Koper włoski (bulwa)

Zobacz także:Zobacz także:

Koper włoski spokrewniony jest z koprem ogrodowym, powszechnie stosowanym w naszej kuchni. Koper włoski nazywany jest również fenkułem lub koprem słodkim. Należy do roślin selerowatych. Spłaszczone liście kopru tuż nad ziemią tworzą coś w rodzaju cebulki – to właśnie tę część nazywamy bulwą kopru włoskiego. Warzywo w zapachu przypomina anyż.

Jak kupować?

Wybierając fenkuł, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by bulwa była jasna i twarda, górne pędy zaś miały jasnozielony kolor. Warzywo możemy przechowywać do dwóch tygodni.

Fenkuł jest popularny przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. Podaje się go na surowo, przyrządza się go na grillu lub dusi.

Jakie ma właściwości?

Fenkuł, podobnie jak inne przyprawy, zawiera różne substancje bioaktywne o działaniu przeciwutleniającym. Obecna w nim jest między innymi rutyna i kwercetyna. Swój anyżowy aromat zawdzięcza olejkom eterycznym, których składnikiem jest anetol, wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zawiera również dużą ilość witaminy C, potasu i jest dobrym źródłem błonnika.

Jeśli ktoś nie przepada za smakiem przyprawy, może go zniwelować poprzez gotowanie warzywa.

Ciekawostki

Fenkuł uważany jest za afrodyzjak.

Nie zaleca się spożywania dużych ilości kopru włoskiego kobietom w ciąży ze względu na jego wpływ na aktywność estrogenów.

 

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

• Wartość energetyczna – 31 kcal

• Białko – 1,2 g

• Węglowodany – 7,3 g

• Tłuszcz – 0,2 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!