Dynia

Zobacz także:Zobacz także:

Warzywo występujące w 120 rodzajach i około 800 gatunkach, różniących się między sobą kształtem, kolorem i rozmiarem. Dynie potrafią osiągnąć masę nawet do 200 kg! W sklepach dostępne są jednak warzywa o mniejszej wadze, natomiast miniaturowe odmiany w fantazyjnych kolorach służą doskonale jako jesienna ozdoba.

Skąd pochodzi?

Można spotkać się z informacją, iż historia dyni sięga 7 tysiąclecia p.n.e. – z ustaleń archeologów wynika, że już wtedy była ona hodowana na terenach obecnego Peru. Dziś dynie uprawiane są na całym świecie i szeroko wykorzystywane w kuchni. Miąższ dyni doskonale nadaje się do przyrządzania zup, deserów, ciast oraz dodatków, natomiast pestki stanowią zdrową przekąskę i dodatek do wypieków.

Jak ją przechowywać?

Dynię można bardzo długo przechowywać, nawet do 6 miesięcy, pod warunkiem że temperatura pomieszczenia nie przekracza 15 stopni, a dynia trzymana jest z dala od światła, w przewiewnym miejscu.

Jakie ma właściwości?

Dynia stanowi doskonałe źródło beta-karotenu, jest łatwo strawna i rzadko wywołuje uczulenie, dlatego jest bardzo dobrym produktem w diecie niemowląt. Pestki dyni natomiast zawierają bardzo dużo fosforu, żelaza, potasu, magnezu i cynku, a także tokoferolu (witamina E), zwanego inaczej „witaminą płodności”.

Ciekawostki

W medycynie ludowej pestki dyni zalecane były także jako lekarstwo przeciwko pasożytom.

 

Wartości odżywcze w 100 g warzywa:

• Wartość energetyczna – 26 kcal

• Białko – 1,0 g

• Węglowodany – 6,5 g

• Tłuszcz – 0,1 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDANewsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!