Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- łyżkę do szumowania
Sposób przygotowania:
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY WYWAR
Uda i żołądki gęsie umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą. Zagotowujemy. Wywar dokładnie szumujemy. Dodajemy warzywa (marchew, pietruszkę i seler) pokrojone na mniejsze kawałki.
Ugotowane mięso wyjmujemy z wywaru i odkładamy do przestudzenia. Wywar gotujemy do miękkości warzyw. Podgotowane warzywa wyławiamy z wywaru. Odkładamy.
Krok 2: DODAJEMY KAPUSTĘ I GOTUJEMY ZUPĘ
Do wywaru dodajemy sok z kiszonej kapusty. Mieszamy. Kapustę siekamy i dodajemy do garnka. Gotujemy, aż lekko zmięknie. Kapusta powinna jednak pozostać delikatnie chrupiąca.
Kapuśniak doprawiamy majerankiem. Mieszamy.
Krok 3: KROIMY MIĘSO I UKŁADAMY DODATKI
Przestudzone żołądki pozbawiamy błon, a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Przekładamy do głębokiego talerza. Dodajemy ugotowane mięso z gęsiego uda podzielone na mniejsze kawałki oraz ugotowaną włoszczyznę.
Krok 4: PODAJEMY KAPUŚNIAK
Kapuśniak doprawiamy pod koniec gotowania solą i pieprzem. Mieszamy. Do talerza z warzywami i mięsem przekładamy porcję podgotowanej w zupie kapusty. Dekorujemy z wierzchu świeżymi ziołami (np. natką pietruszki, lubczykiem).
Całość zalewamy kapuśniakiem tuż przed podaniem. Opcjonalnie: kapuśniak bez dodatków podajemy osobno w dzbanku lub wazie, obok talerzy z mięsem, włoszczyzną i kapustą.
Zobacz podobne
przepisy
Kapuśniak gryczany
Karol przygotował kapuśniak na wywarze z kaczki z dodatkiem orzeźwiającej sałatki z nutą limonki i kolendry!
Krupnik
Tradycyjne przepisy tylko od Karola Okrasy! Tym razem spróbuj krupniku na wywarze z żeberek z kaszą jęczmienną i ziemniakami.
Klasyczna grochówka
Klasyczna grochówka Karola to mięso, warzywa i czas, który poświęcisz na umiejętne połączenie wszystkich smaków. Ugotuj ją na obiad dla całej rodziny!
Oberiba – zupa z kalarepy i proziaki
Odkrywaj regionalne, sezonowe smaki dzięki przepisowi Kingi na oberibę – śląską zupę z kalarepy! W połączeniu z pysznymi i prostymi chlebkami na sodzie smakuje doskonale!
Zupa kapuśniak z kiszonej kapusty — co musisz o niej wiedzieć?
Kapuśniak, czyli tradycyjna zupa z kiszonej kapusty, ma długą i bogatą historię, sięgającą starożytności. Pierwsze wzmianki o zupie podobnej do kapuśniaku można znaleźć w źródłach pochodzących jeszcze z czasów antycznych. Opisywano w nich bulion z kapusty, który uważano za lekarstwo na problemy żołądkowe. O kapuśniaku z kiszonej kapusty pisał także rzymski konsul. W Polsce zupę z kiszonej kapusty przyrządzano już w wiekach średnich. Była ceniona ze względu na prosty skład i długą datę przydatności do spożycia, dzięki czemu doskonale sprawdzała się w chłodniejszych klimatach.
Przepis na tradycyjny kapuśniak obejmuje kiszoną kapustę, wywar mięsny (najczęściej z boczku lub żeberek), ziemniaki i marchew, co razem tworzy aromatyczną, kwaśną zupę, idealną na chłodne dni. Kapuśniak domowy w wersji przygotowanej przez Karola Okrasę przyrządzany jest na bazie mniej popularnej gęsiny, która niegdyś była całkiem chętnie wykorzystywana w kuchni regionalnej.
Regionalne odmiany kapuśniaku mają unikatowy charakter i nieco różnią się od siebie w każdej części Polski (jak i sąsiednich krajów). Na Pomorzu znany jest kapuśniak borowiacki (szarpak), który przygotowuje się z kiszonej kapusty oraz parzybroda, która wykorzystuje młodą kapustę. W kuchni góralskiej kapuśniak z kiszonej kapusty nazywany jest kwaśnicą i często podawany jest z mięsem wieprzowym lub baraniną, ale bez dodatków w postaci jarzyn. Na Słowacji przyrządza się kapustnicę, a na Ukrainie kapuśniak zaporoski. Każda z tych wersji zachowuje kwintesencję kapuśniaku – bogaty, kwaśny smak kiszonej kapusty i lekką słodycz innych dodatków.
Przygotowując kapuśniak domowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które zapewnią najlepszy smak. Ważne jest, aby kapusta była dobrze ukiszona i miała intensywny smak. Zupę kapuśniak można wzbogacić dodatkiem wędzonego boczku, który nada głęboki, dymny aromat. Do kapuśniaku warto dodać także ziemniaki, które lekko zredukują jego kwasowość i sprawią, że zupa będzie bardziej sycąca.
Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty — kluczowe składniki
Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty to kwintesencja polskiej kuchni, która od pokoleń gości na naszych stołach. Kluczowym składnikiem tej zupy jest oczywiście kiszona kapusta, której intensywny, kwaśny smak stanowi podstawę aromatycznego wywaru. Aby przygotować przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty, niezbędne są również dobrej jakości mięso — zazwyczaj są to żeberka (surowe lub wędzone) oraz boczek. Do kapuśniaku dodaje się również ziemniaki, marchew, seler i pietruszkę, które wzbogacają smak zupy.
W zupie z kiszonej kapusty nie może zabraknąć także przypraw, które nadają jej wyrazistości. Liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz czosnek są standardowymi dodatkami, które podkreślają smak kiszonej kapusty. Aby uzyskać jeszcze bardziej intensywny aromat, warto przed dodaniem kapusty do zupy delikatnie ją podsmażyć na patelni z odrobiną tłuszczu. Zupa z kapusty kiszonej może być serwowana samodzielnie lub z dodatkiem pieczywa — wszystko zależy od preferencji.
Jak zrobić kapuśniak bez gęsiny?
Kapuśniak to jedna z tych zup, która ma mnóstwo regionalnych odmian i wariacji, a każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis na kapuśniak. Chociaż przepis na to, jak ugotować kapuśniak na gęsinie od Karola Okrasy jest prosty, a efekt zachwycający, to gęsina bywa mało dostępna. Warto zatem poznać sposób na to, jak zrobić kapuśniak na innym rodzaju mięsa. Klasycznie kapuśniak gotuje się na wieprzowinie, co nadaje mu głębi smaku i bogatej konsystencji. Można użyć wędzonych żeberek, boczku lub nawet karkówki do jego przyrządzenia. Cała reszta kroków i składników jest łudząco podobna do tytułowej, gęsiej wersji.
W kapuśniaku najważniejsza jest kapusta i sam wywar. Powinien być słodko-kwaśny, z dominującą kwasowością. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór przypraw i dodatków. Poza standardowymi warzywami, jak marchew, pietruszka i seler, warto dodać do zupy kapuśniak świeży lubczyk, natkę pietruszki i majeranek. Po dodaniu przypraw i innych składników wystarczy już tylko poczekać, aby zupa mogła się przegryźć i pyszny kapuśniak jest gotowy!
Kapuśniak — przepis z kiszonej kapusty i alternatywa z kapusty słodkiej
Zupa kapuściana z kiszonej kapusty to jedna z najbardziej klasycznych zup w polskiej kuchni, a jednocześnie potrawa występująca w wielu wersjach. Każda gospodyni domowa ma swój przepis na dobry kapuśniak z kiszonej kapusty. Czego potrzeba do przepisu na kapuśniak z kiszonej kapusty?
Przede wszystkim wysokiej jakości składników z pewnego źródła. Kluczowym elementem jest mięso oraz kapusta. Kapuśniak można przyrządzić w wersji tradycyjnej, jak i zmodyfikowanej np. z dodatkiem grzybów czy pomidorów. Kapuśniak można również przygotować ze słodkiej kapusty! Taki przepis na kapuśniaczek z młodej, słodkiej kapusty doskonale sprawdzi się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy kapusta jest najsmaczniejsza. Alternatywna wersja kapuśniaku ze słodkiej kapusty będzie bardziej delikatna w smaku, co może przypaść do gustu osobom preferującym łagodniejsze smaki.
Co dodać do takiego kapuśniaku? Jego podstawą jest świeża kapusta, którą należy poszatkować i ugotować razem z warzywami oraz mięsem, podobnie jak w tradycyjnym przepisie. Można dodać do niej trochę octu jabłkowego lub soku z cytryny, aby nadać jej lekko kwaśnego posmaku. Kluczem do uzyskania pysznego smaku jest czas — taka zupa powinna być gotowana na małym ogniu przez dłuższy czas, ale nie nazbyt długo, by kapusta nie straciła swojej chrupkości.
Jakie przyprawy do kapuśniaku?
Jakie przyprawy wykorzystać do kapuśniaku? Przygotowując kapuśniak kluczowe jest dopasowanie odpowiednich przypraw, które nadadzą zupie charakterystycznego smaku. W tradycyjnym przepisie na to, jak się robi kapuśniak, nie może zabraknąć takich przypraw jak liść laurowy, ziele angielskie oraz kminek.
Składniki na kapuśniak obejmują również sól i pieprz, które podkreślają smak warzyw i mięsa. Jakie inne przyprawy do kapuśniaku wybrać? Skład zupy można uzupełnić o dodatek majeranku i papryki słodkiej, które wzbogacą zupę o dodatkowe nuty smakowe. Czym doprawić kapuśniak, aby zyskał wyjątkowy smak? Warto dodać również odrobinę cukru, który zbalansuje kwasowość kiszonej kapusty oraz świeży koperek, który doda zupie świeżości.
Pyszny kapuśniak... i nie tylko
Pyszny, tradycyjny kapuśniak to nie jedyna potrawa, którą można przyrządzić z ukiszonej kapusty. Dania z kapusty kiszonej są niezwykle różnorodne i cieszą się dużą popularnością w kuchni polskiej. Można na przykład przygotować zupę z kapustą kiszoną w stylu azjatyckim. Przepis na kapuśniak z kimchi od Karola Okrasy z pewnością zaskoczy Cię swoim smakiem! A jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak zrobić inną zupę z kiszonej kapusty aniżeli kapuśniak, sprawdź przepis Karola na biały barszcz na zakwasie z kiszonej kapusty.
Kapusta kiszona równie wdzięcznie sprawdza się w innych potrawach. W Kuchni Lidla znajdują się potrawy takie jak kopytka razowe z kiszoną kapustą od Okrasy, które stanowią smaczną alternatywę dla tradycyjnych ziemniaczanych klusek oraz gołąbki z kiszoną kapustą. Nie można zapomnieć o kulebiaku nadziewanym kiszoną kapustą według przepisu Kingi Paruzel, który można wygodnie przygotować w termorobocie MC Smart. Kulebiak jest świetnym przykładem wykorzystania kiszonej kapusty w wykwintnej kuchni. Każde z tych dań to dowód na to, jak wszechstronna może być kiszona kapusta i jak wiele pysznych potraw można z niej wyczarować.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Piersi z kurczaka z szynką schwarzwaldzką
- Szynka wieprzowa w panierce z pomidorowym ragout (gęsty sos) oraz gotowanymi brokułami
- Pyszne ciasto gryczane
- Labraks w cytrusach z sałatką z rukoli
- Tołpyga w jajecznicy
- Wędzone piersi gęsi z placuszkami rosti i kapustą z granatem
- Delikatne kotlety mielone z serem pleśniowym i szpinak z suszonymi pomidorami
- Schab ze śliwką z grillowanymi batatami
- Szczawiowa na gęsinie z ziemniakami i jajem poszetowym
- Kapuśniak gryczany
- Krupnik
- Najlepszy rosół
- Kotlety ziemniaczane à la farszynki
- Młoda kapusta z salsą z pomidorów
- Kruszonka na 3 sposoby: klasyczna, wegańska, migdałowa
- Faszerowana ryba w galarecie
- Giouvetsi z jagnięciną, oliwkami i serem
- Perliczka pieczona w tymianku z ziemniakami
- Sernik czereśniowy na maślance
- Placki ziemniaczane z pomoćką szparagową
- Brukselka zapiekana z boczkiem
- Uniwersalny i domowy sos pieczeniowy
- Granita cytrynowa
- Kaszotto z młodą kapustą
- Faszerowane łódeczki ziemniaczane
- Omlet biszkoptowy z karmelizowanymi brzoskwiniami
- Gryczane kaszotto z marchewką, nerkowcami i pieczarkami
- Jagodzianki z serem
- Ziemniaczki zapiekane kiełbasą w sosie curry
- Klopsiki wołowo-wieprzowe w stylu szwedzkim
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (1)
1439 dni temu
W składnikach nie ma pora, a w filmie jest
odpowiedz