Kuchnia polska - Przetwory - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Ogórki w occie
Ogórki w occie, znane również jako ogórki konserwowe, to klasyczny przysmak, który cieszy się popularnością na całym świecie. Ta tradycyjna metoda konserwacji warzyw pozwala na zachowanie ich świeżości oraz chrupkości, nadając im przy tym wyjątkowego charakteru. Jak zrobić pyszne ogórki w occie? Sprawdź nasz przepis!
Grzyby marynowane
Grzyby marynowane to jeden z przysmaków, które można przyrządzić z łupów zebranych podczas rodzinnego spaceru do lasu. Idealnie doprawione i wyraziste grzyby z marynaty doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatki, kanapek, a także smażonych mięs i innych dań obiadowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przyrządzić pyszne marynowane grzyby, to koniecznie sprawdź nasz przepis!
Konfitura z żurawiny i mandarynek – jadalny prezent
Połączenie żurawin, mandarynek, jabłek i aromatycznych przypraw tworzy słodko-kwaśną konfiturę, która idealnie nadaje się do smarowania kanapek lub jako dodatek do mięs czy ciepłych napojów. To świetny pomysł na świąteczny prezent dla najbliższych!
Ogórki w stylu kozackim
Wyjątkowe ogórki z dodatkiem świeżej marchewki w zalewie musztardowej. Są delikatnie ostrzejsze w smaku i z pewnością zachwycą wszystkich domowników!
Domowy zakwas na żurek
Lubisz tradycyjny smak wielkanocnych potraw? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj przepis Kingi na aromatyczny i pełen przypraw zakwas na żurek.
Wytrawna konfitura z pomidorów z imbirem i limonką
Pomidory, imbir i limonka? To zaskakujące połączenie tworzy pyszną wytrawną konfiturę! Wypróbuj przepis Karola i zaskocz wszystkich tym nietypowym smakiem!
Wytrawna konfitura z pomidorów i chili
Konfitura w wersji wytrawnej, lekko pikantna? Wypróbuj przepis Karola na konfiturę z pomidorów z dodatkiem chili. To smak, który zapadnie Ci w pamięć.
Wytrawna konfitura z pomidorów, gorczycy i papryki
Ten przepis to propozycja dla miłośników wytrawnych konfitur. Pomidory z gorczycą i papryką będą świetnym dodatkiem do kanapek. Wypróbuj koniecznie!
KURKI W ZALEWIE OCTU JABŁKOWEGO
Zachowaj smak kurek na cały rok! Przygotuj przetwór w zalewie z octu jabłkowego według przepisu Kingi!
KURKI W ZALEWIE OCTOWEJ
Poznaj przepis na marynowane w klasycznej zalewie octowej kurki. Świetne jako dodatek do dań!
Kiszona sałatka z warzyw na ostro
Kiszone warzywa to doskonały dodatek do obiadów i przekąsek. Przygotowane q wersji na ostro z dodatkiem kolendry nabierają azjatyckiego charakteru. Spróbuj koniecznie!
Cukinia w koperkowej marynacie
Nie tylko ogórki lubią koperek! Sprawdź, jak jego smak komponuje się z cukinią. Dzięki temu przepisowi w długie zimowe dni chętnie wrócisz do słoików pełnych letnich smaków.
Przetwory z warzyw na zimę – wybieramy najsmaczniejsze!
Nie ma nic lepszego niż własne, samodzielnie przygotowane przetwory na zimę. Ich zrobienie wymaga co prawda poświęcenia chwili wolnego czasu, ale smak i jakość bez wątpienia wynagradzają podjęty trud. Jeśli więc zastanawiacie się, jakie przetwory warto zrobić na zimę, to w pierwszej kolejności weźcie pod uwagę warzywa. W Kuchni Lidla znajdziecie aż 4 sposoby na warzywne przetwory z buraków, cukinii, papryki i grzybów, a dokładniej, z pieczarek. Oczywiście, w polskich domach, bez dwóch zdań, królują przetwory z ogórków, przy czym dominują wśród nich ogórki kiszone. Niektórzy mają też w zwyczaju przygotowywać z ogórków przetwory na zimę w postaci sałatki. Specjalnie z myślą o nich Kuchnia Lidla opracowała przepis na kiszone sałatki z warzyw na dwa sposoby, do wyboru w wersji łagodnej i pikantnej. Sporym zainteresowaniem cieszą się także przetwory z pomidorów. Z pomidorów robi się zwykle przecier lub passatę pomidorową. Kuchnia Lidla poleca jednak spróbować nieco mniej znanych receptur, których głównym składnikiem są pomidory, a mianowicie konfitury z pomidorów z curry oraz słodkiego dżemu z pomidorów. Zaskakujące, jak kilka przypraw może odmienić tradycyjne postrzeganie pomidorów w kuchni, które zwykle kojarzymy z daniami wytrawnymi.
Przepisy na pyszne owocowe przetwory!
W waszej spiżarni nie może zabraknąć również domowych przetworów z owoców. Gdy sezon w pełni, śmiało przyrządzajcie owocowe przetwory, najlepiej korzystając z przepisów Kuchni Lidla na:
- przetwory z pigwy:
- przetwory z truskawek:
- przetwory z truskawek, czarnej i czerwonej porzeczki: konfitura truskawkowo-porzeczkowa
- przetwory z malin: dżem rabarbarowo-malinowy
- przetwory z czereśni: konfitura czereśniowa z nasionami chia
- przetwory z winogron: imbirowy dżem z winogron
- przetwory z gruszek:
- przetwory z jabłek:
- przetwory z jabłek i gruszek: jabłka i gruszki z rodzynkami
Jak pasteryzować przetwory w słoikach?
Kluczową kwestią w przypadku przetworów jest ich pasteryzacja. Nawet najsmaczniejsze konfitury czy dżemy mogą przecież nie przetrwać zimy, jeśli nie będziecie wiedzieć, jak właściwie pasteryzować przetwory w słoikach. Na początku należy zaznaczyć, że istnieją dwie metody naturalnej konserwacji, tj. pasteryzacja na sucho – w piekarniku i pasteryzacja na mokro – w garnku z wodą. O każdej z nich dowiecie się więcej dzięki filmom instruktażowym Kuchni Lidla. Być może dotychczas nie spotkaliście się z pierwszym z wymienionych sposobów utrwalania domowych przetworów, dlatego tym bardziej namawiamy do zapoznania się ze wskazówkami, jak powinno się pasteryzować przetwory w piekarniku. Oczywiście, istotne jest także to, gdzie będziecie przechowywać gotowe do spożycia i poddane już pasteryzacji przetwory. Najlepiej zapewnić im chłodne, suche i ciemne miejsce, w którym jednocześnie będzie stosowana odpowiednia wentylacja. Najlepszymi pomieszczeniami będą piwnica albo spiżarnia, spełniające takie właśnie warunki.