Mango jest owocem wiecznie zielonego drzewa osiągającego do 30 metrów wysokości. Mango ma nieco jajowaty kształt. Skórka jest początkowo zielona, w czasie dojrzewania zmienia swą barwę na żółto-pomarańczowo-czerwoną. Skórka mango jest jadalna, jednak ze względu na jej twardość, najczęściej się ją odkrawa. Owoc klasyfikowany jest jako pestkowiec. W samym sercu owocu znajduje się duża płaska pestka połączona z miąższem drobnymi włóknami.
Jak je jeść?
Mango można spożywać na surowo. Mango świetnie smakuje w sałatce owocowej. Wyrabia się z niego soki, dżemy, galaretki. Owoc ten jest popularny w kuchni indyjskiej – przygotowuje się z niego chutney (gęsty sos) oraz popularny napój na bazie jogurtu i przypraw – mango lassi.
Jakie ma właściwości?
Mango to bogactwo witaminy A i beta-karotenu. Zawiera również witaminę E, która w połączeniu z witaminą A dobrze wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Witamina C ułatwia przyswajanie żelaza i wzmacnia układ odpornościowy. Obecny w nim również potas korzystnie oddziałuje na układ krążenia, regulując ciśnienie tętnicze krwi. Miąższ owocu ma właściwości ochładzające, wspaniale sprawdza się jako napój na upalne dni.
Jak kupować?
Przy zakupie mango należy zwrócić uwagę na skórkę. Nie powinniśmy kupować uszkodzonych owoców. Skórka mango powinna być sprężysta i jędrna. Dojrzały owoc powinien być delikatnie miękki. Jeśli kupujemy twardy owoc, najlepiej zostawić go na kilka dni w temperaturze pokojowej, aż zmięknie. Warto pamiętać, że pełnię smaku, czyli charakterystyczną słodycz, mango zyskuje, gdy w pełni dojrzeje. Nie można zatem spieszyć się ze zjedzeniem owocu.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 60 kcal
• Białko – 0,8 g
• Węglowodany – 15 g
• Tłuszcz – 0,3 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA