Czosnek

Zobacz także:Zobacz także:

Czosnek pospolity używany jest od stuleci. Spożywano go już w starożytności i już wówczas znane były lecznicze właściwości tej rośliny. Czosnek ma charakterystyczny smak oraz zapach, który roślina ta zawdzięcza olejkom eterycznym bogatym w alliinę, aminokwas zawierający siarkę. Po roztarciu, czy też rozdrobnieniu, aminokwas pod wpływem enzymu przekształca się w allicynę, związek o właściwościach bakterio- oraz grzybobójczych, nadający charakterystyczny ostry zapach. Warto jednak pamiętać, że gotowanie i smażenie niszczy allicynę.

Jak go jeść?

Uprawia się wiele gatunków czosnku. W sklepach możemy trafić na te o białej, różowej czy nawet fioletowej łupinie. Najlepiej smakuje na surowo. Jednak stosuje się go również do gotowania, wówczas smak łagodnieje, dlatego można używać go w większych ilościach. Gdy smażymy czosnek, trzeba uważać, by go nie przypalić, gdyż potrawa będzie miała gorzki smak. Czosnek jest składnikiem wielu potraw. Dodaje się go do gazpacho, pesto, służy także do nacierania mięs.

Jak go przechowywać?

Czosnek powinno się trzymać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Po obraniu ząbki powinny być białe. Nie powinno się stosować przesuszonych, zbrązowiałych ząbków. Kupując czosnek, powinno się zwrócić uwagę na to, czy główka jest twarda i zwarta.

Jakie ma właściwości?

Związki występujące w czosnku pozytywnie działają na serce – obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu. Przypisuje się mu również działanie wzmacniające układ immunologiczny. Ząbki czosnku zawierają m.in. witaminę C, B6, mangan oraz selen. Jednak – zważywszy na to, że czosnek spożywa się w niewielkich ilościach – nie jest to produkt stanowiący ich główne źródło w diecie.

 

Wartości odżywcze w 100 g czosnku:

• Wartość energetyczna – 149 kcal

• Białko – 6,4 g

• Węglowodany – 33,1 g

• Tłuszcz – 0,5 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!