuj sernik amerykański z orzechami pekan z miasta, które nigdy nie śpi. A następnie poznaj i pokochaj inne ciasta polecane przez naszych ekspertów i ekspertki. Życzymy Ci mnóstwo słodkich doznań!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!