Brzoskwinia

Zobacz także:Zobacz także:

Różne źródła podają, iż brzoskwinia pochodzi z Chin i była tam uprawiana jeszcze w wiekach przed naszą erą. Owoce są pestkowcami, wewnątrz znajdziemy jedną dużą pestkę, połączoną delikatnymi włóknami z miąższem. Kuliste owoce wielkości średniego jabłka mają mechatą (pokrytą malutkimi włoskami) skórkę, przybierającą barwę pomarańczowo-czerwoną. Dojrzały miąższ brzoskwini jest intensywnie pomarańczowy oraz soczysty. Zarówno włochata skórka, jak i miąższ są jadalne.

Jakie ma właściwości?

Brzoskwinie są lekkostrawne. Polecane mogą być w dietach odchudzających ze względu na pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy. Najwięcej błonnika w brzoskwini znajdziemy w delikatnej skórce owocu. Brzoskwinie zawierają duże ilości beta-karotenu, z którego w organizmie powstaje witamina A, dzięki czemu pozytywnie wpływają m.in. na cerę.

Jak ją jeść?

Brzoskwinie jadamy zazwyczaj na surowo. Można z nich zrobić dżem lub kompot. Owoce dodaje się również do ciast. Pamiętać należy jednak, że te z puszki na skutek przetworzenia tracą najważniejsze składniki odżywcze.

Wartości odżywcze w 100 g owocu:

• Wartość energetyczna – 39 kcal

• Białko – 0,91 g

• Węglowodany – 9,54 g

• Tłuszcz – 0,25 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDANewsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!